#PoradenstvíProMaléFirmy

Mýty o podnikání v Číně

4minutové čtení
Mýty o podnikání v Číně

Čína je trh s 10 biliony USD, který roste o ohromujících 7% ročně. Chcete tam podnikat? Je to mnohem méně skličující, než si myslíte.

Mýtus č. 1: Jazyk je příliš velká bariéra 

Je tu nová generace Číňanů, kteří studovali v zahraničí a mají vynikající znalost angličtiny. I když nemusí být na nejnovějších módních slovech nebo používat složitý západní obchodní žargon, můžete zjistit, že je osvěžující změnou vést schůzky v jednoduché angličtině se svými čínskými kolegy.

Mýtus č. 2: Je to nesofistikovaný trh 

Pokud jste si mysleli, že na čínském trhu je nedostatek disponibilního příjmu, zamyslete se znovu. Ve skutečnosti se odhaduje, že 76% čínské populace bude do roku 2022 považováno za střední třídu. To je statný kus potenciálních nových zákazníků.

Mýtus č. 3: Jsou odolní vůči obchodování se Zápaďany 

Číňané nemají problém se západními podnikateli. Ale určitě mají problém se západními obchodními rysy, jako je drzost, netrpělivost a hrubost. Pokud jste ochotni věnovat čas vytvoření silných, vzájemně respektujících vztahů, můžete zde sklízet masivní a dlouhodobé odměny. 

Mýtus č. 4: Lidi prostě nemůžete dostat 

Čína má jeden z největších a nejlépe financovaných vzdělávacích systémů na světě. Takže pokud se zde chcete rozšířit, budete mít přístup k mnoha chytrým a kvalifikovaným lidem v široké škále oborů. Pokud máte práci, oni mají pracovní sílu.

Mýtus č. 5: Musíte být velcí, abyste uspěli 

Čína není jen další základnou pro velké nadnárodní společnosti, které chtějí rozšířit svůj dosah. Výrobní náklady mohou být v Číně až o 80% levnější, což znamená, že je to skvělé místo pro menší podniky, aby uzavřely strategická partnerství. Mohlo by to poskytnout jen to, co vaše podnikání potřebuje.

Mýtus č. 6: Je to zavřený obchod 

Nemůže být dále od pravdy. Čína se aktivně snaží otevřít svůj trh zahraničním investorům. Ve skutečnosti čínská vláda vytvořila 11 zón volného obchodu ve velkých městech právě za tímto účelem. 

Mýtus č. 7: Je těžké se v něm zorientovat 

Ano, je bezesporu obrovská – 3. největší země světa podle celkové rozlohy. Čína však vynaložila veškeré úsilí, aby zkrátila čas potřebný k projetí země. Významné investice do silniční sítě vedly k vytvoření nejdelšího dálničního systému na světě. Téměř všechny provincie a regiony jsou propojeny 3. nejdelší železniční sítí na světě a rychlé vlaky jsou velmi, velmi rychlé. A do roku 2020 plánuje mít 240 letišť.

Mýtus č. 8: Kromě Pekingu a Šanghaje na to zapomeňte

Rychlá urbanizace Číny vedla k explozivnímu růstu velkých měst po celé zemi. A co víc, mnoho z těchto měst vyvinulo svůj vlastní specializovaný průmysl - například Huainan je velký na výrobu zařízení, Guiyang se stává domovem velkých dat a Hengyang je centrem elektroniky. To znamená, že zahraniční podniky se nyní mohou zaměřit na umístění svých čínských investic přesněji než kdy jindy.

Mýtus č. 9: Jsou to imitátoři, ne inovátoři 

Zatímco Číňané získali pověst západních napodobitelů v technologickém sektoru, toto vnímání se rychle mění. Se zvýšenou vládní podporou a silným růstem HDP jsou čínské společnosti stále více v čele a dávají Silicon Valley šanci na peníze. Právě teď je to země, která nikdy nebyla ochotnější přijmout nové myšlenky.

Ani náhodou: 

Za posledních deset let se Čína pravděpodobně změnila dramatičtěji než kterákoli jiná země na světě. Pokud však dokážete odložit své předsudky a přistupovat k čínskému trhu s otevřenou myslí, příležitosti jsou obrovské.