#HírekÉsBetekintések

DHL Global Connectedness Index

Garry Mockeridge
Garry Mockeridge
Discover tartalomgyártó csapat
Olvasási idő: 8 perc
Megosztás
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Megosztás
DHL Global Connectedness Index

A globalizáció kifelé tart? Néhány közelmúltbeli előrejelzés ezt mondta. De a globális volatilitás hátterében – az ukrajnai háborútól a meredeken emelkedő élelmiszer- és energiaárakig – fontosabb, mint valaha, hogy az előrejelzéseket és az üzleti döntéseket tényekre alapozzuk. És ez az, amit a DHL Global Connectedness Index (GCI) jelentés legújabb, kilencedik kiadása lehetővé tesz számodra.

A DHL GCI méri a globális összekapcsoltságot – de mi is ez? Egyszerűen fogalmazva, ez az, hogy egy adott ország mennyire kapcsolódik a világ többi részéhez.

Egy ország általános összekapcsoltságát négy országközi mozgás vagy áramlás mérésével határozzák meg. Először is, a kereskedelem áramlása - mennyit exportál és importál egy ország árukat és szolgáltatásokat. Másodszor, a tőke áramlása, vagyis az országba be- és kiáramló befektetések, másokba és másoktól. Harmadszor, az ország és mások közötti információáramlás, például a nemzetközi internetforgalom és a telefonhívások. És végül az emberek áramlása, például a nemzetközi utazás és a migráció mennyisége, amelyben az ország részt vesz.

A DHL GCI legújabb kiadása 4 millió adatpontra támaszkodik e négy országközi áramlás 13 mérőszámában. Ezenkívül a GCI ezeket a mutatókat kontextusba is helyezi. Ezt úgy teszi, hogy figyelembe veszi mind a mélységet (egy ország tevékenységének mekkora része nemzetközi és belföldi), mind a szélességet (mennyire oszlik meg az áramlás az országok között).

A mutatók és a kontextus ezen kombinációja páratlan betekintést nyújt a kereskedési döntések meghozatalához. Az alábbiakban felsorolunk néhány kulcsfontosságú pontot a GCI jelentésből:

A legfrissebb információk a GCI négy globális áramlásáról

A legfrissebb információk a GCI négy globális áramlásáról

Mint említettük, a GCI méri a kereskedelem, a tőke, az információ és az emberek országról országra történő áramlását. Tehát melyek a legfontosabb átfogó megfigyelések a legutóbbi, 2021-es GCI-frissítés óta? Íme egy rövid pillanatkép az egyes kategóriákról.

Kereskedelem: gyors fellendülés, majd folyamatos növekedés

Kereskedelem: gyors fellendülés, majd folyamatos növekedés

A világkereskedelem volumene a világjárvány kezdetén visszaesett, de 2020-ban és 2021-ben gyorsan helyreállt, és 2022-ben tovább nőtt. 2022 közepére elérte a 10%-os szintet a járvány előtti szint felett. A szolgáltatások kereskedelme 2022-ben is meghaladta a járvány előtti szintet. A kereskedelem azonban a gyengébb makrogazdasági feltételek miatt 2023-ban várhatóan lassabb ütemben bővül.

Tőke: a globális feltételek lassítják a külföldi befektetéseket

Tőke: a globális feltételek lassítják a külföldi befektetéseket

A közvetlen külföldi befektetések (FDI) áramlása – azaz amikor egy befektető, vállalat vagy kormány jelentős tulajdonrészt szerez egy külföldi vállalatban vagy projektben egy másik országban – 2021-ben visszaállt a világjárvány előtti szintre.

2022 második negyedévére azonban mind az ukrajnai háború, mind a lassuló világgazdaság gyengíteni kezdte az áramlást. Összességében a legtöbb új globális politika továbbra is támogatja az FDI-t, bár néhány ország most úgy tűnik, hogy szívesen szabályozza vagy korlátozza azt.

A globális portfólió részvényáramlásai meglehetősen stabilak maradtak a feltörekvő piacok felé irányuló nagy ingadozások ellenére.

Információ: visszatérés a normális kerékvágásba a pandémiás csúcs után

Információ: visszatérés a normális kerékvágásba a pandémiás csúcs után

A nemzetközi adatáramlások, például a nemzetközi internetforgalom növekedése 2020-ban megugrott, de 2021-ben és 2022-ben visszatért a világjárvány előtti trendhez.

Az információáramlás globalizációja folytatódik, de lassulni látszik, és a szigorúbb politikákat bevezető országok akadályozhatják a további növekedést.

 Emberek: külföldi utazás csökkenése

A világjárvány előtti szinthez képest a nemzetközi utazások száma 2020-ban és 2021-ben 70%-kal csökkent, 2022-ben pedig még mindig 37%-kal csökkent. 2023-ban azonban az előrejelzések szerint ismét csak 5-20% -kal emelkedik a 2019-es szint alá.

Sajnos ugyanakkor az ukrajnai háború miatt jelentősen megnőtt a menekültek száma.

Az egyik említésre méltó megfigyelés az Egyesült Államok és Kína, a két legnagyobb gazdaság közötti növekvő "szétválasztás" a legtöbb nemzetközi áramlásban. 2022-ben, amikor a két ország között nőtt a feszültség, felerősödtek az aggodalmak, hogy ez a világgazdaság rivális blokkokra való széttöredezéséhez vezet. Erre azonban még nagyon kevés bizonyíték van.

A globalizációtól a regionalizációig?

A globalizációtól a regionalizációig?

Sok megfigyelő a regionalizáció felé való elmozdulást jósolta a geopolitikai feszültségek és az ellátási láncokba vetett bizalom hiánya miatt. Ennek ellenére még mindig nincs erős bizonyíték arra, hogy ez tendenciaként jelenik meg.

Valójában az elmúlt években a kereskedelem átlagosan nagyobb távolságokon zajlott. És a GCI négy kulcsfontosságú áramlása közül az egyetlen, amely az utóbbi időben regionálisabbá vált, az embereké. Ennek oka, hogy a COVID idején a külföldi utazások sokkal nagyobb hányada volt közeli úti célokra, mint távolabb.

 

A globálisan leginkább összekapcsolt országok

A DHL GCI ezen kiadása 171 ország globalizációját követte nyomon 2001 és 2021 között.

Hollandia ismét a világ leginkább összekapcsolt országa lett, miután 2020-ban Szingapúr mögött a második helyre esett vissza. Szingapúr ezúttal a második helyen állt.

A rangsor legjelentősebb hegymászói közé tartozott Albánia és számos más balkáni ország. Mozambik és Sierra Leone szintén jelentős növekedést mutatott az összekapcsoltságban a polgárháborúk végét követően.

A globálisan leginkább összekapcsolt országok teljes listáját a négy GCI-folyamat szerint itt tekintheted meg.

 

És a globalizáció jövője ?

A világ jelenlegi volatilitási állapotában a kommentátorok 2022-ben számos előrejelzést tettek a globalizáció jövőjéről.

Ezek Moisés Naím azon állításától kezdve, hogy a globalizáció ellenállóbbnak bizonyult, mint valaha várták, Larry Fink kijelentéséig, miszerint az ukrajnai háború véget vetett az általunk ismert globalizációnak, Christine Lagarde körültekintőbb nézetéig, miszerint a globális kereskedelemben határozott változások vannak kialakulóban.

Ezeknek az eltérő véleményeknek az a következménye, hogy senki sem 100% -ban biztos. A DHL GCI jelentéssel azonban részletes adatok állnak rendelkezésére, amelyek segítenek saját következtetéseidnek levonásában és saját üzleti döntéseidnek meghozatalában.

A DHL Global Connectedness Index teljes jelentését itt tekintheted meg .