#LogistickéPoradenství

Jak snížit plýtvání v dodavatelském řetězci

Anna Thompson
Anna Thompson Sledovat
5minutové čtení
Tento článek se zabývá
Tento článek se zabývá
Význam plýtvání dodavatelským řetězcem
Strategie, které může váš podnik přijmout ke snížení plýtvání v dodavatelském řetězci

Znáte skutečné náklady na plýtvání dodavatelským řetězcem pro vaši firmu? Přebytečné zásoby, zbytečné dodávky, neudržitelné balení... To vše jsou věci, které budou mít dopad na váš konečný výsledek – nemluvě o životním prostředí. Zde se dozvíte, jak snížit plýtvání v dodavatelském řetězci, abyste své firmě pomohli ušetřit peníze, optimalizovat efektivitu a vysoce reagovat na poptávku zákazníků. 

Co znamená plýtvání v rámci dodavatelského řetězce?

Naše mysl si může automaticky představit přebytečné obaly nebo zbytky materiálu v továrně, ale plýtvání v dodavatelském řetězci je mnohem hlubší. Může se také jednat o čas zaměstnanců – například kvůli špatně navrženému uspořádání skladu – nebo o zbytečné emise z dopravy kvůli nesprávnému plánování tras. A to je jen pár příkladů.

Stručně řečeno, optimalizací všech procesů v dodavatelských řetězcích – od místa výroby až po dodání a vrácení zboží – mohou podniky snížit plýtvání a transformovat své hospodářské výsledky. Zde je několik strategií, které je třeba zvážit:

 

8 strategií pro snížení plýtvání v dodavatelském řetězci

Tyto postupy pomohou vaší firmě snížit neefektivitu, minimalizovat plýtvání zdroji a ušetřit náklady.

1. Podávání zpráv

Nemůžete si stanovit cíle pro snížení plýtvání v dodavatelském řetězci, aniž byste nejprve věděli, kde jsou vaše slabá místa. Mezi klíčové metriky přehledů, které by vaše firma mohla zvážit, patří:

  • Emise uhlíku z vaší logistiky, jako jsou vaše dodávková vozidla
  • Vaše spotřeba obnovitelné energie
  • Udržitelnost materiálů vašich produktů
  • Recyklace vašich obalů

2. Spolupráce s dodavateli

Dalším krokem je úzká spolupráce s dodavateli na řešení těchto problémů. Výrobci vašich produktů vám například mohou navrhnout alternativní, udržitelnější materiály. A je to užitečná investice pro přilákání zákazníků – téměř 8 z 10 spotřebitelů uvádí, že udržitelnost je pro nědůležitá1. Z těch, kteří říkají, že je to velmi/extrémně důležité, více než 70 % uvedlo, že by zaplatili v průměru 35 % za značky, které jsou udržitelné a zodpovědné k životnímu prostředí.

3. Plánování zásob

Nadměrným zásobám se chcete vyhnout. Budete muset zaplatit za skladové prostory pro uložení přebytečné částky. Ještě horší je, že pokud dotyčné produkty podléhají zkáze (jako jsou potraviny nebo kosmetické zboží), můžete skončit tak, že budete muset některé vyhodit.

S použitím softwaru pro správu zásob však budete mít přesnější přehled o stavu zásob v reálném čase. Nejsofistikovanější z těchto nástrojů vám pomocí prediktivní analýzy pomůže lépe předvídat prudký nárůst poptávky a v případě potřeby autonomně objednávat nové materiály od vašich dodavatelů.

Například Cin72 je cloudový systém pro správu zásob speciálně navržený pro malé podniky. Pomáhá jim sledovat zásoby v každém z jejich prodejních kanálů a automatizuje objednávky od začátku do konce, aby uspokojily poptávku a eliminovaly vyprodání zásob. Poskytuje také poznatky, které podnikům umožňují neustále zlepšovat jejich provoz. Skočte online a prozkoumejte některé z nástrojů, které by mohly vaší firmě pomoci překonat specifické problémy se zásobami.

Pokud se vám přesto ocitnou zásoby, proměňte je v příležitost – bleskový výprodej nebo speciální slevový kód pro věrné zákazníky vám pomůže přesunout přebytek. 

 

4. Umělá inteligence

Umělá inteligence hraje stále významnější roli v pomoci podnikům optimalizovat jejich dodavatelské řetězce automatizací procesů, zvyšováním produktivity a snižováním chyb.

Jedna studie3 zjistila, že první uživatelé využívající umělou inteligenci v řízení dodavatelského řetězce zaznamenali snížení logistických nákladů o 15 %, zvýšení úrovně zásob o 35 % a zvýšení úrovně služeb o 65 %.

Mezi příklady využití umělé inteligence ke snížení plýtvání dodavatelským řetězcem patří:

  • Optimalizace trasy. Není žádným překvapením, že doprava je zodpovědná za velkou většinu emisí dodavatelských řetězců. Technologie optimalizace tras však může využít umělou inteligenci k nalezení optimálních tras pro vaše dodávky na základě faktorů, jako je analýza provozu v reálném čase, což znamená, že váš vozový park nikdy neplýtvá "prázdnými mílemi".
  • Senzory poháněné umělou inteligencí. Ty sledují produkty při jejich pohybu skladem, čímž se snižuje riziko ztráty nebo nesprávně směrovaných zásilek. Mohou také sledovat vrácení zboží a aktualizovat záznamy o produktech na vašem webu elektronického obchodu, jakmile jsou vrácené zboží připraveny k dalšímu prodeji.
  • Uspořádání řízení skladu. Umělá inteligence zajišťuje, že vaše produkty jsou uloženy na optimálním místě – s nejprodávanějšími položkami nejblíže balicím stanicím. Tím se zkracuje čas, který vaši zaměstnanci (nebo mobilní roboti) stráví na cestě za jejich vyzvednutím, což je výhodné zejména v době špičky, kdy se počítá každá minuta.

5. Balení

Jednou z věcí, které si vaši ekologicky smýšlející zákazníci jistě všimnou, je obal, ve kterém jejich produkty dorazí. Objednávky zahalené do vrstev nadměrného a zbytečného obalového materiálu vaší firmě nepřinesou žádné body (pro důkaz se stačí podívat na hashtag "packaging shaming" online.) Tato cesta však bude stát i vaši firmu peníze, protože špatně zabalené produkty zaberou během přepravy více místa. Chcete-li snížit plýtvání tímto prostorem, zabalte své produkty do krabic/kontejnerů správné velikosti (a zároveň zajistěte jejich ochranu).

Dalším faktorem, který je třeba řešit, jsou materiály vašeho obalu. V dnešní době existuje nepřeberné množství ekologických, recyklovatelných a biologicky odbouratelných možností, ze kterých si můžete vybrat. Zde je přehled inovací udržitelných obalů, které v současné době otřásají trhem – včetně těch vyrobených z mořských řas! 

 

6. Doručení

Neúspěšné doručení zásilky zákazníkovi znamená, že kurýr se bude muset vrátit a pokusit se doručit znovu – nehospodárné a nákladné cvičení. To je místo, kde se nabídka doručení na vyžádání vaší firmě skutečně vyplatí. Tato flexibilní služba umožňuje vašim zákazníkům přesně si vybrat, kdy a kam budou jejich objednávky doručeny. Mohou se například rozhodnout, že balíček nechá u souseda nebo ho pošle na alternativní adresu (například na jejich pracoviště). Tím se zlepší vaše míra doručení na první pokus (a tím se sníží emise z dopravy), zatímco zákazník si bude užívat lepší a pohodlnější zážitek, který buduje loajalitu k vaší značce. Výhra výhra!

7. Vrácení zboží

Není žádným tajemstvím, že vracení zboží je pro podniky elektronického obchodování velkým problémem. Odhaduje se, že až 30 % všech produktů objednaných online se vrací odesílateli4. Zatímco některé z nich lze dále prodat, některé budou nevyhnutelně poškozeny a budou muset být zlikvidovány – pokud vaše podnikání nepřijme reverzní logistiku. Tento model podporuje "5 R" – vracení, opětovný prodej, opravy, přebalování a recyklaci – s cílem prodloužit životní cyklus výrobků, místo aby je posílaly na skládky.

Samozřejmě se můžete také zaměřit na snížení míry návratnosti. Na stránky svých záznamů o produktech zahrňte spoustu fotografií ve vysokém rozlišení a podrobných popisů, aby vaši zákazníci lépe porozuměli tomu, co kupují. Nezapomeňte také zahrnout spoustu zákaznických recenzí.

8. Zaměstnanci

Tip na závěr: zapojte své zaměstnance a najděte další slabiny v efektivitě dodavatelského řetězce vaší společnosti. Vsadím se, že budou vědět, kde se plýtvá časem a penězi.   

Měli by si být vědomi cílů vaší firmy v oblasti udržitelnosti – spolupráce je klíčem k dosažení cílů. Týmová práce dělá (zelený) sen funkčním!

Jak může DHL pomoci

Společnost DHL ví něco o udržitelnosti a zavázala se snížit všechny své emise související s logistikou na čistou nulu do roku 2050. Díky partnerství se společností DHL budete mít přístup k řadě řešení GoGreen, která vám pomohou snížit dopad vašich provozů na životní prostředí, včetně klimaticky neutrální přepravy. Samozřejmě budete také těžit ze zkušeností DHL s pomocí malým a středním podnikům dostat se na nové mezinárodní trhy.