#LogistickéPoradenstvo

Trendy v oblasti dodávok a logistiky na rok 2022

Anna Thompson
Anna Thompson
Objavte tím obsahu
5 min čítania
Trendy v oblasti dodávok a logistiky na rok 2022

Začiatkom roka 2020 svet čelil najhoršej pandémii za storočie. Napriek tomu index globálnej prepojenosti DHL zistil, že "obchod s tovarom prudko vzrástol výrazne nad úroveň pred pandémiou, čo silno podporuje globálne oživenie, aj keď kapacitné problémy a obchodné napätie pretrvávajú."

Takže, keď globálny elektronický obchod prekvitá a spotrebitelia čoraz viac očakávajú svoje objednávky rýchlejšie a lacnejšie, aké logistické a doručovacie inovácie vznikajú, aby uspokojili dopyt? Prečítajte si trendy, ktoré očakávame, že budú formovať priemysel v roku 2022.

Agilné dodávateľské reťazce a logistické riešenia 5PL

Nástup pandémie vyvolal bezprecedentný tlak na globálne dodávateľské reťazce a tie sa snažili odraziť. Tento rok nedostatok prepravných kontajnerov, pracovníkov a surovín, ako aj sprísnené hraničné kontroly a globálna inflácia spôsobili obrovské narušenie svetového obchodu s nevybavenými záležitosťami a meškaniami v kľúčových tranzitných prístavoch po celom svete.

Zlou správou je, že sa očakáva, že tieto trenice budú pokračovať aj v roku 2022.

Minulý mesiac americká ministerka obchodu Gina Raimondo varovala, že americkým dodávateľským reťazcom bude trvať "určitý počet mesiacov", kým sa budúci rok stabilizujú, s "neustálym, ale pomalým zlepšovaním, a myslím si, že [budeme] dlho do roku 2022, kým sa vráti do normálu"1. Takéto prognózy boli predpovedané pre trhy na celom svete2.

To znamená, že potreba, aby podniky prevádzkovali agilné a flexibilné dodávateľské reťazce, ktoré sa dokážu prispôsobiť narušeniam trhu v reálnom čase, nebola nikdy dôležitejšia – najmä pre podniky elektronického obchodu. Koniec koncov, ich zákazníci sa nestarajú o širšie problémy dodávateľského reťazca; Chcú len svoje objednávky včas a budú sa zdráhať vrátiť sa k značkám, ktoré nedoručujú.

To je miesto, kde outsourcing logistiky partnerovi piatej strany (5PL) - ako je DHL - môže byť neoceniteľným rozhodnutím pre podniky elektronického obchodu. Keďže dodávateľské reťazce sú čoraz zložitejšie, objavil sa model 5PL, ktorý spĺňa požiadavky. Partner 5PL sa postará o všetky logistické potreby klienta tak, že najprv identifikuje jeho presné požiadavky, potom plánuje, realizuje a riadi celé riešenie. Partneri 5PL majú veľkosť a skúsenosti so získavaním a riadením ďalších dodávateľov v dodávateľskom reťazci a využívajú najnovšie technológie na zabezpečenie optimalizácie každého kontaktného bodu. Stručne povedané, 5PL sú komplexné riešenie, ktoré dokáže splniť všetky logistické potreby a zabezpečiť, aby všetko bežalo včas. V roku 2022, keď dodávateľské reťazce čelia pokračujúcim narušeniam, bude úloha 5PL dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.

Elastická logistika a umelá inteligencia

Elektronický obchod je predovšetkým o ponuke a dopyte, ale niekedy to môže byť nepredvídateľné. Nový spotrebiteľský trend, ktorý posiela určitý produkt lietať z (online) regálov, môže nechať podniky ohromené. Tu sa elastická logistika ukazuje ako cenná – logistika s flexibilitou rýchlo expandovať alebo zmenšovať, aby spĺňala požiadavky v rámci dodávateľského reťazca.

Elastickú logistiku umožňuje umelá inteligencia (AI) a analytika, ktorá dokáže predpovedať nadchádzajúci nárast spotrebiteľského dopytu a potom identifikovať, kde sa dodávateľský reťazec musí natiahnuť alebo zmenšiť, aby ho zvládol. V sklade technológia AI automatizuje procesy vychystávania, balenia a zásob kľúčov, skracuje časy obratu, rýchlejšie presúva zásielky a umožňuje podnikom elektronického obchodu odstrániť položky z viditeľnosti zákazníkov, ak sú zásoby príliš nízke.

Elastická logistika v podstate umožňuje podnikom prijímať rozhodnutia založené na dodávkach, čo zase šetrí náklady a znižuje plytvanie v dodávateľskom reťazci. Vzhľadom na to, že sektor elektronického obchodu je taký konkurencieschopný, je pravdepodobné, že tento logistický model bude v budúcnosti prijímať čoraz viac podnikov.

Elektronický obchod – stále

Nedávny boom v elektronickom obchode bude v roku 2022 rýchlo pokračovať. V skutočnosti sa predpokladá, že celosvetový maloobchodný predaj elektronického obchodu dosiahne 5,4 biliónaUSD6. Teraz je to veľa online nakupovania.

V rámci e-commerce priestoru sledujte tieto trendy:

  • Sociálny obchod: mnoho platforiem sociálnych médií má integrované funkcie, ktoré umožňujú zákazníkom a značkám elektronického obchodu lepšie spolupracovať. Očakávajte, že živé vysielanie sa rozšíri: YouTube nedávno začal testovať nákupné videá a pripojil sa k spoločnostiam ako Facebook a TikTok, ktoré umožňujú tvorcom komunikovať s divákmi a predávať ich divákom v reálnom čase.
  • Personalizácia: toto by malo byť ústredným prvkom predajnej stratégie každého elektronického obchodu , keďže 80 % spotrebiteľov s väčšou pravdepodobnosťou nakupuje od značky, ktorá ponúka personalizovaný obsah a propagačné akcie7. Podniky môžu zhromažďovať údaje o zákazníkoch z rôznych kontaktných bodov predaja a vytvárať podrobnejšie profily zákazníkov. Odtiaľ môžu poskytovať personalizovanú marketingovú komunikáciu a posielať zákazníkom odporúčania produktov šité na mieru na základe ich predchádzajúcich vyhľadávaní.
  • AR & VR: online zákazníci chcú presne vedieť, čo kupujú, a preto hrá dôležitú úlohu technológia rozšírenej a virtuálnej reality. V skutočnosti 71% uviedlo, že budú nakupovať častejšie od značiek, ktoré používajú VR8. V snahe znížiť svoju obrovskú mieru návratnosti mnohé módne značky investujú do takýchto technológií, aby umožnili svojim zákazníkom "vyskúšať" oblečenie prakticky pred nákupom.

Robotika a automatizácia

V skladoch bude naďalej rásť využívanie autonómnych a automatizovaných robotických riešení , čo podnikom ušetrí čas a peniaze. V skutočnosti sa očakáva, že globálny trh s autonómnou skladovou robotikou sa do roku 2025 takmer zdvojnásobí a dosiahne 27,2 miliardyUSD9.

V dodávateľských reťazcoch elektronického obchodu , kde je rýchlosť základom, môžu byť automatizované systémy skladovania a vyhľadávania použité v skladoch na rýchlejšie vyhľadávanie, vyzdvihovanie a presúvanie zásob, čo pomáha podnikom dodržiavať prísne dodacie lehoty pre zákazníkov.

Začiatkom tohto roka spoločnosť DHL oznámila, že do roku 2022 plánuje prijať 2 000 nových skladových robotov, aby sa vyrovnala s rastúcim dopytom po elektronickom obchode . Poskytovateľ logistických služieb spolupracuje so spoločnosťou Locus Robotics na integrácii autonómnych vychystávacích robotov, ktoré využívajú strojové videnie na strategické vyberanie a umiestňovanie položiek na linku. "Je pre nás obzvlášť dôležité, aby sme boli schopní dôsledne optimalizovať naše dodávateľské reťazce," vysvetlil Markus Voss, globálny informačný riaditeľ a prevádzkový riaditeľ DHL Supply Chain10. "Celkový potenciál asistovaných vychystávacích robotov v našich skladoch DHL je oveľa väčší, takže sme presvedčení, že splníme ciele, ktoré sme si stanovili."

Automatizácia zohráva dôležitú úlohu aj pri doručovaní na poslednú míľu. Po rokoch výskumu a vývoja si priemyselné odvetvia uvedomujú ekonomickú hodnotu využívania robotických dodávok.  Napríklad Amazon testuje "Amazon Scout", plne elektrický doručovací systém o veľkosti malého chladiča, ktorý sa v súčasnosti nachádza v obmedzenom počte amerických štvrtí a doručuje balíky zákazníkom. 

 "Rok 2022 bude rokom, kedy sa dodávka robotov konečne rozbehne," hovorí profesor Robin R. Murphy z Texas A&M University11. "Naša analýza ukázala, že počas prvého roka pandémie sa drony používali na lekárske aplikácie v mestách a dodávali vzorky a činidlá z nemocníc do laboratórií rýchlejšie, ako vozidlá dokázali jazdiť po meste. Celkový výkon a bezpečnosť by mali presvedčiť odporcov, že to môže fungovať v mestských oblastiach, nielen vo vidieckych oblastiach."

Udržateľnosť

Toto bolo kľúčové módne slovo v rámci našich predpovedí logistických a doručovacích trendov a bude sa výrazne objavovať aj v roku 2022. Spotrebitelia čoraz viac očakávajú, že značky budú konať environmentálne zodpovedne – od udržateľných  obalov až po emisie – a podniky si uvedomujú finančné výhody znižovania plytvania v rámci svojich dodávateľských reťazcov.

Jedným z najväčších páchateľov uhlíkových trestných činov v dodávateľskom reťazci elektronického obchodu je doprava: podľa Boston Consulting Group činnosti súvisiace s dopravou predstavujú 17 % celosvetových emisií skleníkovýchplynov12. Aby sa tomu zabránilo, prijatie ekologických vozidiel je čoraz rozšírenejšie. Investičná banka UBS odhaduje, že do roku 2025 bude 20% všetkých nových automobilov predaných na celom svete elektrických13. Tento podiel sa zvýši na 40 % do roku 2030 a takmer na 100 % do roku 2040, čo dokazuje rýchlosť, akou toto odvetvie rastie.  

DHL si kladie za cieľ elektrifikovať 60% svojich dodávok na poslednú míľu a mať 80 000 elektrických vozidiel na cestách do roku 2030, ako súčasť celofiremného cieľa znížiť všetky logistické emisie na nulovú bilanciu do roku 2050 . Okrem toho sa v auguste 2021 zapísala do histórie letectva objednaním 12 plne elektrických lietadiel Alice eCargo od výrobcu lietadiel Eviation14.

 

Nezabudnite znova navštíviť Discover v roku 2022, keď budeme uverejňovať množstvo článkov, postrehov a tipov, ktoré pomôžu vašej firme udržať si náskok pred týmito trendmi.

1 - Gina Raimondo, Bloomberg, november 2021

2 - ING, november 2021

3, 4, 5 - GoRamp, november 2021

6 - Statista, zverejnené v júli 2021

7 – IMRG, prístup k decembru 2021

8 - Podnikateľ, september 2021

9 - PRNewswire, jún 2020

10 - Markus Voss, ZDNet, november 2021

11 - Profesor Robin R. Murphy, ZDNet, november 2021

12 - Boston Consulting Group, júl 2020

13 - správy BBC, jún 2021

14 - Zmiernenie