#b2bPoradenstvo

Ako presunúť svoje podnikanie tvárou v tvár online

Anna Thompson
Anna Thompson
Objavte tím obsahu
5 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
Ako presunúť svoje podnikanie tvárou v tvár online

Pandémia zasiahla podniky každého typu na celom svete. V našom seriáli o pandemickej kultúre sme sa podrobne pozreli na to, koľko offline maloobchodníkov začalo predávať online, aby prežili. Ale pre podniky založené na skúsenostiach bol prechod do arény elektronického obchodu väčšou výzvou. V tomto článku sa pozrieme na to, ako sa prispôsobili.

Globálna  pandémia prišla ako nepozvaná smršť, ktorá spôsobila devastáciu a chaos v rozsahu, ktorý nemohli predpovedať ani tí najpesimistickejší ľudia. "Bolo to zničujúce," hovorí Francesca Bianco, keď sa so mnou rozpráva cez Skype zo svojho domu v Taliansku. "Toto je niečo, čo si naša firma nikdy nedokázala predstaviť".

Francesca a jej manžel Domenico vlastnia Puglia Kitchen1, prekvitajúci podnik, ktorý ponúka dovolenkárom v Taliansku autentický taliansky kulinársky zážitok prostredníctvom kurzov varenia a súkromného stravovania. Domenico je šéfkuchár v srdci toho všetkého – narodil sa a vyrastal na rustikálnom apúlskom vidieku, varí podľa receptov odovzdávaných generáciami Biancos a používa čerstvé suroviny z rodinnej farmy.

S pozastavením cestovného ruchu podnik zaznamenal, že jeho zákaznícka základňa takmer zmizla. "Boli sme masívne ovplyvnení, pretože náš trh tvorí 95% turistov mimo Apúlie a Talianska, takže skutočnosť, že nie je povolené žiadne cestovanie, ktoré nie je nevyhnutné, mala obrovský vplyv."

Rok 2020 bude určite rokom, na ktorý nikto z nás nezabudne. Zdanlivo cez noc sa väčšina sveta dostala do uzamknutia a všetci sme túžili po malých radostiach, ktoré sme kedysi považovali za samozrejmosť. Keď sme sa všetci schúlili doma a strážili naše drahocenné záťahy toaletného papiera, obrátili sme našu pozornosť na online nakupovanie, ktoré sme robili v rekordných počtoch. Globálny elektronický obchod zaznamenal obrovský nárast dopytu, pretože nákupné návyky sa zmenili a my sme sa ponáhľali kúpiť fitness vybavenie, pekárenské stroje a nepochybne oveľa viac dobre mienených, ale predurčených na jednorazové použitie. 

"V konečnom dôsledku konzumujeme médiá, vďaka ktorým sa cítime viac prepojení s väčšími myšlienkami alebo s inými ľuďmi. Ako kultúra si uvedomujeme, aké dôležité je umenie a obsah práve teraz."

"V konečnom dôsledku konzumujeme médiá, vďaka ktorým sa cítime viac prepojení s väčšími myšlienkami alebo s inými ľuďmi. Ako kultúra si uvedomujeme, aké dôležité je umenie a obsah práve teraz."

Dr. Andrew Kuo, odborný asistent marketingu na Louisianskej štátnej univerzite

Pre tradičných maloobchodníkov s kamennými predajňami sa prechod na digitálny predaj online zdal byť zrejmým prechodom – s modelom "tehál a kliknutí", ktorý je teraz dobre zavedenou praxou. Ale pre milióny podnikov založených na skúsenostiach na celom svete si prispôsobenie sa uzamknutiu vyžadovalo trochu viac kreativity. Od virtuálnych barov až po online festivaly; hodiny baletu na hodinách klavíra cez Zoom na YouTube – inovatívne myslenie udržalo veci v. Dokonca ani randenie nezostalo pozadu - nedávno Bumble spolupracoval s Airbnb, aby usporiadal online zážitky, aby sa rande mohli zúčastniť spoločne.

Sektor zábavných zážitkov sa zdanlivo dobre prispôsobil – s hotovým publikom znudených spotrebiteľov, ktorí túžia po rozptýlení. Secret Cinema3 je známe svojimi vypredanými pohlcujúcimi filmovými podujatiami, kde si návštevníci môžu vychutnať premietanie v prostredí, ktoré využíva živú hudbu a rekvizity na vyjadrenie prostredia filmu - v prípade udalosti Star Wars sa šťastní superfanúšikovia mohli miešať s hercami oblečenými ako stormtrooperi. Keď bola normálna prevádzka pozastavená kvôli pandémii, spoločnosť vynaložila veľké úsilie, aby zopakovala aspoň niektoré kúzla svojich udalostí v domácnostiach ľudí so spustením série Secret Sofa. Každý piatok vysielal film, ktorý si fanúšikovia mohli pozrieť súčasne – čo dávalo pocit spolupatričnosti, keď boli oddelení. Pred tým spoločnosť poslala nápady na charaktery a kostýmy, aktivity a návrhy na jedlo a pitie, ktoré si môžete vychutnať pri sledovaní. Aby to nebolo prekonané, veľké filmové štúdiá znížili dohody so streamovacími gigantmi, ako sú Apple, Amazon a Sky, aby priniesli vydania v kinách na prenájom za vyššie ceny, ako je obvyklé.

Ak je váš vkus o niečo vyšší, je tu niečo aj pre vás. Prestížne londýnske National Theatre4 vydáva niektoré zo svojich nahraných inscenácií na YouTube prostredníctvom novej iniciatívy National Theatre at Home. Streamovanie prilákalo milióny divákov a hoci je zadarmo ich sledovať, mnohí dobrovoľne prispeli divadlu na podporu - niečo, čo výkonná riaditeľka Lisa Burger v tom čase považovala za neoceniteľné: "Zatiaľ čo Národné divadlo naďalej čelilo neistej finančnej budúcnosti, cítili sme sa schopní zaplatiť všetkým zúčastneným umelcom. Ako sme si uvedomili, mnohí z nich tiež prežívali obzvlášť náročné obdobie." 5

Sektor zábavných zážitkov si teda našiel svoje miesto online a poskytol ľuďom únik, po ktorom tak zúfalo túžia počas uzamknutia. Ale čo tie offline podniky, ktoré predávajú služby , ktoré vyžadujú viac osobnej interakcie? Ako pokračovali v prevádzke počas zákazu vychádzania?

Britská psychoterapeutka Anna Westropp6 so mnou hovorí – prirodzene cez Zoom – zo svojho domáceho štúdia, ktoré teraz slúži ako centrum jej podnikania. Aby zostala v kontakte s klientmi, začala organizovať svoje stretnutia prostredníctvom videohovoru, niečo, čo nikdy predtým nerobila. "Na začiatku to bolo naozaj ťažké, pretože nevidieť niekoho tvárou v tvár mi znižuje schopnosť čítať jeho reč tela, takže mám pocit, že pracujem oveľa tvrdšie, aby som cítil, ako sa mu darí a reaguje na to, o čom hovoríme." Niektorí z jej klientov tiež bojovali s novým nastavením: "Na začiatku som stratila klientov, pretože sa prihlásili na terapiu v miestnosti - súkromie a oddelenie priestoru od bežného každodenného života bolo pre nich dôležité. Niektorí klienti sa necítili dobre [pri videohovore], zatiaľ čo iní ľudia boli vo svojom dome - je to ťažké, keď ste mali sedenie, kde ste plakali, aby ste sa potom vrátili a pripojili sa k domu bez toho, aby sa ľudia pýtali, alebo sa cítili neschopní oddeliť sa od terapeutického sedenia. "

Ako však čas plynul, Anna dokázala nájsť svoju drážku s online stretnutiami a prispôsobiť sa "novému normálu" dneška. "Keď som pochopil, ako pracovať s novou situáciou, bolo to dobré – zabezpečil som, aby moji klienti vytvorili priestor, išli na prechádzku alebo počúvali hudbu po sedení, aby zvládli prechod a postarali sa o seba. Navyše som bol schopný osloviť svojich klientov flexibilnejšie a jednoduchšie." Rovnako aj jej klienti objavili výhody. "Môžu to považovať za menej intenzívne a intímne. Pre tých klientov, ktorí cítia úzkosť [účasť na osobných stretnutiach], im pobyt vo vlastnom priestore umožnil ísť trochu hlbšie a spracovať viac, ako by zvyčajne robili. "

A čo budúca úloha online pre jej podnikanie? "Mám pocit, že som prelomil potenciálne bariéry, o ktorých som pôvodne cítil, že budú stáť v ceste efektívnej terapeutickej práci. Predtým som mohol považovať prácu online za dočasnú možnosť, zatiaľ čo ľudia boli preč na krátke prestávky, ale teraz by som sa cítil pohodlne vidieť niekoho úplne online. Umožňuje, aby bola terapia dostupnejšia pre tých, ktorí pracujú v nezvyčajných hodinách, ktorí veľa cestujú a pre tých, ktorí sa jednoducho nemôžu dostať veľmi ľahko von. Dodalo mi to sebadôveru, aby som zvážil možnosť robiť rozhovory a inú prácu v podporných skupinách aj online."

"Kríza Covid-19 pôsobila ako katalyzátor pre celý priemysel digitálnej zdravotnej starostlivosti a telemedicíny."

"Kríza Covid-19 pôsobila ako katalyzátor pre celý priemysel digitálnej zdravotnej starostlivosti a telemedicíny."

Luke Buhl-Nielsen, Kry

Ako ukazuje Annina skúsenosť, ľudská interakcia, ktorú si vyžaduje toľko služieb zdravotnej starostlivosti, z nich môže urobiť výzvu na prenos online, ale počas tejto doby im nevyhnutnosť dala miesto. Celosvetovo aplikácie "digitálneho lekára" – relatívne nová technológia – zaznamenali obrovský záujem používateľov. Luke Buhl-Nielsen je viceprezidentom pre prevádzku švédskej spoločnosti Kry7, ktorá umožňuje platiacim zákazníkom konzultovať kvalifikovaného zdravotníckeho pracovníka v priebehu niekoľkých minút prostredníctvom svojho smartfónu. Hovorí, že pandémia urýchlila legislatívu sektora. "V priebehu niekoľkých týždňov sme na tomto fronte dosiahli 10-ročný pokrok"8. Pandémia priviedla k technológii mnoho nových zákazníkov – tých, ktorí o nej možno predtým neuvažovali, ale budú ju naďalej používať, keď pocítia jej výhody. 

Tento nový hybridný prístup k zážitkovému podnikaniu je spoločnou témou, ktorú by sa všetky značky v tomto priestore mali snažiť etablovať pre dlhodobý prospech svojej spoločnosti – rozšírenie svojho dosahu nad rámec lokálneho alebo hosťujúceho zákazníka. Zatiaľ čo pre niektorých to bola výzva, prechod na online bol pre iných hladší proces.

"Môžeme poskytnúť rovnako dobrú vzdelávaciu skúsenosť online ako offline."

"Môžeme poskytnúť rovnako dobrú vzdelávaciu skúsenosť online ako offline."

Jonathan Saipe, emarketéri

Emarketeers9, ktorá poskytuje osobné školiace kurzy digitálneho marketingu, sa rýchlo prispôsobila uzamknutiu tým, že sprístupnila svoj obsah ako online akadémiu. Spočiatku sa podnik zameral na zabezpečenie toho, aby sa táto zmena sprostredkovala potenciálnym zákazníkom. "Zobrazovanie online znamenalo veľkú zmenu v našom posolstve v reklamách a metadátach webov. urobili sme veľa SEO a PPC práce," vysvetlil mi zakladateľ Jonathan Saipe prostredníctvom e-mailu. "Čo nás príjemne prekvapilo, je to, ako môžeme poskytnúť rovnako dobrú vzdelávaciu skúsenosť online ako offline. Sme si plne vedomí toho, že úroveň koncentrácie a rozptýlenie zohrávajú veľkú úlohu v online vzdelávaní, takže existuje veľká šanca, že ak budeme pokračovať v doručovaní online, upravíme náš obsah tak, aby bol dodávaný v malých kúskoch, a nie po celý deň. Budúca úloha, ktorú bude online hrať v podnikaní, závisí od toho, aký svet pandémia zanechá. Ak "nový normál" znamená prácu na diaľku, potom sa náš obchodný model môže skutočne natrvalo posunúť v prospech online doručovania," dodáva Saipe.

Pandémia v skutočnosti pôsobila ako katalyzátor pre takmer každé odvetvie. Po návrate do Talianska Francesca a Domenico prehodnocujú online prítomnosť Puglia Kitchen. "Bohužiaľ, prirodzene nie sme géniovia sociálnych médií, ale karanténa nás prinútila premýšľať o spôsoboch, ako môžeme stále osloviť potenciálnych zákazníkov." Začali zverejňovať podrobné videonávody o varení Domenico online, ktoré môžu diváci sledovať. "Strávili sme čas premýšľaním o receptoch, ktoré si ľudia môžu pripraviť vo svojich domovoch s vecami, ktoré majú v skrini. Videá im dávajú príležitosť naučiť sa novú zručnosť. Nezarábame na tom žiadne peniaze – videá, ktoré zverejňujeme online, sú čisto pre potešenie ľudí a spôsob, ako im ponúknuť niečo zábavné v čase, keď majú veľa času na rukách a môžu pociťovať úzkosť."

Napriek neistote, ktorá je pred nami, nastal čas, aby podniky pripravili dlhodobú stratégiu. Ak ste firma založená na skúsenostiach, diverzifikácia do viackanálového modelu má mnoho ďalších pozitív. "Jednou z výhod je budovanie zmyslu pre komunitu, ktorá je oveľa silnejšia, ako sme mali predtým. Zvyčajne sme hrdí na to, že sme firma, ktorá dáva ľuďom digitálny detox - sídlime v krajine s nízkym Wi-Fi pripojením - ale v tejto dobe, ktorú sme sa naučili, je online základným nástrojom na oslovenie ľudí, ktorí nás skutočne radi sledujú. Teraz hľadáme rôzne online možnosti, ktoré nám môžu potenciálne pomôcť ponúkať naše služby v budúcnosti. Napríklad Airbnb počas tejto doby ponúka online zážitky a zvažujeme, že sa na to založíme. To by umožnilo ľuďom na celom svete - aj keď si nemôžu dovoliť prísť do Apúlie - stále mať taliansky zážitok z varenia, ktorý je oveľa autentickejší ako čokoľvek iné, čo by našli online; prepraviť sa na skutočnú pracovnú farmu v južnom Taliansku so skutočným šéfkuchárom."

Pokiaľ ide o budúcnosť, Francesca predpovedá, že jej podnikanie bude aj naďalej prevažne offline skúsenosťou. "Kontakt a osobné vzťahy sú veľmi dôležité pre taliansky spôsob života a pre to, čo robíme v Puglia Kitchen. Ľudia sú tu takí hmatateľní a srdeční, že komunikácia sa nedá jednoducho preniesť online. Radi vítame ľudí a vítame ich v našom svete – odtiaľ čerpáme našu vášeň." Niektoré z nových online aktivít však zostanú. "Myslím si, že budeme pokračovať v tom, čo robíme online. Nevieme, ako dlho bude trvať, kým sa vrátime tam, kde sme boli – môže to trvať rok; Môže to trvať dva roky. Takže z tohto dôvodu budeme určite pokračovať v skúmaní spôsobov, ako môžeme vybudovať podnikanie online."

1 - Apúlia kuchyňa

2 - Dr. Andrew Kuo, Canvas8, apríl 2020

3 - Tajné kino

4 – Národné divadlo

5 - Lisa Burger, Mid Sussex Times, máj 2020

6 - Anna Westroppová, psychoterapeutka

7 – Kry

8 – Luke Buhl-Nielsen, Sifted, apríl 2020

9 – Chip Bergh, maloobchodný ponor, apríl 2020

Zostaňte v obraze!
Prihláste sa na odber nášho bulletinu a buďte prvý, kto dostane exkluzívne aktualizácie, vzrušujúce ponuky a zasvätené informácie
Odoberať