#PoradenstvoPreMaléPodniky

Ako rozšíriť svoje podnikanie

Anna Thompson
Anna Thompson
Objavte tím obsahu
8 min čítania
Ako rozšíriť svoje podnikanie

Každý majiteľ malého podniku chce do určitej miery rozvíjať svoje podnikanie – od expanzie do ziskového cezhraničného podnikania až po globálnu megaznačku. Nech už sú vaše ambície akékoľvek, ako jedna z najväčších a najmedzinárodnejších spoločností na svete vám môžeme pomôcť radami a tipmi pri plánovaní obchodného rastu.

Čo je rast podnikania?

Majitelia firiem majú rôzne predstavy o raste podnikania. Pokiaľ ide o vás, musíte sa rozhodnúť , čo je rast podnikania. Rozširuje sa vaša zákaznícka základňa? Rozširuje to váš sortiment? Sú to vyššie príjmy? Sú to vyššie zisky? Je to väčší podiel na trhu? Zamestnáva viac ľudí? Predáva sa vo viacerých krajinách?

Pred zostavením formálneho plánu rastu podnikania je potrebné zvážiť niekoľko stratégií na rozšírenie vášho podnikania.

Plán obchodného rastu. Čo to je a prečo je to dôležité?

Keď podnikáte, je dosť ťažké držať krok so všetkým, čo sa deje každý deň, nieto ešte uviesť do činnosti viaceré stratégie rastu, monitorovať ich úspech alebo inak a podľa toho sa prispôsobiť.

Plán  rastu podnikania vás prinúti pozerať sa dopredu. Je to náčrt toho, kde vidíte svoju spoločnosť, zvyčajne s časovou osou v priebehu nasledujúceho roka alebo dvoch a cieľmi na každý štvrťrok. Na konci každého štvrťroka môžete vidieť, s ktorými ste sa stretli a s ktorými nie.

Kľúčové dôvody, prečo je plán obchodného rastu dôležitý, sú: sledovať svoj podiel na trhu a penetráciu (ktorá sa musí zvýšiť, inak skončíte skôr stratami ako ziskami); aby sme vám pomohli kompenzovať akékoľvek skoré straty, ktoré vaša spoločnosť utrpela; minimalizovať budúce riziká; poskytnúť investorom prehľad o budúcom raste; a ukázať konkrétne plány príjmov.

Spôsoby, ako rozšíriť svoje podnikanie

Ako už bolo spomenuté vyššie, je len na vás, ako budete merať svoj obchodný rast. Ale v závislosti od úrovne vašich ambícií a toho, čo chcete dosiahnuť, tu je niekoľko vecí, na ktoré by ste mali myslieť, aby vám pomohli dostať sa tam, kde chcete byť.

Využite zákaznícky prieskum

Ak dokážete určiť, čo prinútilo vašich súčasných zákazníkov kúpiť váš produkt, môžete sa rozhodnúť, aké marketingové stratégie pre vás fungujú a čo nie v budúcnosti.

Je tiež dôležité zistiť problémy a výzvy vašich zákazníkov, aby ste mohli zlepšiť svoje produkty a procesy, zvýšiť lojalitu a prilákať nových zákazníkov.

Tento druh zákazníckeho prieskumu môžete urobiť e-mailom, online dotazníkom alebo dokonca nejakým telemarketingom. Môžete tiež získať spätnú väzbu z recenzií používateľov a interakciou so zákazníkmi na sociálnych médiách.

A samozrejme, nástroje ako Google alebo Adobe Analytics vám môžu pomôcť zamerať vaše marketingové úsilie tým, že vám poskytnú užitočné údaje o tom, ako vaši zákazníci prichádzajú na vaše webové stránky, ktoré stránky sú najobľúbenejšie, aké sú časy zotrvania atď. Týmto spôsobom môžete zodpovedajúcim spôsobom optimalizovať svoje stránky.

Zlepšite svoj zákaznícky servis

Uistite sa, že ponúkate najlepšie služby, aké môžete (váš zákaznícky prieskum vám pravdepodobne ukáže spôsoby, ako ich zlepšiť). A ak sa zákazník cíti sklamaný vašou službou, zmeňte situáciu napríklad tým, že ponúknete zľavu.

Prekonajte očakávania a zistíte, že vaša reputácia rastie ústnym podaním a na sociálnych sieťach a prináša nových zákazníkov.

Zvýšte retenciu zákazníkov

Vedeli ste, že prilákanie nového zákazníka stojí päťkrát viac ako udržanie existujúceho1? Niektorí hovoria ešte viac. Takže strata zákazníkov – a nutnosť ich nahradiť – poškodí váš hospodársky výsledok a zabráni vášmu rastu.

Na druhej strane, ak dokážete dosiahnuť, aby sa k vám vaši existujúci zákazníci vracali, nakoniec s vami minú viac. Pomôže vám vernostný program zákazníkov, ktorý odmeňuje vašich zákazníkov za to, že s vami strávia. Pravdepodobne najlepší spôsob, ako to dosiahnuť, je prostredníctvom e-mailového marketingu - individuálna komunikácia je veľmi silná pri budovaní lojality zákazníkov.

Môžete tiež zvážiť zavedenie systému riadenia vzťahov so zákazníkmi (CRM), ktorý bude ukladať údaje o vašich existujúcich a potenciálnych zákazníkoch a pomôže vám identifikovať predajné príležitosti.  

Zlepšenie udržania zákazníkov je jedným z nákladovo najefektívnejších spôsobov, ako rozvíjať svoje podnikanie.

Využite svojich konkurentov

Prečo nevyužiť konkurenciu vo svoj prospech? Konkurenčný výskum môže byť mimoriadne užitočný ako súčasť plánovania obchodného rastu. Pozrite sa, čo robia vaši konkurenti, čo pre nich funguje a čo nie. Pozrite sa, čo o nich hovoria ich zákazníci v recenziách, a čerpajte z toho poznatky.

Ronald Frasier, úspešný stratég pre rast podnikania, odporúča používať podobné webové platformy a platformy AdBeat na prieskum konkurenčných predajných lievikov a odhalenie ich online stratégií2.

Ak ste v počiatočnom štádiu svojho podnikania, môžete byť v pokušení kopírovať svojich konkurentov ako rýchly spôsob, ako rozšíriť svoje podnikanie. Ak však chcete dlhodobo rásť, budete musieť definovať svoju značku voči ich.

Využite sociálne médiá naplno

Digitálny svet ponúka obrovské marketingové príležitosti a jedným z nákladovo najefektívnejších spôsobov, ako rozšíriť svoje podnikanie , je oslovenie nových zákazníkov na platformách sociálnych médií - Twitter, Facebook, Instagram, TikTok atď.

Vytvorte prítomnosť pre svoju firmu a uistite sa, že pravidelne zverejňujete obsah na tých platformách, ktorých používatelia zodpovedajú profilu vášho cieľového trhu. Môžete dokonca zvážiť nejaký influencer marketing - viac o influencer marketingu sa dozviete tu.

Okrem marketingu vášho podnikania a budovania vzťahu so zákazníkmi teraz niektoré platformy umožňujú zákazníkom nakupovať produkty priamo bez toho, aby opustili aplikáciu - čo vám dáva ďalší nový spôsob predaja!

Interakcia so zákazníkmi na sociálnych sieťach je tiež skvelou príležitosťou na výskum a získanie nefiltrovanej a úprimnej spätnej väzby. Jedna vec, ktorú si treba zapamätať: čokoľvek zverejníte na sociálnych sieťach, udržujte to v súlade so svojou značkou.

Viac informácií o marketingu vašej značky nájdete v našom článku, šesť kľúčových princípov marketingu.

Sieť, sieť, sieť

Účasť na sieťových podujatiach môže zvýšiť profil vašej firmy, zviditeľniť ju a často viesť k novým zákazníkom. Vytváraním sietí s ľuďmi vo vašom vlastnom odvetví môžete tiež získať nové poznatky o tom, ako rozvíjať svoje podnikanie, počuť o nových trendoch a budovať dlhodobé profesionálne vzťahy. Keď sa budete cítiť sebaisto, môžete dokonca ponúknuť, že budete hovoriť na jednej, čím ešte viac zvýšite svoj profil.

A nezabudnite vybudovať svoju sieť na stránkach sociálnych médií, hlavne LinkedIn.

Zapojte sa do strategického partnerstva

Partnerstvo s inou firmou vám môže pomôcť osloviť nových zákazníkov a je to skvelý spôsob, ako rozvíjať svoje podnikanie. Dobrým príkladom takéhoto partnerstva je integrácia kaviarní Starbucks do maloobchodných predajní, ako je napríklad Target v USA. Zatiaľ čo Starbucks predáva viacerým zákazníkom, maloobchodník má zákazníka v obchode dlhšie, čo zvyšuje pravdepodobnosť nákupu.

Diverzifikujte svoje produkty alebo služby

Váš zákaznícky prieskum môže odhaliť potrebu alebo túžbu zákazníka po novom produkte alebo novú variáciu produktu, ktorý už ponúkate. Ponúkaním nových alebo odlišných produktov môžete prilákať nových zákazníkov. Zvážte výrobky v rôznych cenových bodoch aj v prípade, že cena je prekážkou.

Ďalšou možnosťou môže byť nájdenie nových spôsobov predaja výrobkov alebo služieb, ktoré už ponúkate, napríklad zoskupenie niektorých, ktoré sú súčasťou rovnakého sortimentu.

Rozšírenie na nové trhy

Ak ešte nepredávate svoje výrobky cezhranične, ich vývoz je istým spôsobom, ako rozšíriť svoje podnikanie. A ak to už robíte, prečo nepremýšľať o nových krajinách, do ktorých by ste mohli predávať?

Samozrejme, môžete sa pozrieť na otvorenie nových kamenných predajní v zahraničí, ale aspoň na začiatok zvážte vytvorenie internetového obchodu špecifického pre danú krajinu. Pozrite si náš článok o tom, ako rozvíjať podnikanie online

A pokiaľ ide o prepravu vášho tovaru na nový trh, rýchla a spoľahlivá logistika je nevyhnutná. V DHL môžeme zabezpečiť, aby všetko prebehlo hladko.

Meranie a prispôsobovanie

Tvrdé údaje sa nedajú nahradiť pri rozhodovaní o tom, čo funguje a čo nie. Preto je dobré stanoviť prognózy a ciele v pláne  rastu podnikania a merať ich podľa nich.

Napríklad, aká je úroveň udržania vašich zákazníkov pred a šesť mesiacov po spustení vernostného programu zákazníkov? Ak program nespĺňa vaše ciele, ako by ste ho mohli vylepšiť, aby to tak bolo?

Pokračujte v monitorovaní a aktualizujte a prispôsobujte, kým nenájdete presne to, čo funguje.

Buďte spoločensky zodpovedným podnikom

Podniková a sociálna zodpovednosť (CSR) je v súčasnosti obrovským problémom pre každú firmu. Mnoho ľudí bude pracovať iba s podnikmi, ktoré uplatňujú dobrú CSR, pracovať pre ne alebo nakupovať od nich. To znamená robiť zmeny, aby ste sa stali ekologickejším podnikom, vyrábať udržateľné výrobky a vracať späť miestnej komunite.

Na druhej strane, ak zverejníte skutočnosť, že trváte na logistickom partnerovi, ktorý používa elektrické vozidlá napríklad na doručovanie, alebo ste prešli na udržateľné obaly, alebo vaši zamestnanci dobrovoľne čistia miestne zelené plochy, to všetko pomôže vybudovať vašu značku - a vytvoriť dobrú vôľu medzi súčasnými a potenciálnymi zákazníkmi.

Ak chcete získať viac informácií o spôsoboch, ako rozvíjať svoje podnikanie, pozrite si naše vrchol Sedem stratégií obchodného rastu.

Aké faktory ovplyvňujú rast podnikania?

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu ovplyvniť rast vášho podnikania, ale podľa business.com3 sú to tri kľúčové prvky:

  • Vodcovstvo. Musíte poznať vstupy a výstupy z vašich obchodných procesov a ako ich vonkajšie sily ovplyvňujú. V opačnom prípade nemôžete nasmerovať svoj tím, aby zvýšil vaše príjmy a rástol.
  • Manažment. Patria sem kľúčové oblasti získavania finančných prostriedkov, zdrojov a fyzickej a digitálnej infraštruktúry. Aj keď môže byť lákavé držať sa ich späť, aby ste ušetrili peniaze, mohlo by to obmedziť váš rast - a peniaze, ktoré zarobíte po raste, by mohli pokryť vaše súčasné náklady. Tu musíte podstúpiť vypočítané riziko.
  • Vernosť zákazníkov. Podľa prieskumu Harvard Business Review môže 5% zvýšenie udržania zákazníkov zvýšiť zisky o 25% až 95%!

Ako napísať plán rastu podnikania, krok za krokom

Ak hľadáte online, nájdete veľa rôznych odborníkov, ktorí ponúkajú rôzne pohľady na to, ako napísať plán rastu podnikania a čo doň zahrnúť. Tu sú však niektoré z kľúčových bodov, na ktorých sa väčšina zhoduje.

Krok 1. Definovanie cieľov

Stanovte si ciele podľa svojej predstavy o tom, ako merať rast podnikania.

Môže to byť rozširovanie vašej zákazníckej základne, rozširovanie sortimentu, prinášanie vyšších výnosov, dosahovanie vyšších ziskov, získanie väčšieho podielu na trhu, najímanie väčšieho počtu ľudí alebo – s najväčšou pravdepodobnosťou – kombinácia viacerých z nich.

Krok 2. Výber časovej osi

Niektorí odborníci vás vyzývajú, aby ste začali s dlhodobými cieľmi (napr. 10 rokov) a potom pracovali spätne, aby ste sa rozhodli pre svoje päťročné, trojročné, dvojročné a jednoročné ciele. Iné obmedzujú plán rastu podnikania na jeden alebo dva roky. V konečnom dôsledku je len na vás, aby ste sa rozhodli, ako ďaleko sa chcete pozerať dopredu.

Krok 3.Naplánujte si akcie na dosiahnutie svojich cieľov

Ak je vaším cieľom napríklad zvýšiť príjmy, aké sú vaše najlepšie spôsoby, ako to dosiahnuť? Môžu sa pridať do vášho predajného tímu prostredníctvom náborovej kampane alebo zvýšiť návštevnosť vašich webových stránok prostredníctvom marketingovej kampane alebo zvýšiť udržanie zákazníkov prostredníctvom vernostného programu zákazníkov. Zamyslite sa nad taktikami a nástrojmi, ktoré máte k dispozícii.

Krok 4. Pridanie metrík

Keď si stanovíte ciele a naplánujete, ako ich dosiahnuť, vypracujte niekoľko kľúčových metrík na meranie svojho úspechu.

Snažte sa, aby boli jasné, jednoduché a merateľné. Ak napríklad uvažujete z dlhodobého hľadiska, "zvýšte našu zákaznícku základňu o x% do 10 rokov" alebo krátkodobejšie, "zvýšte výnosy o x% za dva roky" alebo "expandujte do x nových krajín do jedného roka".

Pridajte metriky aj k menším položkám akcií. Môže to byť napríklad "Spustite náborovú kampaň, ktorá prinesie x nových zamestnancov" alebo "Spustite vernostný program zákazníkov, ktorý zvýši udržanie zákazníkov o x%.

Krok 5. Preskúmajte a podľa potreby upravte

Keď ste definovali svoje ciele, rozhodli ste sa pre časovú os a pridali nejaké metriky, musíte skontrolovať, či sú všetky praktické. Urobte si prieskum vo vašom odvetví a medzi vašimi súčasnými a potenciálnymi zákazníkmi.

To vám pomôže ospravedlniť si svoje ciele, v prípade potreby ich upraviť a zabezpečiť realistický časový harmonogram na ich dosiahnutie.

Krok 6. Nastavenie financovania

Opäť budete musieť urobiť nejaký prieskum, aby ste zistili, koľko bude stáť vykonanie vášho plánu rastu podnikania. Potom budete musieť buď zabezpečiť nejakú kapitálovú investíciu, alebo vyčleniť interný rozpočet.

Krok 7. Realizujte svoj plán rastu podnikania!

Ako merať rast podnikania šiestimi rôznymi spôsobmi

Možno ste si vybrali preferované spôsoby merania rastu podnikania, ale stále má zmysel získať zaoblenejší pohľad. Pri kontrole pokroku zvážte nasledujúcich šesť opatrení:

  1. Výnosy: Výnosy sú bežne používanou metrikou rastu podniku. Nezabudnite to však vyvážiť výdavkami, pretože zarábať viac peňazí často znamená míňať viac.
  2. Zisk: je to lepší ukazovateľ ako príjmy. Rastúca miera zisku je žiaduca, ale aj keď je rast minimálny, je dôležité, aby vaša spoločnosť mala zdravú ziskovú maržu. Pre nové podniky je však rýchly rast ziskovosti nevyhnutný.
  3. Podiel na trhu: Opäť platí, že pre nové spoločnosti je dôležité rýchlo zvýšiť podiel na trhu voči konkurencii. V opačnom prípade bude ťažké riadiť predaj.
  4. Získavanie zákazníkov: dobrým spôsobom, ako zvýšiť podiel na trhu, je zamerať sa na generovanie potenciálnych zákazníkov a objem predaja – čo samozrejme tiež zvyšuje príjmy.
  5. Udržanie zákazníka: je oveľa lacnejšie udržať si zákazníka ako získať nového, takže udržanie by malo byť kľúčovým zameraním a metrikou. Iba ak si udržíte svojich súčasných zákazníkov, budete rásť získavaním nových.
  6. Počet zamestnancov v zamestnancoch: samozrejme, potrebujete dostatok zamestnancov, aby ste mohli rozvíjať svoje podnikanie. Musíte to však vyvážiť tým, koľko váš tím stojí, a pozorne to sledovať.

S obchodným účtom DHL Express budete mať rady od medzinárodných odborníkov o rozvoji vášho MSP.