Vodič za otpremnike za proces vazdušne otpreme tereta
Razumeti faze procesa i odgovornosti pošiljaoca, špeditera i primaoca
Шта се дешава након што предате своју робу? Njihovo premeštanje od tačke A do tačke B uključuje različite faze. Ovaj članak predstavlja sažetak na visokom nivou procesa transporta vazdušnog tereta, predstavljajući uloge i odgovornosti, otkrivajući detalje procesa i pokriva 3 najpopularnija termina otpreme.
Šta ovaj proces čini važnim?
![](/content/dam/dhl/global/core/images/aspect-ratio/4_3/deliverer-opening-vehicle-0001.jpeg.transform/TIV666/img.jpeg)
Mnogi problemi mogu nastati prilikom izvoza i uvoza robe vazdušnim saobraćajem.
Primeri uključuju usko grlo u proceduri tokom carinjenja, zagušenje na aerodromskom kargo terminalu, prekomerno vreme zadržavanja (dužina vremena dok vaš teret u tranzitu ostaje nepomičan), greške pri istovaru uzrokovane nedovoljno kvalifikovanim osobljem, neefikasno korišćenje vazdušnog teretnog kapaciteta, neadekvatno predviđanje teretnog kapaciteta avio-kompanije i alokacije prostora, kao i izazove predaje opasnih materija i drugih osetljivih ili opasnih predmeta.
Proces vazdušnog transporta, od A do Ž
Višestruki koraci vazdušnog transporta mogu se sažeti u tri faze:
- Izvoz počinje na adresi porekla pošiljaoca ili pošiljaoca i uključuje preuzimanje i skladištenje tereta u izvoznom magacinu ako je potrebno, kao i izvoznu dokumentaciju.
- Sledeća faza se zove linehaul, što se obično koristi za prevoz robe vazdušnim putem između aerodroma porekla i odredišta.
- Poslednja faza se fokusira na uvozne formalnosti, uključujući carinjenje i skladištenje, ako je potrebno, u uvoznom skladištu, nakon čega sledi isporuka ili distribucija u krajnjoj milji na odredišnu adresu primaoca.
Steknite logističke uvide putem e-pošte
Pretplatite se na naša mesečna tržišna ažuriranja i budite pozvani na ekskluzivne vebinare na kojima naši stručnjaci za špediciju odgovaraju na sva Vaša pitanja o globalnoj trgovini.
Šta se dešava pre nego što vaš teret napusti tlo i kada sleti?
Da bi obezbedili dovoljan kapacitet vazdušnog transporta, neki špediteri sklapaju sporazume o bloku (BSA) sa partnerskim kompanijama. To znači da kupuju ugovoreni kapacitet ili prostor za teret na letu avio kompanije ili prevoznika.
Ko šta radi? Uloge i odgovornosti
Različite uloge i odgovornosti su uključene u proces transporta vazdušnog tereta.
![](/content/dam/dhl/global/core/images/aspect-ratio/4_3/employee-on-the-phone-0001.jpeg.transform/TIV666/img.jpeg)
Pošiljalac/pošiljalac i primalac
Kao pošiljalac ili pošiljalac, vi ste odgovorni za radnje na samom početku (adresa porekla i prihvatanje preuzimanja), a vaš primalac je odgovoran za radnje na samom kraju (prihvatanje isporuke/distribucije krajnje milje na odredišnoj adresi).
Između, faze procesa su obično odgovornost vašeg špeditera i avio kompanije.
![](/content/dam/dhl/global/core/images/aspect-ratio/4_3/workers-with-freight-in-cargo-plane-0001.jpg.transform/TIV666/img.jpg)
Rad sa špediterom
Vaš špediter deluje kao agent između vas i avio-kompanije i, ako je potrebno, između vas i carine.
Kada budete spremni da svoju robu otpremite vazdušnim putem, popunite i pošaljete pismo instrukcije pošiljaoca (SLI) svom špediteru. Ovo pokreće sve naredne radnje, od kojih je prva da špediter dogovara sa vama dan i vreme preuzimanja sa vaše adrese porekla.
Od tog trenutka, špediter može da se bavi svakim aspektom procesa transporta vazdušnog tereta. Uverite se da možete da pratite i pratite svoju pošiljku tokom celog putovanja, sve do potvrde konačne isporuke.
Pojašnjavanje 3 uobičajena uslova vazdušnog transporta
1. Kako mogu da navedem različite nivoe usluge?
![](/content/dam/dhl/global/core/images/aspect-ratio/16_9/e-commerce-keep-up-with-clicks-2.jpg.transform/TIV666/img.jpg)
2. Šta znače ETD i ETA?
Ovo su akronimi za procenjeno vreme polaska (ETD) i predviđeno vreme dolaska (ETA).
Takođe možete videti stvarno vreme polaska (ATD) i stvarno vreme dolaska (ATA). Praćenje vremena može biti kritično za misiju za strogo planirane pošiljke vazdušnog tereta.
![](/content/dam/dhl/global/core/images/aspect-ratio/4_3/employees-working-in-warehouse-0005.jpg.transform/TIV666/img.jpg)
3. Šta su Incoterms?
Incoterms su skup normi koje se koriste u međunarodnim trgovinskim ugovorima. Održavana od strane Međunarodne trgovinske komore, ovi uslovi definišu koje strane snose troškove i u kom konkretnom trenutku u procesu otpreme nastaju troškovi. Često se koriste kao skraćenice, kao što su FOB (besplatno na brodu) i CIF (trošak, osiguranje i vozarina), a ponekad mogu dovesti do nesporazuma među poslovnim partnerima.
Želite da pročitate više priča o špediciji?
Steknite najnovije informacije o vazdušnoj, pomorskoj i železničkoj špediciji u svom e-sandučetu svakog meseca, zajedno sa redovnim pozivima na naše vebinare.