#LogistickéPoradenství

Inovace pro posílení vaší start-upové strategie

Anna Thompson
Tým Discover Content
4minutové čtení
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet
Inovace pro posílení vaší start-upové strategie

Provozujete online podnikání? Pak byste si měli být vědomi nejnovějších inovací a technologií, které transformují logistický sektor. 

Optimalizací každé fáze logistiky  – nákupu, řízení zásob, distribuce, skladování, přepravy – může vaše firma snížit náklady a rychleji dostat zboží k zákazníkům. Od umělé inteligence až po autonomní doručovací vozidla – to jsou inovace, které pomáhají novým podnikům prosperovat: 

Umělá inteligence

Vzhledem k tomu, že ChatGPT a jeho konkurenti jsou v posledních měsících horkým tématem konverzace, je jen přirozené, že začneme zkoumáním transformačního potenciálu nejnovějšího vývoje v oblasti AI.

V roce 2021 studie společnosti McKinsey1 zjistila, že umělá inteligence pomohla podnikům zlepšit jejich logistické náklady o 15%, úroveň zásob o 35% a úroveň služeb o 65%. A s tím, jak se technologie vyvíjí tak rychle, se tato čísla pravděpodobně již zvýšila.

Způsoby, jakými může umělá inteligence pomoci malým a středním podnikům optimalizovat jejich logistické operace, jsou rozsáhlé – od prognózy poptávky až po dodávky na poslední míli. Podívejme se na několik příkladů:  

 Analytika

Velká data budou hrát klíčovou roli při pomoci podnikům optimalizovat jejich logistiku. Jedním z příkladů je dynamická tvorba cen. Chytrý software řízený umělou inteligencí a strojovým učením umožňuje podnikům vytvářet cenové politiky založené na údajích o konkurenci a prodeji. Poté může automaticky upravovat ceny svých produktů v závislosti na požadavcích trhu. AI umožňuje, aby se to stalo během několika minut, spíše než každé čtvrtletí, což pomáhá podnikům zvýšit jejich příjmy. 

Analytika může také pomoci podnikům identifikovat slabá místa v jejich dodavatelských řetězcích, jako jsou nedostatečně výkonní zaměstnanci nebo stroje.

Automatizované skladování

Zpráva organizace dodavatelského řetězce MHI2 předpovídá, že do roku 2026 se přijetí skladových řešení založených na AI podniky zvýší o 60% oproti roku 2020. Příkladem mohou být vnitřní mobilní roboty pro přesnější výběr a balení produktů; technologie počítačového vidění pro identifikaci poškozeného zboží; a software pro řízení zásob, který dokáže předvídat budoucí poptávku, aby se snížilo riziko nedostatečných nebo nadměrných zásob. To vše znamená zvýšenou produktivitu, rychlost a kontrolu kvality.

 Zákaznický servis

Potenciál umělé inteligence transformovat funkce zákaznických služeb je obzvláště vzrušující. Vezměme si například chatboty. Díky umělé inteligenci mohou nyní chatboti na vašem e-commerce webu lépe porozumět vašim zákazníkům a přesněji reagovat – dokonce i na složité dotazy.

Mohou zákazníkům nabízet personalizovaná doporučení na základě jejich předchozí historie procházení a využívat algoritmy strojového učení, aby neustále zlepšovaly svou přesnost při chápání záměrů zákazníků. Tyto chatboty mohou podporovat vaše zákazníky po celém světě, v různých časových pásmech, 24/7.

Kromě toho vám data shromážděná z těchto interakcí se zákazníky mohou pomoci zlepšit zkušenosti zákazníků, zvýšit míru zapojení a lépe porozumět tomu, co se jim líbí a nelíbí.

Viditelnost dodavatelského řetězce

Pro začínající podniky (ve skutečnosti pro jakýkoli podnik) může být řízení procesů dodavatelského řetězce časově náročné. Ale s umělou inteligencí mají lepší komplexní přehled o úkolech. Tato technologie dokáže synchronizovat všechny datové styčné body v celém dodavatelském řetězci a okamžitě je informovat v případě problému – například zpoždění dodávky od dodavatele nebo nízké úrovně zásob. Znalost těchto informací v reálném čase jim umožňuje rychle podniknout kroky ke snížení dopadu na zákazníky.

Zelená logistika

Udržitelnost je pro spotřebitele stále důležitější otázkou, a proto stále více podniků zkoumá, jak a kde mohou snížit své emise uhlíku. Mezi zelená logistická řešení, která se v letošním roce rozrostou, patří:

Řízení reverzní logistiky

Přibližně 30 % všech online objednávek je vráceno3 – to je spousta dalších logistických emisí. Zavedením systému reverzní logistiky , který podporuje recyklaci, opětovné využití a opravy výrobků, mohou podniky odklonit značné množství odpadu od toho, aby skončil na skládkách.  Navíc je tu co šetřit! Odhaduje se, že vrácení stojí podniky ohromujících 66% původní ceny produktu3, ale opravy a renovace produktů znamená, že mohou být dále prodávány.  

Mikro-fulfillmentová centra

Některé větší podniky v oblasti elektronického obchodování nyní investují do mikrodistribučních center, aby snížily své emise z doručování. Tato strategie zahrnuje zapojení sítě menších distribučních center umístěných blíže k zákazníkům. Zpráva společnosti Accenture4 odhaduje, že mikro-distribuční centra sníží emise uhlíku na poslední míli o 17-26% do roku 2025. 

Alternativní palivo

Zatímco elektromobily budou již na radaru většiny ekologicky uvědomělých podniků, inovace v alternativách fosilních paliv by měly být také. Začátkem tohoto roku společnost DHL Express spustila program GoGreen Plus, který pomáhá podnikům snižovat emise uhlíku spojené s jejich přepravou pomocí udržitelného leteckého paliva – biopaliva, které se vyrábí z obnovitelných zdrojů, jako jsou rostlinné oleje a živočišné tuky. Tato iniciativa pomáhá podnikům všech velikostí zlepšit jejich reputaci v oblasti udržitelnosti.

 Doručení na poslední míli

Od dronů po elektrická letadla se jedná o oblast logistiky, která se neustále inovuje, aby splnila prioritu číslo jedna většiny podniků elektronického obchodování: dostat produkty k zákazníkům rychle a včas. Některé z trendů doručování na poslední míli, na které je třeba si v letošním roce dát pozor, zahrnují:

Prediktivní analýza

V průměru představuje doručení na poslední míli 53 % celkových nákladů na dopravu pro podniky elektronického obchodování5, což z něj činí klíčové zaměření pro každý začínající podnik s omezeným rozpočtem. Podniky však mohou využít prediktivní analýzy ke snížení nákladů.  

Jedním z příkladů je software pro plánování tras. Tato technologie, poháněná umělou inteligencí, dokáže zmapovat nejlepší trasy pro dodávky na základě analýzy dopravy v reálném čase a dokonce i povětrnostních podmínek. To zbaví všech potíží s plánováním více dodávek - software automaticky vypočítá optimální pořadí dodávek pro maximalizaci času.

Podle studie Národního institutu standardů a technologie6 může použití softwaru pro plánování tras snížit náklady na dopravu až o 20% - což je nezbytné pro váš start v roce 2023.

Autonomní doručovací vozidla

Samořiditelná auta – i když jsou z velké části stále ve fázi testování – mají potenciál zcela změnit fázi doručování elektronického obchodování. Zákazníci očekávají doručení na vyžádání jako standard. Přidejte autonomní vozidla, neomezená lidskou pracovní dobou, a dodávky 24/7 by se brzy mohly stát realitou. Sledujte tento prostor...

Cítíte se inspirováni? Díky partnerství s DHL Express bude mít vaše firma přístup k některým z nejpokročilejších logistických řešení na trhu.

1 – McKinsey & Company, duben 2021

2 – MHI, 2023

3 – Bloom, říjen 2022

4 – Accenture, 2023

5 – Forbes, únor 2023

6 – Abdalsam, únor 2023