Vodič za pošiljaoce za tipove i veličine teretnih plovila
Mala istorija kontejnerskog broda
Ako ste pročitali naš članak o vrstama i veličinama kontejnera, onda znate da je prvi kontejnerski brod zapravo bio modifikovani tanker (više u nastavku), Ideal Iks, koji je putovao iz Njuarka u Nju Džersiju do Hjustona u Teksasu 26. aprila 1955. Nosio je nešto manje od 60 kontejnera - prikolica od 35 stopa sa uklonjenim šasijama.
Danas najveći kontejnerski brodovi mogu da ponesu preko 20.000 jedinica ekvivalentnih dvadeset stopa (TEU). Kontejner od 20 stopa meri 1 TEU, a kontejner od 40 stopa meri 2 TEU, što znači da veliki kontejnerski brodovi nose hiljade kontejnera. Tehnički napredak i rast veličine koji su doživeli kontejnerski brodovi su zapanjujući.
Mogućnost utovara više tereta na jedan brod povećava efikasnost i na taj način smanjuje emisije ugljenika. Popularnost kontejnerskog broda je posledica multimodalnog kvaliteta standardnog ISO kontejnera, koji se može utovariti na kamione, barže ili transportovati železnicom.
Savremeni kontejnerski brodovi imaju svoja skladišta (prostor u kojima se skladišti teret) podeljena u odeljke sa ćelijskim vodilicama (oni se takođe nazivaju i celularnim brodovima) u koje kranovi mogu dobro da uklope kontejnere od 20 i 40 stopa. Ovo omogućava efikasan i brz utovar. Svaki prostor dubokomorskog kontejnera pokriven je poklopcem, što doprinosi stabilnosti i sigurnosti broda.
Kontejnerski brodovi se razlikuju po mnogim veličinama i elementima dizajna kako bi ugostili specijalnu opremu i robu kao što su kontejneri za hladnjače ili opasan teret, ali vredi napomenuti da neki mogu biti opremljeni kranovima. Takvi brodovi se nazivaju opremljeni (za razliku od brodova bez opreme, koji nemaju dizalicu) ili brodovi za podizanje/spuštanje (LoLo). Iako to znači da ova plovila mogu da posećuju luke koje ne nude dizalice, one su sve ređe - kao i LoLo kontejnerski brodovi.
Način na koji je razvijena supra struktura luka danas omogućava brz i lak utovar kontejnerskih brodova. Plima, dubina vode i veličina lučkih bazena, dostupnost pilota & tegljača, veličina & domet (džentri) dizalica, dostupnost kombi nosača ili stekera, povezanost sa zaleđem (drumski, železnički i plovni putevi), carinski objekti – svi oni rade zajedno da bi se izvršio transport kontejnera.
Planiranje utovara kontejnera – igra Tetrisa u prirodnoj veličini
Pravilan raspored kontejnera na brodu naziva se plan odlaganja. Kontejnerski brod obično prilazi u nekoliko luka tokom svog putovanja: svaki put kada brod pristane u luci, određeni broj kontejnera će biti utovaren ili istovaren. Ispravan raspored kontejnera je ključ za efikasnost rukovanja u luci – zamislite da morate da istovarite kontejner i shvatite da se nalazi na dnu utora za plovilo, ispod gomile drugih kontejnera.
Plan utovara kreiraju planeri plovila na osnovu uputstava za rezervaciju i otpremu (uključujući verifikovanu bruto masu) i uzima u obzir luke za utovar i istovar, tipove opreme, robu (npr. opasan materijal) i težinu. Glavni oficir prati proces pražnjenja i utovara i po potrebi interveniše na brodu.
Efikasan plan odlaganja doprinosi bezbednosti života na moru. Neravnomerna raspodela težine po brodu može imati dramatične posledice, jer se brod može savijati. Slaganje težeg tereta na vrh kontejnera može dovesti do njegovog kolapsa i ugroziti život mornara.
Pogledajte naše resurse verifikovane bruto mase i bezbednosti života na moru (SoLaS) da biste bili sigurni da se vaš teret transportuje bezbedno.
Svi kontejnerski brodovi su obavezno opremljeni sistemom za automatsku identifikaciju (AIS). Ovaj uređaj deli GPS koordinate broda, sprečavajući sudare između plovila i omogućavajući vidljivost u teškim vremenskim uslovima. Takođe omogućava usluge praćenja kao što je myDHLi.
Steknite logističke uvide putem e-pošte
Pretplatite se na naša mesečna tržišna ažuriranja i budite pozvani na ekskluzivne vebinare na kojima naši stručnjaci za špediciju odgovaraju na sva Vaša pitanja o globalnoj trgovini.
Druge ključne vrste teretnih plovila
Brodovi teretnih brodova se klasifikuju na osnovu vrste tereta koji nose, njihove ambalaže (ili nedostatka) ili načina na koji je namenjen za utovar na brod.
Veličine kontejnerskih brodova
Veličine kontejnerskih brodova se često rangiraju prema njihovom TEU kapacitetu, u rasponu od nekoliko stotina TEU-a za brodove za punjenje „hranilice i barže“ do 18.000 TEU ili više za ultra-velike kontejnerske brodove (UCLV) „Panamax i drugi uski brodovi“.
Veličina je bitna jer je mogućnost utovara više kontejnera na brod ključna za efikasnost, ali to nije sve. Mogućnost rada u određenim lučkim terminalima ili mogućnost navigacije kroz Panamski ili Suecki kanal su isto toliko definišući faktor za efikasan pomorski transport tereta.
Hranilice i barže
Brodovi za punjenje imaju kapacitet u rasponu od 300 do maksimalno 1000 TEU. Mogu da rade u manjim lukama u kojima veliki kontejnerski brodovi ne mogu da pristanu. Oni će ubacivati teret u ove velike brodove – koji se nazivaju matičnim brodovima – u dubokomorskim čvorištima i transportovati teret sa velikih brodova nazad na obalu. Snažna koordinacija štedi vreme i omogućava većim plovilima da pokriju manji broj luka. Brodovi za punjenje mogu biti sa opremom ili bez nje.
Iako se ne kvalifikuju kao brodovi za punjenje, barže za prevoz kontejnera se koriste za transport kontejnerskog tereta kroz unutrašnje plovne puteve u koje veća plovila takođe ne mogu da uđu. U ovoj vrsti intermodalnog transporta, barža može da preveze do 300 TEU u Evropi, dok u Severnoj Americi može da se kreće između 450 i 900 TEU.
Slično tome, plovila koja rade na moreuzu Svetog Lorensa imaju ograničen kapacitet zbog ograničenja gaza, ali nisu hranilice. Oni su specijalizovani brodovi koji zahtevaju „ledenu klasu“, koja im omogućava da rade tokom cele godine – čak i kroz masivne zanose leda.
Panamax i drugi uski brodovi
Panamax i Neo-Panamax brodovi mogu se usmeravati kroz Panamski kanal u Centralnoj Americi, pošto su široki skoro onoliko koliko to dozvoljavaju njegove brave. Neo-Panamax brodovi su širi (do 49 metara), duži i dublji (dubina broda se takođe naziva gaz) od Panamax brodova, jer odgovaraju novim dimenzijama kanala pošto su izgrađene veće brave. Ovo omogućava brodovima Neo-Panama da nose do 14.000 TEU, dok brodovi Panamak mogu nositi samo oko 5.000.
Neki transportni putevi zaobilaze Panamski kanal, namećući manje ograničenja na dizajn brodova koji ga koriste. Ovi veći brodovi se zovu Post-Panamax. Ustupili su mesto drugim veoma velikim i sada ultra-velikim kontejnerskim brodovima (ULCV), koji nose 18.000 TEU i više. Suezmax brodovi se mogu rutirati kroz Suecki kanal – najčešće ova veličina pokriva tankere. Njihova širina je do 50 metara, a može biti i šira ako brod ima smanjen gaz.
Čak i veći sa još većim kapacitetom tereta (20.000 TEU i više), neki brodovi se nazivaju Post-Suezmax, jer njihove dimenzije premašuju ono što more ili kanal može da dozvoli.
Samo nekoliko luka širom sveta, kao što su Roterdam ili Singapur, imaju infrastrukturu za rukovanje ultra velikim kontejnerskim brodovima. Međutim, čak ni brod Panamax neće moći da priđe u određene luke ako je potpuno natovaren. Luke u kojima mogu da pristanu veoma veliki ili potpuno natovareni brodovi nazivaju se dubokovodne luke. Kao što je gore istraženo, dovodni brodovi će obezbediti dobru vezu između terminala.
Želite da pročitate više priča o špediciji?
Steknite najnovije informacije o vazdušnoj, pomorskoj i železničkoj špediciji u svom e-sandučetu svakog meseca, zajedno sa redovnim pozivima na naše vebinare.