Navigacija i sadržaj
Vi ste u  Srbija
ili Izaberite drugu zemlju

Koja su pravila za pomorski zbirni kontejnerski transport?


Davanje pogrešnih dokumenata carini može izazvati svakakva kašnjenja. A rad sa zastarelim pravilima i propisima dovodi do rizika od neočekivanih dodatnih troškova. Proverite svoje znanje pre nego što se upustite u pomorski zbirni kontejnerski transport (LCL)

Pomorski zbirni kontejnerski transport (LCL) zahteva striktno poštovanje pravila. Potrebni su vam pravi dokumenti za vašu specifičnu robu i rute; morate platiti poreze i dažbine svake zemlje u skladu sa državnim propisima; i morate da se spakujete radi bezbednosti i da ublažite svoje rizike.

Ovaj članak razmatra sva ova pitanja redom, pružajući vam pregled pravila za LCL isporuku. Možda ste već upoznati sa pravilima za transport punim kontejnerima (FCL) i za avio prevoz tereta, a postoji mnogo sličnosti između ovih različitih režima. Konkretno, usklađenost će sigurno olakšati svako putovanje.

Šta treba da znam o LCL dokumentaciji?


Za sve pošiljke, uključujući pošiljke manje od kontejnera, potrebno je da nadležnim organima pokažete ispravna dokumenta prilikom izvoza i uvoza robe. Lista dokumenata koji su vam potrebni za LCL otpremu zavisi od dve stvari: vrste tereta koji premeštate i lokacija na koje i sa kojih šaljete.

Da biste ocarinili svoju LCL robu na carini, u svakom slučaju ćete morati da predočite nekoliko ključnih dokumenata uključujući:

  • Komercijalnu fakturu
  • Listu pakovanja
  • Otpremnice
  • Izvoznu/uvoznu carinsku deklaraciju
  • Potvrdu o poreklu (ako je potrebno)
     

Koje su moje finansijske obaveze i zahtevi?

Kao i kod svih načina prevoza, sa LCL-om ste odgovorni za naknade koje naplaćuju različiti subjekti. U zavisnosti od polazne i odredišne tačke, može vam biti naplaćeno skladište u kome se čuva LCL teret i organizacija odgovorna za utovar i premeštanje vašeg LCL tereta u lučke objekte. Od vas se takođe može tražiti da platite državne poreze i dažbine. Ako želite transparentnost u svakom trenutku, potražite renomiranog špeditera sa pouzdanom strukturom troškova i jasnim preciziranjem svake naknade.

Steknite logističke uvide putem e-pošte

Pretplatite se na naša mesečna tržišna ažuriranja i budite pozvani na ekskluzivne vebinare na kojima naši stručnjaci za špediciju odgovaraju na sva Vaša pitanja o globalnoj trgovini.

Mogu li da pošaljem LCL u svaku zemlju?


LCL možete poslati u svaku zemlju, ali uz nekoliko uslova. Prvo, potrebno je da proverite kod svog špeditera da li mogu da isporuče u sve zemlje. Uz DHL Global Forwarding, na primer, imamo globalno prisustvo u preko 180 zemalja i teritorija (skoro u svakoj zemlji na svetu) i premeštamo LCL teret između više od 45.000 različitih parova skladišta. Drugo, imajte na umu da je malo verovatno da bilo koji špediter može da otpremi LCL teret u ili iz zemalja visokog rizika ili sankcija, koje trenutno uključuju Krim, Kubu, Iran, Severnu Koreju i Siriju.
 

Kako mogu da se pridržavam svih vladinih propisa?

Moraćete da se u potpunosti pridržavate svih važećih zakona i propisa u zemljama porekla, pretovara i odredišta u vašem LCL-u. Ali može biti teško držati korak sa promenljivim zahtevima, pošto vladina pravila retko ostaju statična. Zatoima smisla da se oslanjate na znanje iskusnog špeditera, onog koji često vodi LCL poslove u vašim ciljnim zemljama i osigurava da svi zaposleni, agenti i dobavljači ispunjavaju najnovije zahteve.

Koja su pravila o bezbednosti tereta?


Bezbednost LCL pošiljke počinje od toga kako pakujete svoju robu. Ukoliko ovo ne uradite ispravno, vaša roba može da se ošteti i može da izazove štetu na drugim predmetima tereta u zajedničkom kontejneru. Vi ste odgovorni za odabir najpogodnije ambalaže za vašu specifičnu robu i za to da vaš teret bude u bezbednom stanju za plovidbu. DHL Global Forwarding može pomoći pružanjem specijalizovanih LCL objekata za pakovanje, materijala i usluga.

Kada donesete LCL robu za međunarodni transport, posebno u Australiju i Novi Zeland, možda ćete morati da fumigirate ovo drvo i svoj teret. To je zaštita lokalnih šuma i staništa divljih životinja od bilo kakvih stranih insekata koji pokušavaju da uhvate vožnju unutar vaše robe i vašeg transportnog drveta!

Ako imate preveliki teret, trebalo bi da proverite da li vaš špediter to može da obavi u LCL početnom i odredišnom skladištu ili na kontejnerskim teretnim stanicama (CFS). Još jednom, ima smisla da to istražite unapred kako biste izbegli nepredviđene troškove i da biste znali da li ćete morati da platite dodatnu naknadu za ovu vrstu tereta.

Kada LCL teret stigne na odredište, primalac uvoza preuzima odgovornost za bezbednost robe. 

Da li treba da osiguram svoj teret?

Niste u obavezi da kupujete osiguranje tereta za LCL selidbe, ali se to preporučuje. Kao i kod svih vidova transporta, postoje određeni rizici i na moru veliki incident može biti katastrofalan. Može vam biti koristan DHL Global Forwarding kratki vodič o tome zašto je pošiljaocima potrebno osiguranje tereta.

Standardne klauzule o odgovornosti u politici špeditera i prevoznika znače da je – ako možete dokazati da su oni bili krivi, što je samo po sebi nezgodno – kompenzacija obično znatno ispod komercijalne vrednosti. To je zato što se obračun isplate zasniva na međunarodnim standardima. Svaka šteta je, naravno, drugačija, ali smo radili na zahtevu za prekookeanski teret kako bismo ilustrovali ovaj značajan jaz između kompenzacije bez vašeg osiguranja i kompenzacije sa sopstvenim osiguranjem – brojke su bile 7.980 USD naspram 70.000 USD. Detalje možete pronaći u ovom DHL Global Forwarding članku: Kako možete smanjiti rizik?

Uzimajući u obzirrastući rizik od klimatskih promena od zemljotresa, cunamija, poplava i još mnogo toga, i izračunavajući iznos koji bi vaša organizacija mogla da priušti da izgubi ako dođe do katastrofe, možda ćete odlučiti da vaša polisa osiguranja predstavlja dobro potrošen novac.

Postoje li posebna pravila za opasne materije?

Generalno, opasnu robu (DG) možete slati preko LCL-a , ali morate da izbegavate mešanje nekih vrsta tereta unutar istog kontejnera. Vatromet i šibice, na primer, nisu savršena kombinacija! Imajte na umu da neke zemlje odredišta ne prihvataju DG teret ili prihvataju ovu robu samo uz određena odobrenja. Trebalo bi da razgovarate o detaljima ovoga sa svojim špediterom.

Želite da pročitate više priča o špediciji?


Steknite najnovije informacije o vazdušnoj, pomorskoj i železničkoj špediciji u svom e-sandučetu svakog meseca, zajedno sa redovnim pozivima na naše vebinare.

Koji su moji sledeći koraci?


Mislite da bi isporuka manje od kontejnera (LCL) mogla biti koristan dodatak vašem dizajnu rešenja za lanac nabavke? Želeli bismo da vam pomognemo da procenite njen potencijal.