Četiri najčešće opasnosti od slanja pošiljki
Kako zaštititi svoj teret od njih
Oštećenje vaše robe tokom tranzita možete sprečiti koristeći različite mere. Pakovanje je važan deo ograničavanja potencijalnog uticaja uobičajenih opasnosti sa kojima se pošiljka suočava u avio i pomorskom transportu.
Najčešće opasnosti od slanja pošiljki
Lakše je znati kako da adekvatno upakujete i obezbedite svoju robu ako razumete rizike od kojih ih štitite. Dok smo u prethodnom članku istražili ključne zahteve za rukovanje vašim teretom, najčešće opasnosti za obične (neopasne) proizvode tokom tranzita su:
- Punkcije i ogrebotine
Tokom vazdušnog transporta pošiljke se utovaruju zajedno sa drugom robom u kamione i transportne kontejnere. Punkcije i ogrebotine mogu nastati kada pošiljka dođe u kontakt sa drugim teretom. Ovo takođe može biti rezultat neodgovarajućeg ili nedovoljnog unutrašnjeg pakovanja koje ne sprečava pomeranje/padanje sadržaja kroz spoljašnju ambalažu. - Kompresija
Kompresija/gnječenje je rezultat zajedničkog utovara tereta na pošiljku. Nepodržano spoljno pakovanje može popustiti i prouzrokovati štetu. Unutrašnje pakovanje mora biti konfigurisano prema proizvodu ili podu koji se koristi za popunjavanje otvorenih prostora. Ovo pruža čvrstu podršku spoljašnjem pakovanju i smanjuje mogućnost kompresije. - Izloženosti životnoj sredini
Klima i geografija mogu značajno doprineti oštećenju proizvoda. Prekomerna vlaga ili voda ne samo da mogu oštetiti sadržaj pošiljke, već mogu uticati i na integritet pakovanja. Lepak koji se koristi u kutijama od valovitog kartona može se omekšati usled raspadanja vlage tokom transporta. - Rukovanje pošiljkama
Avio pošiljka će imati više od 8 dodirnih tačaka dok je u tranzitu. Teške pošiljke (preko 150 lbs / 70 kg) koje nisu paletizovane, zahtevaju ručno podizanje, imaju povećanu izloženost padovima i klizanju. Paletizovane pošiljke koje nisu pravilno pričvršćene ili izbalansirane mogu kliziti ili prevrnuti dok ih pomera viljuškar. - Udar
Avio pošiljka putuje na više načina transporta da bi je premestila od pristaništa pošiljaoca do vrata klijenata; kamioni, viljuškari, transporteri, aerodromska kolica, itd. Ovi načini transporta će uvesti mogućnost udara u ambalažu. Oštećenje može nastati ako unutrašnja ili spoljašnja ambalaža ne može da izdrži elemente rukovanja na koje pošiljka nailazi dok je u transportu.
Steknite logističke uvide putem e-pošte
Pretplatite se na naša mesečna tržišna ažuriranja i budite pozvani na ekskluzivne vebinare na kojima naši stručnjaci za špediciju odgovaraju na sva Vaša pitanja o globalnoj trgovini.
Zaštita robe
Vezivanje i skupljanje su dve osnovne metode pričvršćivanja robe na paletu i trebalo bi da se koriste za pošiljke velikih dimenzija ili paletizirane. Vrste traka koje se koriste mogu uključivati čelik, najlon, poliester (PET) i polipropilen. Metal je pogodniji za teže čvrste predmete, dok se najlon i PET preporučuju za kutije i lakše predmete. Ako koristite plastičnu traku, uverite se da je veoma izdržljiva i da će stvoriti neraskidivu zaptivku.
Skupljajuća folija
- Da biste naneli skupljajuću foliju, pričvrstite prednju ivicu rastezljive ili skupljajuće folije kalibra 70 za paletu ili bazu koja se može račvati.
- Nanesite skupljajuću foliju tako što ćete čvrsto rotirati foliju horizontalno oko robe.
- Nastavite da nanosite foliju nagore i uverite se da se 50% preklapa sa prethodnim slojem folije.
- Na vrhu, dijagonalno precrtajte foliju iz svakog ugla dok vrh ne bude potpuno pokriven.
- Na kraju, nagnite foliju nadole i nanesite čvrsto preklapanje oko osnove palete.
Vezivanje
- Kada se pravilno primeni, vezivanje je idealan način da obezbedite svoju pošiljku.
- Vezivanje uvek treba da bude četvorosmerno (vertikalno) po IATA standardu
- Ako ručno postavljate traku, zamotajte prvi komad ispod praznine na paleti i preko vrha robe da biste ga učvrstili vertikalno.
- Ponovite vezivanje u svim pravcima tako da najmanje četiri trake čvrsto pričvrste teret.
- Koristite horizontalne štitnike za ivice da biste izbegli sečenje traka na ivicama gornjih kutija.
- Koristite skupljajuću foliju da dodatno zaštitite pošiljku od oštećenja životne sredine tokom transporta.
Štitnici ivica
- Vertikalni štitnici ivica ne samo da smanjuju oštećenje ivica kutije tokom transporta, već i pomažu u stabilizaciji tereta. Preporučuje se horizontalna i vertikalna zaštita ivica. Vertikalni štitnik ivica treba da se proteže od vrha sve do dna, dodirujući klizač.
Prekomerno pakovanje ili karton
- Karton postavljen na vrhu, osnovu i sa strane pruža zaštitnu barijeru. On pomaže da se rasporedi težina pošiljki postavljenih na i uz osnovne letvice palete.
Učvršćivanje
- Kada šaljete velike komade kao što su kalemovi ili motori, uverite se da su predmeti pričvršćeni za paletu drvetom ili metalom. Učvršćivanje treba da spreči bočno pomeranje do kojeg može doći tokom transporta.
Testiranje pre slanja
Preporučuje se da pošiljaoci sprovedu neku vrstu testa performansi paketa kako bi potvrdili efikasnost njegovog pakovanja. Testiranje će utvrditi da li će izdržati normalne uslove transporta i zaštititi svoj sadržaj (proizvod). Primarna prednost testiranja performansi pre otpreme je što pruža mogućnost da se proceni performanse zaštite proizvoda na ambalaži i da se naprave sve neophodne izmene na ambalaži pre veće primene.
Sprovođenje testova performansi pre otpreme u laboratorijskom okruženju će pomoći u proceni sposobnosti pakovanja da zaštiti proizvod od uobičajenih opasnosti koje se sreću tokom transporta. Prilikom određivanja protokola testiranja, zapamtite da udari, kompresija, rukovanje, vibracije i izloženost okolini mogu imati veoma različite efekte na vaš upakovani proizvod, tako da bi testiranje trebalo da se fokusira na sve varijable.
Želite da pročitate više priča o špediciji?
Steknite najnovije informacije o vazdušnoj, pomorskoj i železničkoj špediciji u svom e-sandučetu svakog meseca, zajedno sa redovnim pozivima na naše vebinare.