Chcete rozšíriť svoje podnikanie na medzinárodnej úrovni? Potom budete potrebovať prehľad o najdôležitejších rozvíjajúcich sa trhoch globálneho obchodu. Čítajte ďalej a dozviete sa najnovší vývoj...
Nedávne vydanie správy DHL Global Connectedness Report (2024) zdôraznilo silu dnešnej globalizácie, a to aj napriek narušeniam spôsobeným pandémiou Covid-19 a vojnou na Ukrajine.
Aby sme pochopili dynamiku novej globalizovanej ekonomiky, niektoré krajiny sú často zoskupené na základe spoločných znakov, ako je miera rastu, populácia a politické okolnosti. Všetci vieme o G7 (Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko, Spojené kráľovstvo a USA), ale čo obchodné príležitosti rozvíjajúcich sa trhov s BRIC a N-11?
Čo sú krajiny BRIC?
Krajiny "BRIC", ktoré vytvoril bývalý ekonóm Goldman Sachs Jim O'Neill v roku 2001, boli identifikované ako najdôležitejšie rozvojové krajiny sveta s potenciálom zvrhnúť ekonomickú hegemóniu krajín G7.
- Brazília
- Rusko
- India
- Čína
V roku 2009 usporiadali lídri krajín BRIC svoj prvý summit, čím sa stal formálnou inštitúciou a viac než len skratkou ekonóma. Potom, v roku 2010, na pozvanie Číny, bol termín rozšírený na "BRICS" tak, aby zahŕňal Južnú Afriku (aj keď stojí za zmienku, že O'Neill bol k tomuto kroku veľmi kritický).
Pred Covidom PwC predpovedalo, že rozvíjajúce sa trhy by mohli v najbližších desaťročiach rásť v priemere dvakrát rýchlejšie ako G71, čím sa medzinárodná obchodná expanzia do BRICS stáva lákavou vyhliadkou. V súčasnosti je Čína na 2. mieste, India na 5. mieste, Rusko na 8. mieste, Brazília na 11. mieste a Južná Afrika na 37. mieste v rebríčku globálneho HDP2. Ak ešte nie sú na vašom medzinárodnom rastovom radare, mali by byť...
BRICS dnes: rozšírenie členstva a saudskoarabský "mocenský ťah"
Začiatkom roka 2024 BRICS formálne privíta šesť nových členských štátov:
- Saudská Arábia
- Irán
- Etiópia
- Egypt
- Argentína
- Spojené arabské emiráty (SAE)
Tieto prírastky zvýšia kombinovanú populáciu skupiny na neuveriteľných 3,5 miliardy – približne 45% obyvateľov sveta3.
Aj keď je skutočný barometer – HDP – pôsobivý, je skromnejší. Keďže noví členovia BRICS sú považovaní za rozvíjajúce sa ekonomiky, ich pridanie do bloku nebude mať zásadný vplyv na jeho celkový podiel na HDP.
Existuje však silná výhoda globálneho obchodu s krajinami BRICS vo forme "tekutého zlata", alebo skôr ropy. Pridaním Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov a Iránu BRICS viac ako zdvojnásobuje podiel svojich členov na celosvetovej produkcii ropy na 43%4. Čína tlačí na to, aby bol obchod s ropou denominovaný v jüanoch, čo by výrazne posunulo pozornosť od amerického dolára a dominancie Západu na globálnych finančných trhoch. Ak BRICS začne akceptovať miestne meny na platby za ropu, mnohé krajiny budú ovplyvnené, aby sa pripojili k skupine.
O členstvo v skupine BRICS požiadalo už 16 krajín vrátane Kuby, Indonézie a Vietnamu. Práve to robí skupina, ktorej cieľom je spojiť najdôležitejšie rozvojové krajiny sveta a posilniť ich pozíciu na svetovej politickej a hospodárskej scéne.
Zoznámte sa s "ďalšími 11" rozvíjajúcimi sa trhovými ekonomikami
Next Eleven – alebo "N-11" – vytvoril Jim O'Neill a jeho kolegovia z Goldman Sachs v roku 2005 a pozostáva z jedenástich rozvíjajúcich sa trhov s obrovským ekonomickým potenciálom:
- Bangladéš
- Egypt
- Indonézia
- Irán
- Mexiko
- Nigéria
- Pakistan
- Filipíny
- Turecko
- Južná Kórea
- Vietnam
Hoci je na pomalšej trajektórii rastu ako krajiny BRIC, O'Neill & stále predpovedal, že ďalšia jedenástka by mohla do roku 2050 dosiahnuť dve tretiny veľkosti ekonomík G75. Táto teória bola založená na makroekonomickej stabilite, technologických možnostiach, ľudskom kapitáli a politických podmienkach.
A nakoniec: potenciál hospodárskeho rastu krajín MINT
Predstavujeme "MINT":
- Mexiko
- Indonézia
- Nigéria
- Turecko
Všimnite si, že všetky štyri sa objavili v kategórii Next Eleven – MINT si predstavte ako aktualizáciu N-11. Ekonomický výhľad pre krajiny MINT je jasný: Goldman Sachs predpovedá, že všetky štyri krajiny by mohli byť v top 20 ekonomikách do roku 2050, pričom Indonézia a Mexiko preniknú do top 10.
Príležitosť pre vaše podnikanie
BRIC, N-11, MINT – sú to len skratky používané ekonómami, ale môžu viesť vaše podniky s medzinárodnými ambíciami, aby zistili, ktoré trhy majú najlepší potenciál. S tým môže pomôcť aj správa DHL Global Connectedness Report. Vychádza z takmer 9 miliónov údajových bodov s podrobným rebríčkom a analýzami 181 krajín a je plný kľúčových globálnych trendov, ktoré posilnia vaše cezhraničné obchodné stratégie pre rozvíjajúce sa trhy.
Bez ohľadu na trh, ktorý identifikujete ako trh, ktorý má najväčší potenciál pre vaše podnikanie, DHL Express má medzinárodné odborné znalosti a znalosti miestneho trhu, aby vás tam bez problémov dostal.