CBAM je navrhnutý tak, aby zabránil „úniku uhlíka“, a je právne prijatý nariadením EÚ (EÚ) 2023/956. Ukladá administratívne a finančné náklady dovozcom tovaru CBAM z tretích krajín do EÚ. Aký vplyv to má na vás ako odosielateľa? Poďme to zistiť.
Čo je únik uhlíka?
Ide o oslabenie úsilia EÚ o zníženie emisií uhlíka presunutím výroby zahrnutých výrobkov do tretích krajín, v ktorých sa uplatňujú nižšie ceny uhlíka, alebo o nahradenie výrobkov EÚ výrobkami dovážanými z týchto krajín.
Čo znamená CBAM pre dovozcov do Európskej únie?
Dotknutí dovozcovia z EÚ si kúpia uhlíkové certifikáty zodpovedajúce cene uhlíka, ktorá by bola zaplatená, keby bol tovar vyrobený podľa pravidiel EÚ o cenách uhlíka.
Naopak, keď výrobca mimo EÚ preukáže, že už zaplatil cenu za uhlík vypustený počas výroby dovážaného tovaru CBAM v tretej krajine, príslušné náklady sa môžu dovozcovi z EÚ plne odpočítať.
Kedy bude CBAM zavedený postupne?
CBAM sa bude zavádzať postupne a spočiatku sa bude vzťahovať len na vybrané druhy tovaru. Od 1. októbra 2023 sa na tieto výrobky začne uplatňovať systém vykazovania s cieľom uľahčiť plynulé zavádzanie a uľahčiť dialóg s tretími krajinami a od roku 2026 začnú dovozcovia platiť finančnú úpravu.
Na aké skupiny výrobkov sa vzťahuje?
Výrobné tovary a prekurzory s vysokou uhlíkovou náročnosťou.
CBAM sa bude spočiatku vzťahovať na dovoz určitých tovarov a vybraných prekurzorov, ktorých výroba je náročná na emisie uhlíka a pri ktorých existuje najväčšie riziko úniku uhlíka:
- Cement
- železo a oceľ
- hliník
- hnojivá
- elektrická energia
- Vodík
Nadväzujúce produkty
CBAM sa bude vzťahovať aj na obmedzený počet nadväzujúcich produktov, ako sú:
- Skrutky
- skrutky
- matice
- Kočiarové skrutky
- Skrutkové háky
- Nity
- Kolíky, závlačky
- Podložky - vrátane pružných podložiek
Ako aj „Ostatné výrobky zo železa a ocele“ a „Ostatné výrobky z hliníka“. Zoznam tovaru, na ktorý sa vzťahuje CBAM, sa nachádza v prílohe k nariadeniu.
Dovoz tovaru, na ktorý sa vzťahuje nariadenie CBAM
Od roku 2026 môže tovar do EÚ dovážať len oprávnený deklarant CBAM. Dovozcovia sú preto povinní - pred dovozom krytého tovaru do EÚ - požiadať o štatút oprávneného deklaranta CBAM prostredníctvom registra CBAM zriadeného v súlade s nariadením.
Povinnosť podávať správy je kľúčová pre prechodnú fázu
Nariadenie o CBAM oficiálne nadobudlo účinnosť deň po jeho uverejnení v Úradnom vestníku EÚ 16. mája 2023. Samotné nariadenie CBAM sa začne uplatňovať v prechodnej fáze 1. októbra 2023, pričom prvé vykazovacie obdobie pre dovozcov sa skončí 31. januára 2024.
Povinnosti podávania správ a informácie požadované od dovozcov tovaru CBAM do EÚ, ako aj predbežná metodika výpočtu vložených emisií uvoľnených počas výrobného procesu, sú uvedené vo vykonávacom nariadení CBAM pre prechodnú fázu uverejnenom 17. augusta 2023.
Vykonávacie nariadenie o požiadavkách na podávanie správ a metodike poskytuje určitú flexibilitu, pokiaľ ide o hodnoty používané na výpočet vložených emisií pri dovoze počas prechodnej fázy.
Počas prvého roka implementácie si spoločnosti budú môcť vybrať, či budú podávať správy tromi spôsobmi:
- Úplné vykazovanie podľa novej metodiky (metóda EÚ).
- Vykazovanie na základe rovnocenných národných systémov tretích krajín.
- Vykazovanie na základe referenčných hodnôt.
Konečné obdobie a certifikáty CBAM
Po nadobudnutí účinnosti trvalého systému 1. januára 2026 budú musieť dovozcovia každý rok deklarovať množstvo tovaru dovezeného do EÚ v predchádzajúcom roku, jeho vložené emisie a odovzdať požadovaný počet osvedčení CBAM do 31. mája každého roka (prvýkrát v roku 2027 za rok 2026). V období rokov 2026 - 2034 sa CBAM bude postupne zavádzať, zatiaľ čo bezodplatné prideľovanie kvót v rámci ETS sa bude postupne rušiť.
Oprávnený deklarant CBAM uchováva záznamy o informáciách potrebných na výpočet vložených emisií vrátane správy overovateľa do konca štvrtého roka po roku, v ktorom bolo alebo malo byť predložené vyhlásenie CBAM.
Od 1. januára 2025 sa bude akceptovať len metóda EÚ. Komisia EÚ vypracovala aj špecializované IT nástroje, ktoré majú dovozcom pomôcť pri vykonávaní a vykazovaní týchto výpočtov, ako aj podrobné usmernenia, školiace materiály a návody na podporu podnikov po začatí uplatňovania prechodného mechanizmu.
Zatiaľ čo dovozcovia budú požiadaní, aby údaje za štvrtý štvrťrok zbierali od 1. októbra 2023, svoju prvú správu budú musieť predložiť do konca januára 2024.
Ďalšie informácie
Podrobné informácie nájdete na stránke Európskej komisie o CBAM:
Mechanizmus úpravy hraníc pre emisie oxidu uhličitého (europa.eu)
Informačný prehľad Európskej komisie a dokument s otázkami a odpoveďami o CBAM:
20230510 CBAM factsheet.pdf (europa.eu), 20230714 Q&A CBAM_0.pdf (europa.eu)
Index Svetovej banky o vystavení CBAM nájdete tu:
CBAM Exposure Index (Index vystavenia CBAM)
Zrieknutie sa zodpovednosti
Hoci sme sa snažili zabezpečiť, aby informácie obsiahnuté v tomto dokumente boli získané, vytvorené a spracované zo zdrojov, ktoré považujeme za spoľahlivé, neposkytujeme žiadnu výslovnú ani implicitnú záruku týkajúcu sa presnosti, primeranosti, úplnosti, zákonnosti, spoľahlivosti alebo užitočnosti týchto informácií.
Všetky informácie obsiahnuté v tomto dokumente sa poskytujú v stave, v akom sú.
Spoločnosť DHL Global Forwarding, jej prepojené partnerstvá alebo korporácie v rámci skupiny DHL, ani jej partneri, zástupcovia alebo zamestnanci v žiadnom prípade nenesú voči vám ani nikomu inému zodpovednosť za akékoľvek rozhodnutie alebo činnosť vykonanú na základe informácií obsiahnutých v tomto dokumente, ani za akékoľvek následné, osobitné alebo podobné škody, a to ani v prípade, že boli na možnosť vzniku takýchto škôd upozornení.