Od prvej spolupráce Vetements x DHL Express sú to už dva roky – celý život v móde . Namiesto toho, aby sa tento vzťah vznášal ako ďalší módny výstrelok na móle, pretrval.
Demna Gvasalia má plné ruky práce. Spolu so svojím bratom Guramom spôsobil módne zemetrasenie v decembri 2015 po spustení Vetements v Paríži, špičkového módneho domu, ktorý videl modelky na móle v atramentových čižmách Doc Marten a banánovo-žltých bavlnených tričkách s logom DHL - predávané za 300 USD. Gvasalia vykorenil pokojnú a občas snobskú kultúru okolo týždňa módy a otočil sa chrbtom k miestam ako Le Grand Palais v suteréne renomovaného sexuálneho klubu Le Depot a krikľavej čínskej reštaurácie Le Président. A tam, kde konkurenčné značky používali najnovšiu horúcu tvár, Vetements obsadil ľudí bez skúseností s modelingom, aby propagovali jeho kúsky.
Ak dokážete prevádzkovať úspešnú malú značku, dostanete veľkú
Okrem rušivého módneho establišmentu prijal módny establišment aj návrhára Demnu Gvasaliu a koncom roka 2015 bol menovaný umeleckým riaditeľom Balenciagy, jedného z miláčikov luxusnej skupiny Kering, ktorej portfólio značiek zahŕňa aj značky Gucci, Bottega Veneta, Saint Laurent a Alexander McQueen.
Okrem toho, ako vysvetľuje Lisa Armstrong: "Toto manželstvo bolo tak dokonale vyjadrené v tričku. Bolo to veľmi satirické. Položila tiež veľa otázok o našich vnímaných hodnotách oblečenia a sumách, ktoré spotrebitelia zaplatia za medializovaný objekt."
Táto oslava obyčajnosti, ktorá bola prvýkrát taká radostná pop-artom 50. a 60. rokov a potom mala svoj rozkvet v móde 80. rokov, sa v nasledujúcich desaťročiach utlmila. Ako hovorí Ailsa Miller, módna riaditeľka spoločnosti Stylist: "Vetementy sa začali v čase, keď sa módny priemysel bral obzvlášť vážne. Po recesii došlo k skutočnému posunu od zábavnej módy. Mali sme meškať s oživením ľahkomyseľnosti a niekým, kto bol ochotný opäť vniesť humor do priemyslu."
Poučenie pre podnikanie? Držte prst na pulze
Nezabudnite na ulice
Samozrejme, myšlienka pouličnej módy, ktorá krváca do tradičných kampaní a prehliadkových mól, nie je v žiadnom prípade ojedinelá. Aktuálne kampane značiek Gucci a Oscar de la Renta odhaľujú vplyv pouličného štýlu – napríklad Oscar de la Renta uvádza na trh žiarivo ružovú anorak vo svojej kolekcii pre rok 2018. To isté možno povedať o návrhoch už z roku 1992, keď Marc Jacobs vyvolal kontroverziu a poslal modelky po móle s hodvábnymi košeľami upravenými tak, aby pripomínali polyesterový flanel uviazaný okolo pása - ležérnejší prístup k couture, než bol zvyknutý.
Konečný výsledok, ako sa vyjadril módny expert Armstrong, je: "Ironické určite." Ale čo sa týka budúcnosti samotného oblečenia vetementov? "Myslím si, že niektoré kúsky budú v nasledujúcich rokoch v múzeách módy a určite aj v módnych knihách. Možno budú považovaní za ikony irónie?" Slogan, ktorý by vyzeral ako doma na tričku navrhnutom spoločnosťou Gvasalia v hodnote 300 dolárov.