#LogistickéPoradenstvo

Colné odporúčania pre odosielateľov, ktorí odosielajú prvýkrát;

Marcelo Godoy Rigobello
Marcelo Godoy Rigobello
Viceprezident pre globálnu zákaznícku podporu - dodržiavanie colných a obchodných predpisov, DHL Express
5 min čítania
Colné odporúčania pre odosielateľov, ktorí odosielajú prvýkrát;

Posielate zásielky do zahraničia prvýkrát? Zamysleli ste sa nad tým, ako zabezpečiť, aby bol váš tovar bez problémov preclený? Koniec koncov, akékoľvek oneskorenie znamená oneskorenie aj pre vašich zákazníkov. Ako vysvetľuje tento článok , je nevyhnutné byť pripravený.

Colnica je zložité územie. Odosielatelia zohrávajú zásadnú úlohu pri zabezpečovaní hladkého colného odbavenia bez chýb alebo oneskorení. Naša každodenná práca v DHL zahŕňa podporu zákazníkov s colnými problémami, takže sa podelíme o niekoľko poznatkov o výzvach, ktorým čelia prví odosielatelia, a vysvetlíme, čo skutočne potrebujete, aby ste urobili správne – a ako to urobiť.

Dve hlavné výzvy pre odosielateľov, ktorí odosielajú prvýkrát:

Clá a dane

Prvú výzvu možno zhrnúť do jedného slova: náklady. Niektorí prví odosielatelia si neuvedomujú, že musia vládnym orgánom platiť dovozné clá a dane. Predpokladajú, že keď raz zaplatia prepravnej spoločnosti, je to všetko – všetko je hotové. Bohužiaľ to tak nie je. Tieto dodatočné náklady nemajú nič spoločné s vaším poskytovateľom prepravy, ale stanovujú ich vládne orgány krajiny, do ktorej posielate. DHL Express vyvinul MyGTS (My Global Trade Services), špecializovaný portál so všetkými nástrojmi, ktoré budete potrebovať pre jednoduchú medzinárodnú prepravu - vrátane kalkulačky vstupných nákladov.  Získate tak odhad celkových komplexných nákladov na prepravu produktu do inej krajiny vrátane všetkých prepravných poplatkov, colných poplatkov, ciel a daní. Poznanie týchto nákladov vopred pomôže vašej firme zostať v rozpočte.

Informácie a dokumentácia

Druhou výzvou je množstvo informácií a dokumentácie požadovaných colnými orgánmi. To môže byť desivé pre tých, ktorí prichádzajú prvýkrát, najmä pre tých, ktorí posielajú do krajín, kde majú vládne orgány zložitú byrokraciu. Veľmi sa líši aj v závislosti od toho, čo sa prepravuje –  napríklad určité druhy tovaru, ako je textil a kozmetika, môžu vyžadovať osobitné licencie, povolenia alebo osvedčenia dovážajúcich colných orgánov. Preto je dôležité preskúmať, aké informácie sa vyžadujú a akú dokumentáciu potrebujete, v závislosti od toho, čo posielate, a krajín pôvodu a určenia.

S nárastom elektronického obchodu (a ďalším zrýchlením pandémiou COVID) sa colné orgány vyhýbajú procesom založeným na papierovej/"byrokracii" a prechádzajú na prostredie plne založené na údajoch, aby umožnili efektívne procesy colného konania založené na riziku. 

Preto je nevyhnutné, aby odosielatelia pri príprave svojich zásielok poskytovali úplné a presné informácie – s osobitnou pozornosťou venovanou informáciám o komerčnej faktúre. 

Čo sa stane, ak poskytnete nesprávne informácie alebo dokumentáciu?

Ak ako odosielateľ neposkytnete všetky správne informácie a dokumenty alebo uvediete neúplné alebo nesprávne údaje na komerčných faktúrach alebo nákladných listoch, najlepším prípadom je, že váš poskytovateľ prepravy si všimne chýbajúce údaje a pozastaví vašu zásielku, aby vás upozornil. Je zrejmé, že to oneskoruje vaše doručenie.

Na druhej strane, ak prepravná spoločnosť nezistí vaše chýbajúce informácie, vaša zásielka môže byť zadržaná colnými orgánmi, kým nebudú poskytnuté všetky správne informácie a dokumentácia. Bohužiaľ, za skladovanie vám môže byť účtovaný poplatok až do dokončenia procesu colného odbavenia. Či tak alebo onak, váš koncový zákazník (príjemca) zažije oneskorenie pri prijímaní svojho tovaru, pravdepodobne bude čeliť dodatočným nákladom na doručenie a bude sa cítiť frustrovaný s vami aj prepravnou spoločnosťou. A to je niečo, čomu by sme sa všetci chceli vyhnúť!

Najdôležitejšie informácie sú najzákladnejšie

Obzvlášť dôležité je poskytnúť správne, úplné informácie odosielateľovi a dovozcovi (t. j. vášmu zákazníkovi) na komerčnej faktúre. Informácie o dovozcovi vrátane kontaktných údajov, ako je jeho celé meno, adresa, číslo mobilného telefónu a e-mailová adresa, sú životne dôležité. Ak dôjde k zadržaniu v cieľovej krajine, prepravná spoločnosť (alebo dokonca colné orgány) možno bude musieť mať možnosť kontaktovať dovozcu. Ak sa nemôžu ľahko spojiť s dovozcom, dovozné colné odbavenie tovaru sa môže oneskoriť alebo vám môže byť zásielka dokonca vrátená.

Vždy uveďte správny popis tovaru

Presný popis presného obsahu vašej zásielky na obchodnej faktúre – popis tovaru – je tiež veľmi dôležitý na zabezpečenie hladkého procesu colného odbavenia. Po prvé, colné orgány ho použijú na analýzu toho, či vaša zásielka predstavuje nejaký druh bezpečnostného/bezpečnostného rizika, na základe analýzy údajov o zásielke. Opis tovaru je nevyhnutný aj na určenie ďalších kľúčových prvkov, ako je kód harmonizovaného systému (HS) – ktorý je relevantný pre sumu dovozných ciel a daní, ktoré sa majú zaplatiť.

Pri uvádzaní popisu tovaru na komerčnej faktúre musíte byť podrobní a presní. Mali by ste uviesť, o aký tovar ide, na aký účel sa používa a z čoho je vyrobený. Napríklad namiesto "Apparel" napíšte "Dámske tričko vyrobené zo 100% bavlny". Ďalšie príklady dobrých a zlých popisov nájdete v našom podrobnom colnom sprievodcovi

HS kódy a ako nájsť ten správny

Okrem úplného a presného opisu tovaru je ďalším kľúčovým prvkom, aby odosielatelia uviedli na komerčnej faktúre príslušný kód harmonizovaného systému (HS). Kód HS určuje dovoznú colnú sadzbu, ktorú zaplatíte, v závislosti od toho, čo prepravujete, a tiež určuje možné dovozné obmedzenia a či sú potrebné licencie.

Kód harmonizovaného systému (HS) je medzinárodná norma vyvinutá Svetovou colnou organizáciou (WCO). Každá dovážajúca krajina má svoju vlastnú tabuľku colných sadzieb spojenú s každým kódom HS – a je ich veľa! 

MyGTS má nástroj "Nájsť tarifné kódy", ktorý vám pomôže nájsť správne kódy HS na klasifikáciu vašich výrobkov. Kódy HS môžete vyhľadávať pomocou kľúčových slov alebo adresára kódov.

Ponúkame tiež službu, ktorá vám (odosielateľovi) umožňuje platiť dovozné clá a dane v mene dovozcu (príjemcu). Ak sa vopred rozhodnete uhradiť všetky poplatky DHL pri rezervácii zásielky (v mene vašich zákazníkov/príjemcov tovaru), potom DHL uhradí dovozné clá a dane a bude vám ich účtovať späť (prípadne spolu s ďalšími poplatkami súvisiacimi s colnými záležitosťami). Táto služba je známa ako fakturačná služba DHL Duty Tax Paid (DTP) - pre viac informácií kontaktujte svojho zástupcu DHL Express.

Žiadny odosielateľ nemá radosť z platenia ciel a daní, ale nenechajte sa v pokušení použiť nesprávny kód HS, aby ste získali lacnejšiu colnú sadzbu. Ak vás chytia, okrem toho, že budete musieť zaplatiť správnu sadzbu, pravdepodobne dostanete pokutu od colných orgánov, alebo ešte horšie, môžu sa uplatňovať sankcie.

Buďte transparentní, pokiaľ ide o hodnotu vašej zásielky

Ďalším spôsobom, ako sa niektorí prepravcovia snažia znížiť svoje náklady na clá a dane, je podhodnotenie ich zásielky. Dôrazne to neodporúčame!

Je nevyhnutné, aby ste na komerčnej faktúre uviedli skutočnú hodnotu predaného tovaru so 100 % transparentnosťou. V závislosti od použitého Incoterm musia byť uvedené aj prepravné poplatky a poistenie.

Ak colné orgány vznesú podozrenie, že váš tovar je podhodnotený, príjemcu budeme kontaktovať a požiadame ho, aby poskytol kópiu dokladu o zaplatení alebo prijatí zakúpeného tovaru, aby ho orgány mohli porovnať s deklarovanou hodnotou komerčnej faktúry.

Ak sa podhodnotenie potvrdí, colné orgány vám budú účtovať nielen správnu sumu dovozných ciel a daní (na základe skutočnej hodnoty tovaru), ale môžu vás tiež pokutovať a požadovať audit vašich predchádzajúcich zásielok.

Buďte pripravení preukázať svoju totožnosť

Okrem kontaktných údajov colné orgány čoraz častejšie požadujú rôzne spôsoby identifikácie od odosielateľa alebo príjemcu, alebo od oboch. Mohli by napríklad požiadať o číslo vodičského preukazu príjemcu, číslo pasu alebo kópiu svojho preukazu totožnosti.  Niektoré úrady dokonca vyžadujú, aby si príjemca nainštaloval aplikáciu do svojich smartfónov, aby overil svoju totožnosť.

V prípade potreby sa odporúča, aby ste vy (odosielateľ) získali identifikáciu dovozcu (vopred) a poskytli tieto informácie pri príprave zásielky (ak sa to vyžaduje pre danú konkrétnu dovážajúcu krajinu). Tým sa urýchli proces dovozného preclievania v mieste určenia tým, že prepravná spoločnosť nebude musieť kontaktovať príjemcu s cieľom zhromaždiť takéto informácie.

Úrady zasahujú proti nelegálnym dovozcom a vy ich naozaj nemôžete viniť. Koniec koncov, ak sa niekto pokúša poslať alebo prijať niečo pomocou falošnej identity, je pravdepodobné, že je to nezákonné!

Môžete byť požiadaní o registráciu a výber DPH

Ak predávate online, môže vás požiadať, aby ste sa zaregistrovali pre DPH v krajine kupujúceho a uviedli DPH cieľovej krajiny na komerčnej faktúre spolu s vaším IČ DPH. V tomto scenári musí byť dovozná DPH zaplatená pri colnom preclení zásielok, ale môže byť odpočítaná neskôr. Alternatívne sa dovozná colná DPH môže zaplatiť v "modeli výberu predajcu", v rámci ktorého predávajúci vypočíta DPH vopred pri predaji tovaru a zaplatí orgánom centrálne a konsolidovaným spôsobom, ktorý nesúvisí s transakciami. Ide o rastúci trend na celom svete, napríklad v Austrálii a Európskej únii.

Napríklad pri online predaji do Európskej únie (EÚ) sa môžete rozhodnúť použiť fakturačnú službu DHL Duty Paid Tax (DTP), kde DHL zaplatí dovoznú colnú DPH úradom pri dovoze a potom vám ju účtuje späť, alebo sa môžete zaregistrovať v systéme jednotného kontaktného miesta Európskej únie pre dovoz (IOSS), kde online predajca vyberá DPH v okamihu nákupu (a online predajca potom zaplatí daňovému úradu v EÚ prostredníctvom mesačného daňového priznania k DPH centrálne).

Znie to komplikovane? MyGTS to zjednodušuje

Cezhraničná preprava sa môže zdať zložitá, so všetkou colnou administratívou a predpismi, v ktorých sa treba orientovať. Ale MyGTS (My Global Trade Services) spoločnosti DHL Express je bezplatná, užívateľsky prívetivá platforma, ktorá vám pomôže naplánovať a spravovať všetky aspekty medzinárodnej prepravy.

Je to rýchly a jednoduchý spôsob, ako nájsť kódy HS pre váš tovar, získať odhad vstupných nákladov pre vašu zásielku a získať pokyny týkajúce sa dovozných obmedzení každej krajiny pred odoslaním. To všetko znamená, že váš tovar sa bezodkladne dostane tam, kam potrebuje.

S MyGTS môžete rozvíjať svoje podnikanie na nových cezhraničných trhoch - neexistujú žiadne obmedzenia! Zaregistrujte sa tu.

Naše najlepšie tipy pre prvých cezhraničných odosielateľov

Výskum, výskum, výskum

Preskúmajte dovozné náklady súvisiace s clami a daňami. Preskúmajte, aké informácie a dokumentácia sú potrebné pre váš konkrétny typ produktu. Preskúmajte dovozné obmedzenia na tento výrobok v rôznych krajinách. 

Ak to urobíte vopred ("Right 1st Time"), nielenže znížite akékoľvek problémy v budúcnosti, ale tiež poskytnete koncovému zákazníkovi najlepší možný zážitok.

Komerčná faktúra KVALITA ÚDAJOV

V neposlednom rade sa uistite, že pri vytváraní zásielky poskytnete úplné a presné informácie o komerčnej faktúre , aby ste sa vyhli akémukoľvek typu oneskorenia z dôvodu chýbajúcich údajov – vrátane: 

  • Informácie o odosielateľovi/vývozcovi a príjemcovi/dovozcovi: uveďte celé meno, úplnú adresu (ulica, číslo, mesto, krajina, PSČ) a kontaktné údaje (telefónne číslo a e-mail).

  • Identifikačné číslo: v prípade potreby uveďte identifikačné číslo odosielateľa/príjemcu, napríklad: číslo DPH/číslo dane z tovarov a služieb, číslo EORI atď.

  • Opisy tovaru: riadkové opisy komodít (s použitím podrobného, presného a jednoduchého jazyka).

  • Kód harmonizovaného systému (HS) a krajina pôvodu: riadková položka HS kód (prednostne úplný colný kód dovozu) a krajina pôvodu (zvyčajne krajina, v ktorej bol tovar vyrobený alebo vyrobený).

  • Hodnoty a mena: hodnota riadkovej položky tovaru a dodatočné členenie príslušných nákladových položiek (napr. poistenie, doprava, balenie atď.) s menou, v ktorej sa transakcia uskutočnila

  • Hmotnosť/jednotka a množstvo: uveďte hrubú/čistú hmotnosť, jednotku (napr. KG) a množstvo (napr. 2 položky) na úrovni riadkových položiek.

  • INCOTERMS a Miesto: zahŕňajú INCOTERMS®® a miesto (ako to vyžaduje príslušný termín).

  • Dôkaz o pôvode: v prípade potreby uveďte na faktúre vyhlásenie o dôkaze o pôvode, aby spĺňali podmienky preferenčných colných sadzieb (známe aj ako "potvrdenie o pôvode", "potvrdenie o krajine pôvodu atď.)

  • Dôvod vývozu: uveďte dôvod vývozu, napr. trvalé, opravné a vrátené, dočasné, dary.

  • Ďalšie požiadavky: je nevyhnutné, aby ste si overili, či sa na váš tovar vzťahujú nejaké ďalšie požiadavky, napr. vývozné/dovozné licencie, iné vládne požiadavky (napr. veterinárne a fytosanitárne zákony) atď.

 

Poskytnutím úplných a presných informácií vopred (pri vytváraní zásielky) sa vyhnete potenciálnym oneskoreniam.

Tým, že svojim zákazníkom poskytnete čo najlepší zážitok, povzbudíte ich, aby u vás objednávali znova a znova.

Ako najmedzinárodnejšia spoločnosť na svete, pôsobiaca vo viac ako 220 krajinách a teritóriách, vám DHL Express môže pomôcť zorientovať sa v cezhraničnom obchode – bez zložitosti colnej správy!

Ak chcete získať podrobnejšie informácie, stiahnite si naše globálne colné pokyny pre zákazníkov tu.