Centar za dokumentaciju
Ovde možete pronaći sve detalje o ključnim smernicama i uslovima korišćenja usluge, kao i preuzeti dokumentaciju za otpremu.
Odredbe, uslovi i preuzimanje dokumenata o međunarodnoj otpremi
DHL će vam pomoći, kada je to zakonom dozvoljeno, u pripremi svih dokumenata kako biste brzo i efikasno premestili vaše pošiljke. Pronađite pristup nekim od najčešće korišćenih izvoznih dokumenata.
Takođe možete preuzeti sve naše ključne uslove isporuke ispod.
House Airway Bill uslovi i odredbe (engleski)
(154.2 KB)
Danmar Line uslovi i odredbe (engleski)
(177.0 KB)
EDI uslovi i odredbe (engleski)
(239.4 KB)
Forwarders Certificate of Receipt uslovi i odredbe (engleski)
(22.6 KB)
Pošiljke opasne robe / opasnih materijala
DHL Global Forwarding je uspostavljeni prevoznik opasnih materija i kao vodeća transportna i logistička kompanija, DHL se pridržava sledećih propisa:
- ATA za avio prevoz tereta, primenljiv u svim zemljama koje rade po ICAO propisima i bilo kojoj avio-kompaniji prema IATA propisima
- ADR za drumski transport tereta, direktive EU koje se odnose na transport opasnih materija, koje se primenjuju u svim zemljama koje su usvojile ADR konvenciju u svom zakonodavstvu i dodatno u Evropi
Pošiljaoci su odgovorni da potvrde da li će njihove pošiljke opasne robe proći do odredišta avio prevozom ili drumskim putem i pripremiti pošiljku u skladu sa tim.
Saznajte više o
Isporuka opasnih materija avio prevozom
IATA veb stranica nudi veliki izbor resursa neophodnih za vaše poslovanje ako želite da opasnu robu otpremite avio prevozom. Resursi uključuju obuku o opasnim materijama, priručnike i forume između mnogo više.
Isporuka opasnih materija pomorskim putem
Tražite bezbedan način da svoju robu pošaljete pomorskim putem? Međunarodna pomorska organizacija (IMO) pruža informacije o transportu opasnih materija pomorskim putem.
Bezbednost života na moru (SOLAS)
Transport kontejnera je prilično bezbedan posao. Međutim, poslednjih godina, industrija je doživela neke velike incidente na moru i na obali koji su nastali zbog upakovanih kontejnera koji su imali netačne deklaracije o težini. Da bi se ovo sprečilo, Međunarodna pomorska organizacija (IMO), u saradnji sa predstavnicima industrije, je stoga usvojila posebna pravila kao deo SOLAS (Bezbednost života na moru) konvencije, uključujući verifikovanu bruto masu (VGM).
Svrha VGM zahteva je da se dobije tačna bruto težina upakovanih kontejnera tako da operateri plovila i terminala mogu da pripreme planove odlaganja plovila pre utovara tereta na brodove. Zahtev će zaštititi ljude i imovinu operatera plovila i terminala, kao i teret ili put pošiljaoca i pripremiti pošiljku u skladu s tim.
Šta se promenilo od 1. jula 2016.?
Neposredne posledice po pošiljaoca su da od jula 2016. godine, verifikovana bruto masa (VGM) svakog kontejnera mora biti dostavljena prevozniku, pre nego što se lista tereta isključi.
Štaviše, odgovornost pošiljaoca je da obezbedi tačnu težinu. Ako nije navedena verifikovana bruto masa, kontejner neće biti utovaren na plovilo.
Dva dozvoljena metoda merenja:
- Metod 1: izmerite upakovani kontejner
- Metod 2: izmerite teret i drugi sadržaj i dodajte taru masu kontejnera
DHL vam pomaže da upravljate i poštujete ovu novu konvenciju. Za više informacija preuzmite dokumente vodiča za isporuku ili kontaktirajte lokalnog predstavnika DHL Global Forwarding prodaje ili odeljenja za rad sa klijentima.
SOLAS vodič za prevoznike
(280.0 KB)
SOLAS česta pitanja klijenata
(93.1 KB)
SOLAS dokument za ažuriranje klijenata
(564.5 KB)
Pismo obeštećenja
(182.1 KB)
SOLAS obrazac za podnošenje verifikovane bruto mase
(192.1 KB)
SOLAS zahtevi za verifikaciju težine kontejnera
(168.1 KB)