#NovinkyAPostřehy

DHL Global Connectedness Index

Steve Whittingham
Steve Whittingham
Tým Discover Content
4minutové čtení
Sdílejte na sociálních sítích
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Sdílet
DHL Global Connectedness Index

DHL Global Connectedness Index, který pokrývá 12 mezinárodních toků ve 169 zemích a teritoriích, poskytuje nejaktuálnější obraz světa, ve kterém dnes žijeme – a kde nejlépe najít svého příštího obchodního partnera. Které země však vynikají a které jsou na druhé koleji?

Nyní ve svém sedmém vydání GCI zkoumá globální "propojenost" – rozsah, v jakém je daná země globálně propojena s ostatními, měřeno na základě skutečných interakcí, které se odehrávají mezi jejími občany a jinými zeměmi. Činí tak tím, že zvažuje hloubku (kolik jejich činnosti je domácí versus mezinárodní), ale také šířku (kolik zemí je mezinárodní činnost sdílena).

Jde o víc než jen o mezinárodní obchod; Je to také o komunikaci a migraci. Tato aktualizace DHL Global Connectedness Index byla vypočtena na základě více než 3,5 milionu datových bodů o tocích mezi zeměmi. Poskytuje plné pokrytí od roku 2001 do roku 2020 spolu s částečnou analýzou první poloviny roku 2021. Zpráva také obsahuje hluboký ponor do obchodních vztahů mezi USA a Čínou, sleduje prudký pokles americko-čínského obchodu, stejně jako zkoumání nedávných tvrzení, že globalizace ustupuje regionalizaci.

"Mezinárodní výměna umožňuje lidem a podnikům po celém světě spolupracovat a chopit se nových příležitostí," komentuje John Pearson, generální ředitel DHL Express. "Zatímco současné geopolitické napětí by mohlo vážně narušit globální propojení, tato aktualizace z roku 2019 zjistila, že většina mezinárodních toků dosud zůstala překvapivě odolná. To, co dnes vidíme, je evoluce globalizace, ne její úpadek. Ti, kdo rozhodují, musí být opatrní, aby nereagovali přehnaně na silnou rétoriku nebo titulky."

Obchodní a kapitálové toky: nižší, ale žádné známky kolapsu

Jak ukazuje aktualizace GCI, obchodní toky se v roce 2018 nadále zintenzivňovaly v raných fázích obchodní války mezi USA a Čínou. Tato síla však netrvala až do roku 2019. V první polovině letošního roku podíl globálního výstupu obchodovaného přes státní hranice klesl. I když je pravděpodobné, že růst objemu obchodu zůstane v letošním roce kladný, neočekává se, že by udržel krok s růstem HDP. Současné prognózy nicméně naznačují, že intenzita obchodu je na cestě k pouze mírnému poklesu do roku 2020.

Jediným pilířem indexu byl kapitál, který v roce 2018 poklesl. Pokles globální propojenosti byl ve skutečnosti zcela způsoben zmenšujícími se mezinárodními kapitálovými toky, konkrétně přímými zahraničními investicemi (FDI) a portfoliovými investicemi. Zatímco první údaje o kapitálových tocích za rok 2019 naznačují určitou stabilizaci, robustní oživení těchto metrik zůstává nepolapitelné. Velká část nedávného poklesu PZI však byla způsobena změnami daňové politiky USA, které přiměly americké nadnárodní společnosti k repatriaci zisků držených v zahraničí. To naznačuje, že fundamenty mohou být silnější, než se zdají, aniž by došlo k rozsáhlému ústupu od korporátní globalizace

Globální informační a lidské toky: stále se vyvíjejí

Globalizace informačních toků pokračuje dál, ale dostupná opatření ukazují na možné zpomalení. Zatímco růst mezinárodních komunikací obvykle daleko předčil růst domácí komunikace přinejmenším od počátku roku 2000, nedávné údaje naznačují, že obě nyní rostou podobným tempem. Globální toky lidí také nadále rostou. Cestování do zahraničí z rozvíjejících se ekonomik a liberalizace požadavků na turistická víza významně podpořily mezinárodní cestovní ruch. Navzdory sporům o veřejnou politiku pokračuje v růstu i mezinárodní migrace.

Domácí podnikatelská činnost stále dominuje

Pokud jde o další vývoj, aktualizace z roku 2019 uvádí, že všechny čtyři toky měřené indexem DHL Global Connectedness Index – obchod, kapitál, informace a lidé – v současné době narážejí na silné protivětry. Rostoucí překážky a nejistota ohledně budoucí otevřenosti s sebou začínají nést značné náklady. Průzkum vnímání globalizace zároveň ukazuje, že mnoho lidí si neuvědomuje, jak omezená globální propojenost ve skutečnosti je. Zatímco svět je propojenější než téměř kdykoli předtím v historii, většina podnikání se stále odehrává spíše v rámci než přes státní hranice. Zpráva zdůrazňuje, jak takové přehnané vnímání globalizace může vést ke zkreslenému rozhodování v podnikání a podceňování významného potenciálu, který je k dispozici z dalšího zvyšování globální propojenosti.

Chcete-li prozkoumat GCI v plném rozsahu a zjistit, jak si vaše země stojí ve vztahu ke zbytku světa, klikněte sem.