Chcete rozšíriť svoje podnikanie? Výskum spoločnosti McKinsey1 zistil, že iba 22% nových podnikov spustených v desaťročí do roku 2021 sa úspešne rozšírilo. Ale očividne tento článok nečítali ! Ponorte sa do praktických tipov a stratégií, ktoré vám pomôžu úspešne rozšíriť vaše podnikanie.
Čo to znamená škálovať firmu?
Škálovanie podniku môže byť niekedy zamieňané s rastom podniku. Hoci medzi nimi existujú podobnosti, existujú aj kľúčové rozdiely:
- Rast podniku je, keď podnik pridáva / investuje do nových zdrojov - ako sú členovia tímu alebo technológie - a tým zvyšuje svoje príjmy rovnakým tempom.
- Škálovanie podniku je, keď podnik identifikuje spôsoby, ako fungovať efektívnejšie tak, aby zvýšil svoje príjmy bez značných výdavkov na nové zdroje. Úspech si vyžaduje premyslené a strategické plánovanie; Cieľom je vytvoriť udržateľný rast, ktorý neohrozí kvalitu ani kultúru podniku.
Medzi bežné chyby, ktorých sa podniky snažia škálovať, patrí príliš rýchle alebo príliš skoré riešenie – napríklad keď si nový podnik stále stanovuje svoje hlavné ciele/produktové rady/zákaznícke profily.
Praktické kroky a tipy na škálovanie podniku
2. Identifikujte cieľovú skupinu
Musíte skutočne porozumieť svojim cieľovým zákazníkom, aby ste identifikovali príležitosti na rast. Dobrým miestom, kde začať, je analýza správania vašich súčasných zákazníkov:
- Aké sú ich kľúčové bolestivé body a výzvy?
- Ako našli vašu firmu?
- Ktorá z vašich súčasných marketingových stratégií bola najefektívnejšia pri ich zapájaní?
- Akú spätnú väzbu vám dávajú o vašom podnikaní?
Tieto otázky vám pomôžu identifikovať najefektívnejšiu cestu (cesty) k získaniu nových zákazníkov.
3. Prideľte zdroje
Hoci rozšírenie vášho podnikania kladie dôraz na zvyšovanie príjmov s minimálnymi investíciami do zdrojov, existujú niektoré oblasti, v ktorých budete musieť minúť. Ide o strategické prideľovanie zdrojov – času, peňazí, technológií – tam, kde sa dosiahne najväčšia návratnosť investícií (ROI). Keď definujete svoje priority pre škálovanie, môžete to vyvážiť so svojím rozpočtom – bez toho, aby ste zanedbávali svoje existujúce hlavné činnosti. Automatizácia a outsourcing pracovných miest sú tiež veci, ktoré je potrebné zvážiť.
4. Investujte do technológie
Automatizácia logistických procesov môže podporiť vaše podnikanie pri jeho škálovaní. Napríklad softvér na správu zásob využíva prediktívnu analýzu, ktorá vám pomôže lepšie predpovedať nárast dopytu a v prípade potreby automaticky objednávať nové materiály od vašich dodávateľov. To znamená, že nikdy nebudete čeliť výpadkom zásob alebo zmeškaným predajným príležitostiam. Medzitým môže technológia automatizovaného vychystávania vo vašom sklade zvýšiť počet produktov zabalených a odoslaných zákazníkom za hodinu.
Od autonómnych doručovacích vozidiel až po umelú inteligenciu, to sú technológie, ktoré môžu pomôcť vašej firme uspokojiť dopyt pri jeho škálovaní.
5. Vytvorte efektívne procesy pracovných postupov
Veľká časť rozširovania vášho podnikania zahŕňa zlepšenie existujúcich procesov. To zahŕňa:
- Integrácia automatizačných technológií
- Rokovania so súčasnými dodávateľmi a predajcami s cieľom znížiť náklady
- Prechod na riešenia v oblasti zelenej energie
- Zníženie plytvania v dodávateľskom reťazci
6. Investujte do rozvoja a efektívnosti zamestnancov
Premena vašich zamestnancov z dobrých na skvelých bude mať vplyv na hospodársky výsledok vašej firmy. Ako sa vaša firma rozširuje, motivovaní a zdatní zamestnanci vám pomôžu uspokojiť zvýšený dopyt. Môžete identifikovať medzery v zručnostiach medzi vaším existujúcim tímom, ktoré budete musieť vyplniť, aby vaša firma splnila svoje ciele rastu.
Výzvy pri rozširovaní vášho podnikania
Škálovanie príliš skoro alebo príliš rýchlo
Môže byť lákavé nechať sa uniesť plánmi pre vaše nové podnikanie, najmä ak má úspešný začiatok. Príliš skoré alebo príliš rýchle škálovanie však prináša niekoľko rizík – napríklad neschopnosť uspokojiť dopyt – čo ovplyvní kvalitu skúseností, ktoré zákazníkom poskytujete.
Riešenie
Ak chcete vedieť, či je vaša firma skutočne pripravená na škálovanie, položte si tieto otázky:
- Máte k dispozícii správne zdroje – ľudí, zručnosti, nástroje a peniaze – na podporu svojich cieľov škálovania?
- Máte už vybudovanú a lojálnu zákaznícku základňu?
- Existuje dostatočný dlhodobý dopyt po vašom produkte alebo službe? Možno ste doteraz mali robustné tržby, ale je to kvôli krátkodobým okolnostiam - napríklad rušnému vianočnému obdobiu?
- Predstavte si scenár, v ktorom vaša firma zo dňa na deň zdvojnásobí alebo strojnásobí svoje tržby. Dokázala by to zvládnuť bez obetovania zákazníckeho servisu alebo základných hodnôt vašej značky?
Pamätajte si, že je lepšie robiť veci pomaly a urobiť to správne, než sa slepo ponáhľať dopredu! Škálujte postupne. Mali by ste vytvoriť podrobný plán škálovania s malými a merateľnými kľúčovými ukazovateľmi výkonu.
Udržanie udržateľného obchodného rastu
S pozornosťou a zdrojmi presmerovanými do rozsahu môže byť ľahké chytiť sa do počtu, príjmov a zisku. Udržateľný rast podnikania však znamená viac než len to...
Riešenie
Kľúčom k dlhodobému úspechu je:
- Jedinečná predajná ponuka. Aký je váš USP? Je to jedinečný produkt alebo možno spôsob, akým slúžite svojmu publiku? Je to pôvodný účel vášho podnikania? Čo k vám priťahuje vašich existujúcich zákazníkov? Nestrácajte to zo zreteľa, uistite sa, že si zachovávate zmysel pre to, čo robí vaše podnikanie výnimočným.
- Jasné – ale flexibilné – ciele. Pri škálovaní by ste mali neustále kontrolovať svoje kľúčové ukazovatele výkonu. Pamätajte však tiež, že podnikanie nie je vždy predvídateľné; Keď prídu výzvy, buďte ochotní prispôsobiť svoje plány.
- Udržanie zákazníka. Ako sa hovorí, zákazník sedí v srdci každého podnikania. Pri škálovaní majte vždy na pamäti zákaznícku skúsenosť. Bez nich nemáte podnikanie!
Cítite inšpiráciu, aby ste posunuli svoje podnikanie na vyššiu úroveň? S obchodným účtom DHL Express budete mať špecializované rady a podporu od odborníkov na malé podniky.
1 - McKinsey, 2021