#PoradenstvoPreMaléPodniky

6 princípov marketingu pre váš malý podnik

Anna Thompson
Anna Thompson
Objavte tím obsahu
7 min čítania
6 princípov marketingu pre váš malý podnik

Ak chcete rozšíriť svoj malý podnik na prosperujúci podnik , musíte sa vážne zaoberať svojou marketingovou stratégiou. Marketing je neoceniteľný nástroj, ktorý môžete použiť na to, aby ste povedali svetu o svojej značke a ovplyvnili to, ako je vnímaná. To je dôvod, prečo väčšina z nás myslí na viac ako len na ovocie, keď počujeme slovo "jablko". Takže, o čom sú kľúčové veci, o ktorých by ste mali vedieť? Bez ohľadu na vaše podnikanie je to 6 marketingových princípov, ktoré je potrebné dodržiavať, aby ste prilákali, zapojili a konvertovali zákazníkov.

Čo je marketing? Je to len vymyslené slovo na predaj?

Je to oveľa viac. Zatiaľ čo predaj je väčšinou o transakcii tovaru za hotovosť, marketing sa zaoberá celým obchodným procesom. Zahŕňa vývoj produktov, ľudí, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou kúpia váš produkt, vašu cenovú štruktúru, propagačné techniky a ďalšie. Ak vidíte, že sa tu vyvíja vzorec, máte pravdu. 

Aké sú 4 P marketingového mixu?

4 P marketingu sú produkt, cena, miesto a propagácia.

Všeobecne sa verí, že existujú štyri P v tom, čo ľudia nazývajú "marketingový mix". (Niektorí tento termín naťahujú tak, aby zahŕňal sedem alebo dokonca deväť, ale existujú štyri hlavné.) Či už si sadnete a vytvoríte formálnu päťročnú marketingovú stratégiu pre svoje podnikanie, alebo máte tendenciu k "freestyle" veciam, mali by ste vždy myslieť na štyri P: produkt, cena, miesto a propagácia. 

6 základných marketingových princípov

V DHL vždy robíme niečo navyše (prepáčte slovnú hračku). Takže namiesto štyroch sa zameriavame na šesť marketingových princípov: produkt, cena, miesto, propagácia,  ľudia a balenie. Je to tak, do mixu sme pridali ľudí a obaly. Pozrime sa bližšie na každú z nich:

1. Výrobok

To je pravdepodobne dôvod, prečo ste tu. Máte dobrý produkt a chcete ho predať. V záujme stručnosti môžeme povedať, že pojem "produkt" zahŕňa aj napríklad aplikácie a služby a vzťahuje sa na predaj medzi podnikmi a spotrebiteľmi (B2C) a medzi podnikmi (B2B). Hneď od začiatku musíte zabudnúť, že s produktom máte vôbec niečo spoločné. Namiesto toho ho znovu preskúmajte z pohľadu potenciálneho zákazníka. Nasmerujte ich myšlienky takto:

  • Hej, to vyzerá super. Zaujímalo by ma, čo robí?
  • Niečo také by som mohol použiť vo svojej pracovni/garáži/kuchyni
  • Zaujímalo by ma, či je k dispozícii v čiernej farbe?
  • Možno existujú lacnejšie verzie inde?
  • Vďaka tomu by som vyzerala dobre pre svojho šéfa/partnera/deti
  • Nie ste si istí týmto názvom. Ako to mám vysloviť?
  • Prečo všetky tieto obaly? Vari nevedia, že plast je nepriateľ?
  • Bol by to skvelý darček. Možno je to lacnejšie, ak si kúpim niekoľko
  • Aha, pokyny..."Využiť"? "Povolenie"? Kto takto hovorí?

Forenzným preskúmaním každého aspektu vášho produktu – možno požiadaním nestranných pozorovateľov, aby urobili to isté – nájdete spôsoby, ako ho vylepšiť alebo urobiť atraktívnejším pre viac ľudí. Musíte myslieť aj dopredu.  Takmer všetko na predaj má "životný cyklus produktu", obdobie, po ktorom predaj prirodzene klesá. Musíte byť na to pripravení a plánujete predstaviť nové a / alebo vylepšené verzie produktu dlho predtým, ako vaša predajná krivka začne smerovať na juh. 

"Našou úlohou ako obchodníkov je pochopiť, ako chce zákazník nakupovať, a pomôcť mu v tom."

"Našou úlohou ako obchodníkov je pochopiť, ako chce zákazník nakupovať, a pomôcť mu v tom."

– Bryan Eisenberg, autor a hlavný rečník

2. Cena

Všimli ste si niekedy niečo zvláštne na stránke starostlivosti o mužov, Dollar Shave Club? Sú veľmi úspešní v tom, čo robia, ale nikto si od nich nikdy nekúpil holiaci strojček za dolár. To sa nedá. Nie raz sú zahrnuté náklady na dopravu. To je len jeden príklad toho, ako môže šikovná cenová stratégia (spolu s chytľavým názvom) nalákať kupujúcich. Určenie ceny vášho produktu je vyváženým aktom.   Nastavte ho príliš nízko a môžete sa zdať lacný a menejcenný. Nastavte ju príliš vysoko a ľudia sa budú rýchlo pozerať inde. Samozrejme, existujú výnimky. Ventilátor Dyson bude fúkať rovnaký vzduch okolo vašej obývačky ako bežný ventilátor, ale pokročilá technológia a jedinečný dizajn znamenajú, že spoločnosť môže mať náklady na jednotku mnohonásobne vyššie ako ostatní výrobcovia.

Namiesto toho, aby ste šli so svojím črevným pocitom, urobte nejaký výskum. Pozrite sa, čo účtujú vaši konkurenti (ak existujú) a zistite, čo by vaši potenciálni zákazníci boli ochotní zaplatiť. Zvážte ponúkanie hromadných zliav alebo úvodných ponúk, prípadne pridanie hodnoty inými spôsobmi, napríklad používateľskou príručkou alebo členstvom v klube. Ponorte sa aj do spotrebiteľskej psychológie tvorby cien – tu si môžete prečítať viac o technikách nudge okolo cien . Potom zvážte, ktorú cenovú stratégiu by ste mali implementovať. Existuje celý rad rôznych stratégií, ktoré vyhovujú rôznym cieľom a marketingovému prostrediu. Niektoré z hlavných sú:

Prienik

Tu je vaša počiatočná cena umelo nastavená nízko a po dosiahnutí vopred určeného podielu na trhu sa zvýši. Tento model zvyčajne používajú nové predplatené služby , ako sú poskytovatelia televízneho alebo širokopásmového pripojenia. Ako sme videli, Dollar Shave Club je skoro len názov na dverách.

Cenové skimming

K cenovému skimmingu dochádza, keď si spoločnosť, ktorá je prvá na trhu, môže dovoliť účtovať vyššiu cenu, ale potom ju musí znížiť, keď na scénu prídu konkurenti so zníženou cenou. Väčšina hi-tech položiek je pri uvedení na trh neuveriteľne drahá.

Neutrálne ceny

Tu nastavíte cenu tak, aby zodpovedala tomu, čo väčšina vašich konkurentov účtuje. Nie je to stratégia, ktorú by ste si mali osvojiť, ak sú vaše výrobky preukázateľne lepšie ako ostatné. Keď sa dohodnete na cene, ktorá prináša objednávky, obráťte svoju pozornosť na to, ako môžete upraviť svoju cenovú stratégiu tak, aby sa pramienok stal prúdom, potom bystrinou a potom potopou. Inými slovami, nikdy neprestávajte testovať. (Ale vždy majte vzadu v mysli to druhé slovo P – zisk.)  

3. miesto

"Miesto" v kontexte marketingového mixu sa nevzťahuje na jedno miesto, ale na niekoľko: kde sa nachádza vaša firma; kde sa nachádzajú vaši zákazníci; a akékoľvek body medzi nimi, ako sú sklady, distribútori a maloobchodníci. Spôsob, akým dostanete svoje produkty od vás ku koncovému používateľovi, je, rovnako ako u väčšiny vecí v marketingu, riadený zákazníkom.  Musíte zistiť, kde sú vaši zákazníci, kde by mohli hľadať váš produkt, kde by sa cítili najpohodlnejšie pri jeho kúpe, ako dlho sú pripravení čakať na jeho doručenie, ako často pravdepodobne zadajú objednávku atď. Poznanie odpovedí vám pomôže určiť najlepšiu – t. j. najrýchlejšiu, najjednoduchšiu a nákladovo najefektívnejšiu – metódu, ako dostať svoje veci von.

Teraz by ste mohli mať šťastie v tom, že vaše podnikanie by mohlo prosperovať len prostredníctvom predaja ručne vyrobených hodiniek hŕstke jednotlivcov s vysokým čistým majetkom každý rok. V takom prípade je distribúcia celkom jednoduchá záležitosť a vaším hlavným záujmom je zabezpečiť, aby ste mali statné poistenie. Pre väčšinu MSP však bude potrebný štruktúrovanejší systém.  V závislosti od povahy vášho podnikania to môže zahŕňať viacero fáz:

Nie je prehnané povedať, že distribúcia môže urobiť alebo zlomiť podnikanie. Ale pomoc je na dosah ruky. Pretože pokiaľ ide o národnú alebo medzinárodnú logistiku, či už pre globálne korporácie alebo začínajúce podniky, nikto nemôže ponúknuť viac praktických skúseností alebo užitočných rád ako DHL. S pobočkami vo viac ako 220 krajinách a teritóriách sme prvým menom, ktoré prekračuje hranice, oslovuje nové trhy a rozvíja vaše podnikanie.  A keďže sa náš softvér zosúlaďuje s mnohými platformami elektronického obchodu , vaši zákazníci môžu transparentne vidieť náklady na dopravu. 

4. Propagácia

To je to, na čo väčšina ľudí myslí, keď hovoríte o marketingu, ale propagácia je len komunikačným aspektom marketingového procesu a často je jedným z posledných krokov, ktoré podniknete. Propagácia môže mať mnoho foriem:

Reklama

  • Televízia a rádio
  • Noviny a časopisy
  • Plagáty
  • PPC (pay per click) reklama
  • Online bannery
  • E-mail
  • Priama reklamná zásielka
  • Sociálne médiá - vrátane influencer marketingu

Podpora predaja

  • Peňažné kupóny
  • Vernostné programy
  • Odber vzoriek výrobkov
  • Súťaže
  • Predajné miesto

Vzťahy s verejnosťou

  • Tlačové
  • Výstavy a podujatia
  • Sponzorstvo

5. Ľudia

Je samozrejmé, že vaši zákazníci by mali byť stredobodom všetkého, čo robíte. Koniec koncov, bez nich nie je žiadny obchod. Opýtajte sa sami seba:

  • Čo ľudia chcú od vášho produktu alebo služby?
  • Používajú ho spôsobmi, s ktorými ste nepočítali?
  • Ako interagujú s vašou značkou?
  • Čo o vás hovoria na sociálnych sieťach alebo stránkach s recenziami?
  • Vážite si svojich zákazníkov alebo máte pocit, že nejako "prekážajú"?
  • Ako môžete zlepšiť ich skúsenosti s vašimi webovými stránkami alebo produktmi?
  • Kedy ste naposledy napísali osobnú poznámku zákazníkovi?

A ľudia sa neodvolávajú len na vašich zákazníkov; Ľudia, ktorí pre vás pracujú, sú tiež životne dôležití pre úspech vášho podniku. Mnoho spoločností tvrdí, že sú zamerané na ľudí, ale toto by malo byť vždy viac ako módna fráza pre vašu stránku "o nás". Ak ste vášniví pre svoje podnikanie, určite budete chcieť ľudí, ktorí zdieľajú aspoň časť vášho záväzku. Tento zdieľaný idealizmus nielenže vytvára šťastnejšie pracovné prostredie, ale tiež vám pomáha získať konkurenčnú výhodu nad menej zjednotenými súpermi. Táto téma je preskúmaná v našom článku, ktorý skúma, ako vybudovať svoj tím pre úspech.

6. Balenie

Na rozdiel od tradičnej reklamy, ako sú televízne alebo tlačové reklamy, digitálne médiá vám umožňujú veľmi presne otestovať účinnosť propagácie. Môžete spustiť marketingovú kampaň online a okamžite zistiť, koľko ľudí interagovalo s vašou reklamou, navštívilo váš web a kúpilo si produkt. Problém je, že vaši konkurenti môžu robiť presne to isté - a ich marketingový rozpočet môže byť väčší, čo znamená, že môžu osloviť viac ľudí častejšie.  

Takže práve tu vyvažujete vedu responzívneho marketingu s kreativitou a vplyvom, aby vaša reklama vyčnievala z davu pomocou nápadných obrázkov alebo výrazného "tónu hlasu". Mimochodom, nevenujte pozornosť tým, ktorí tvrdia, že reklama na nich nefunguje. Často sú to tí, ktorí riadia VW "pretože je spoľahlivý", nosia Levis, "pretože sú odolné" alebo používajú Persil, pretože "perie belšie". 

A nakoniec...

Môžete byť marketingový svišť, ale pamätajte, že žiadna forma propagácie nikdy nezlepšila autenticitu ústnych odporúčaní. To si však vyžaduje čas a neustále investície do vášho produktu a zákazníckeho servisu. Medzitým sa zamerajte na "zlatú šestku"! 

Cítite sa inšpirovaní? Zistite, ako vám DHL môže pomôcť rozvíjať vaše podnikanie na medzinárodnej úrovni, tu