Tento týden SBN roundup zahrnuje dopad módních výnosů na planetu a nové nástroje Instagramu, které mění způsob, jakým uživatelé vyhledávají produkty.
Influencer marketing opravdu může fungovat pro malé firmy
Influencer marketing je jen pro velké firmy, že? Nesprávný. Zatímco někteří vysoce profilovaní ovlivňovatelé jsou placeni obrovskými částkami, aby zveřejnili informace o značkách na sociálních platformách, influencer marketing může stále fungovat pro menší podniky s menšími rozpočty.
Nedávný článek z Business Insider1 poukázal na některé cenné poznatky pro malé podniky, které se zajímají o to, aby se dostaly cestou ovlivňujícího marketingu.
První je, že velikost následovníka není všechno. Pokud se zaměříte spíše na zapojení následovníků než na pouhý počet sledujících, můžete skončit s menšími (a levnějšími) vlivnými osobami, ale oslovit vysoce motivované publikum. Pomocí bezplatného rozšíření pro Chrome UpDog můžete měřit zapojení sledujících.
Také se podívejte na ovlivňovatele, který se dobře hodí k vaší značce a sektoru, spíše než ten, který propaguje spoustu různých značek. V opačném případě se vaše značka může ztratit mezi všemi ostatními.
Druhý pohled se týká velké otázky plateb. Výběrem influencera, který se již zajímá o vaše odvětví, můžete být schopni kompenzovat je hlavně bezplatnými produkty. Například Molly Fedick, zakladatelka společnosti BuzzKill Wines, která vyrábí nealkoholické nápoje, se zaměřuje na influencery, kteří již nealkoholické nápoje recenzují nebo vyrábějí mocktaily.
Fedick říká: "Řeknu jim, že jsem malá one-woman show s v podstatě žádným rozpočtem, ale co můžu udělat, je, že vám můžu poslat produkt a můžu vám poslat tolik, kolik chcete."
Je to strategie, která jí pomohla dosáhnout více než 2 milionů zobrazení na kanálech ostatních TikTok.
Mezi další způsoby, jak učinit influencery cenově dostupnými, patří vyhýbání se těm, kteří mají manažery, a nabízet procento z prodeje, které pomáhají řídit místo hotovosti předem.
A konečně, třetím vhledem je vybudovat dlouhodobý obousměrný vztah s vašimi vlivnými osobami. Znají své publikum, takže pozvěte jejich názory na to, co by je vzrušilo - jako je kuponový kód, doprava zdarma nebo jiné pobídky - a nechte je, aby vás do určité míry vedli na obsah, který zveřejňují. A když váš ovlivňovatel zveřejňuje, sledujte lajky, komentáře a re-posty, propagujte ovlivňovatele. Udělejte z toho partnerství založené na spolupráci, které funguje pro obě strany.
Evropané s větší pravděpodobností nakupují kosmetické výrobky on-line
Podle zprávy RetailX Health and Beauty Marketplaces z roku 2023 je u evropských zákazníků podstatně větší pravděpodobnost, že budou nakupovat své výrobky pro zdraví a krásu online, než u zákazníků ze Středního východu nebo Afriky.
25 % evropských zákazníků uvedlo, že s větší pravděpodobností zakoupí tento typ výrobků online než v kamenném obchodě2. Pro srovnání, na Blízkém východě je to 15 % zákazníků a v Africe pouze 8 %.
Nový výzkum sleduje období během pandemie, kdy online prodej v tomto odvětví vykázal v Evropě obrovský růst: 26% růst v roce 2020 ve srovnání s pouhými 11% v roce 2019. V Africe byl růst ještě vyšší, ale od té doby upadl. Zpráva komentuje:
"Růst on-line služeb se v roce 2022 vrátil na nižší úroveň, přičemž tržby v některých kategoriích on-line poklesly, protože spotřebitelé se vrátili k chování více před pandemií. Co zůstává konzistentní, je vyšší úroveň výdajů zákazníků v oblasti zdraví a krásy v Evropě ve všech oblastech on-line maloobchodu."
Zatímco Evropa je jednoznačně největším on-line trhem pro výrobky pro zdraví a krásu, pro podniky je také třeba zvážit, že, jak zpráva vysvětluje, Blízký východ a Afrika mohou v budoucnu nabídnout vyšší růst.
Zvýšení výnosů módy má dopad více než zisky
Nový výzkum ve Velké Británii ukazuje, že návraty módy mají hluboký dopad na planetu, stejně jako na maloobchodníky, kteří se s nimi musí vypořádat.
Nová zpráva Institutu pozitivní módy (IPF) Britské módní rady ukazuje, že v loňském roce bylo ve Velké Británii odesláno na skládku nebo spáleno23 milionů vrácených oděvů 3. To představuje 75 % z přibližně 3 % výnosů, které nelze dále prodat. V důsledku toho bylo vyprodukováno 750 000 tun emisí CO2 .
Na straně peněz účetní gigant KPMG odhaduje, že výnosy jsoupro britské maloobchodníky již problémem ve výši 7 miliard liber4. A problém vypadá, že by se mohl zhoršit, a to nejen kvůli inflačním nákladům, ale také proto, že novější generace mají tendenci vracet více. Podle výzkumu Retail Technology Show průměrný britský spotřebitel nyní vrací 15% oblečení, které kupuje online, což je nárůst na 20% pro tisíciletí a 22% pro Gen-Z - ironicky, ekologicky uvědomělé věkové skupiny.
Problém vedl k tomu, že někteří online prodejci stáhli bezplatné vrácení a účtovali poplatky zákazníkům, kteří posílají zboží zpět, a dokonce vyhrožovali, že stáhnou účty těch, které považují za "sériové vracející".
To zase vyvolalo odpor spotřebitelů. Ve výzkumu Retail Technology Show 44 % z generace Z uvedlo, že maloobchodníci by neměli zakazovat sériové vraceče. A 27 % britských spotřebitelů uvedlo, že maloobchodníci by měli dělat více pro to, aby pochopili, proč se zboží vrací, spíše než obviňovat a v některých případech zakazovat zákazníkovi. Zatímco loňská studie společnosti Appinio5 odhalila, že 71% nakupujících ve Velké Británii by nakupovalo pouze od e-tailerů, kteří nabízejí bezplatné vrácení.
Dopad na životní prostředí znamená, že choulostivý problém návratu módy je ještě naléhavější.
Jak se mění holandské online nákupní návyky
Nizozemsko je na chvíli rostoucím a infuentiálním trhem elektronického obchodování. A nyní jeho nejnovější Market Monitor6 byl propuštěn nizozemskou asociací elektronického obchodování, Thuiswinkel.org . Co se tedy v nizozemském e-commerce změnilo? A co zůstalo stejné?
Pro začátek, stejně velká část nizozemské populace nakupovala online v roce 2022 jako v roce 2021 - to je 97%. Celková částka, kterou utratili online, však vzrostla o 9 %, z 30,6 miliardy eur na 33,3 miliardy eur. Pozoruhodné však je, že počet nákupů ve skutečnosti klesl z 366 milionů v roce 2021 na 347 milionů v roce 2022. To znamená, že částka vynaložená na nákup se zvýšila o 15 %.
Výzkum také ukazuje, že holandští online zákazníci utrácejí za různé věci. Online nákup služeb se v roce 2022 zvýšil o 49 %, zatímco nákup produktů klesl o 10 % ve všech kategoriích s výjimkou potravin, které vzrostly o 3 %.
Marlene ten Ham, ředitelka společnosti Thuiswinkel.org , vysvětlila:
"Nárůst v sektoru služeb je způsoben především mnoha nákupy vstupenek na atrakce a akce a nákupy souvisejícími s cestováním. V roce 2022 jsme také častěji nakupovali pojištění online než v roce 2021, a to za vyšší cenu."
Podobné trendy byly zjištěny v přeshraničním nakupování on-line: počet nákupů z jiných zemí se snížil o 5 %, ale celková vynaložená částka se zvýšila o 20 %. Důvodem je především růst online výdajů na cestování.
A co to, jak Holanďané nakupují – a jak platí? A co je nejdůležitější, dochází k zřejmému růstu používání smartphonu. Počet online nákupů provedených pomocí smartphonu se zvýšil z 29 % v roce 2021 na 33 % v roce 2022. Ale více odhalující, podle Ten Ham, jsou čísla za posledních pět let:
"Pokud se podíváme na růst používání chytrých telefonů za posledních 5 let, vidíme jasnější obrázek: v roce 2017 bylo pouze 13 % online nákupů uskutečněno pomocí chytrých telefonů. O 5 let později se tak používání smartphonu zvýšilo 2,5krát."
To znamená, že je naprosto nezbytné mít svůj holandský internetový obchod optimalizovaný pro mobilní zařízení. Je také důležité zahrnout iDEAL jako platební možnost. iDEAL je stále nejpoužívanější platební metodou a 96% online kupujících ji použilo alespoň jednou v roce 2022. Zvýšilo se však i procento spotřebitelů, kteří používali kreditní karty, a to především proto, že služby jsou častěji nakupovány kreditními kartami než jinými způsoby.
Přicházejí dva nové reklamní nástroje na Instagramu
Meta oznámila dva nové reklamní nástroje Instagramu, které plánuje spustit globálně v nadcházejících měsících7.
První, která vstoupila do testovací fáze, je zavedení reklam do výsledků vyhledávání. Ty jsou navrženy tak, aby oslovily lidi, kteří aktivně hledají produkty, firmy a služby. Když spotřebitelé zadají vyhledávací dotaz, zobrazí se jim ve zdroji výsledků vyhledávání relevantní reklamy. Ty se budou lišit od běžných příspěvků tím, že budou mít štítek "Sponzorováno" pod názvem účtu.
Druhým nástrojem jsou reklamy s připomenutím, které budou zpřístupněny všem inzerentům jako možnost v informačním kanálu. Jejich účelem je pomoci podnikům budovat povědomí a očekávání nadcházejících událostí, jako je uvedení produktů na trh. Uživatelé se mohou přihlásit k odběru připomenutí a dostávat tři upozornění z Instagramu: jedno den před událostí, jedno 15 minut před událostí a jedno v době události.
Meta spouští nové nástroje, aby se pokusila zvýšit příjmy z reklamy poté, co prodej reklamy klesá. Finanční ředitelka společnosti Meta Susan Li uvedla, že pokles byl způsoben "nejistým a volatilním makroekonomickým prostředím".
Zatímco nové reklamní nástroje se mohou zdát jako dobrá zpráva pro inzerenty, zůstává vidět, jak jsou přijaty uživateli Instagramu.