#PoradenstvíVOblastiElektronickéhoObchodování

Mezinárodní přeprava: Nejčastější chyby

Vivien Christel Vella
Vivien Christel Vella Sledovat
5minutové čtení
Ve článku se dozvíte:
Ve článku se dozvíte:
Jak předejít komplikacím při přepravě do zahraničí
Zdroje pro přesné kalkulace a správná dokumentace
Jak správně nastavit proces přepravy v e-shopu

V e-commerce se často chybuje v oblasti mezinárodní přepravy. To může výrazně ovlivnit spokojenost zákazníků, zejména v souvislosti s doručením. V tomto článku se podíváme na nejčastější problémy, které se při přepravě mohou vyskytnout a poradíme, jak se jim efektivně vyhnout.

Proč je důležitá efektivní přeprava?

Chybné nastavení přepravy může ovlivnit spokojenost zákazníků, pomalé nebo nepřehledné doručování naruší vnímání vaší značky.

Díky optimalizaci a zefektivnění přepravy snížite náklady a navýšite celkovou provozní výkonnost vašeho podniku.

Pokud teprve začínáte distribuovat zboží do zahraničí, stojí za to se podívat na našeho průvodce Jak začít zasílat do zahraničí.

Běžné chyby při přepravě v e-commerce 

Podíváme se na chyby v e-commerce související s přepravou a nabídneme několik rad, jak se jim vyhnout.

1. Nedostatečný průzkum lodní přepravy

Majitelé e-shopů často nedělají dostatečný průzkum přepravy, což může vést k neočekávaným zpožděním a dalším nepříjemným překvapením.

Při mezinárodní přepravě je nutné zvážit mnoho aspektů. Nedodržení celních předpisů nebo chyby v dokumentaci mohou způsobit zadržení zásilky na hranicích. Navíc se předpisy v jednotlivých zemích liší, což tento proces komplikuje a prodlužuje, zejména pokud zasíláte na více trhů.

Právě zde vám může pomoci MyGTS (My Global Trade Services) společnosti DHL. Tato platforma je navržena tak, aby vaše zásilky rychle prošly celním řízením. Můžete plánovat a spravovat všechny aspekty mezinárodní přepravy z jednoho místa včetně nalezení správného kódu harmonizovaného systému pro klasifikaci vašeho zboží. Zároveň si zde vypočítáte náklady za doručení, abyste mohli rozhodovat o cenách, můžete také stáhnout všechny dokumenty, které budete potřebovat k zasílání do zahraničí. 

Pokud chcete rozvíjet své podnikání na nových trzích, MyGTS je nezbytným nástrojem!

2. Nepřesné odhady nákladů na přepravu

Náklady na přepravu v poslední době vzrostly, což způsobily například ceny pohonných hmot, mzdy nebo přetížení přístavů. To vedlo k častému odhadu nižších částek.

Z toho důvodu je výpočet Nákladů za doručení tak důležitý. Jsou to v podstatě všechny náklady spojené s přepravou vašich produktů do cílové země včetně poplatků za přepravu cel a daní.

Nástroj Pre-shipment Planner od DHL MyGTS vám poskytne odhad nákladů na doručení vaší zásilky. Na základě toho můžete informovat o své cenové strategii (abyste zůstali ziskoví) a poskytnout svým zákazníkům plnou transparentnost jejich poplatků za přepravu.

3. Zanedbání přepravní dokumentace

Jak si na vlastní kůži vyzkoušelo mnoho e-commerce podniků, pokud nemáte správně vyplněné přepravní dokumenty, je vysoká šance, že se vaše zásilky zpozdí a zákazníci budou zklamaní.

Obchodní faktura je klíčovým přepravním dokumentem, který vždy doprovází zásilku. Celní orgány tak získají informace, které potřebují k posouzení, zda se zboží může pohybovat do země nebo ze země a zda jsou nutné nějaké kontroly. Pomáhá jim také rozhodovat o clech a daních. Mezi klíčové body, které je třeba uvést na obchodní faktuře, patří kód HS, přesný popis zboží, země původu a hodnota.

TIP: pokud k vytvoření vlastního dokumentu používáte šablonu, vždy ji pojmenujte jako Obchodní faktura, nikoli jako Proforma faktura. Některé země ji okamžitě odmítnou, pokud se ve skutečnosti nejedná o obchodní fakturu!

Další dokumenty, které budete muset přiložit: nákladový list, letecký nákladový list, osvědčení o původu, vývozní a dovozní licence, vývozní balicí list a osvědčení o pojištění. Další podrobnosti o nich naleznete v našem průvodci.

Do budoucna je třeba mít na paměti: země se stále více odklánějí od papírových celních dokladů ve prospěch digitalizovaných verzí. 

4. Neefektivní obaly

Další chybou elektronického obchodování, které je třeba se vyhnout, je nevhodné balení. Příliš velké obaly neochrání předměty při převozu. Výsledek? Zboží je při dodání poškozeno. Není divu, že příjemce zboží reklamuje.

Abyste se této situaci vyhnuli, zajistěte, aby byly vaše produkty zasílány v obalu odpovídající velikosti a bezpečně zabaleny. Pro každý případ si vždy sjednejte pojištění přepravy. To vás pokryje i v případě, že se vaše zboží ztratí při přepravě.

5. Neznalost přepravních omezení

Firmy často neprověřují přepravní a obchodní pokyny pro země, ze a do kterých zasílají, což vede k tomu, že se jim zboží vrací.

Najít tyto pokyny a omezení přepravy není obtížné. Stačí vyhledat online názvy zemí a dovozní a vývozní předpisy. Obvykle se vám zobrazí informace z příslušných ministerstev obchodu jednotlivých zemí, které jsou nejspolehlivějším zdrojem informací.

6. Nabídka omezených možností doručení 

Firmy, které nesplní očekávání zákazníků ohledně přepravy, často o zákazníka přijdou. Navíc je důležité myslet na to, že ne všichni zákazníci mají stejné priority.

Řešením je nabídka flexibilního doručení na vyžádání, které se zároveň stane vaší konkurenční výhodou. Tato služba umožní zákazníkům zvolit, kdy a kam budou jejich objednávky doručeny. Mohou se například rozhodnout, že si svůj balíček nechají poslat do DHL Lockeru nebo na DHL ServicePoint. Kromě toho budou dostávat pravidelná oznámení o stavu zásilek, takže mohou sledovat, kde se zrovna nachází. Stručně řečeno, služba ODD (On Demand Delivery) poskytuje vašim zákazníkům flexibilitu, což zvyšuje pravděpodobnost, že u vás znovu nakoupí.

7. Nedostatečné sledování zásilek

Zákazníci očekávají, že budou moci detailně sledovat své objednávky a většina mezinárodních přepravních společností systém sledování nabízí. Obchodníci, kteří tuto službu nenabízejí, dělají chybu.

Když se zásilka ztratí nebo se zpozdí, je to pro zákazníky frustrující a může to ovlivnit jejich spokojenost a loajalitu, stejně jako pověst vaší firmy. Nulová komunikace se zákazníkem je v této situaci další častou chybou e-commerce. Mnohem lepší je být proaktivní. Jakmile zjistíte, že může dojít ke zpoždění zásilky, kontaktujte zákazníka a upozorněte ho předem. 

Pokud je zpoždění neočekávané a zákazník vás kontaktuje se stížností, omluvte se za problém a projevte trochu empatie. Můžete také zvážit nabídku řešení, jak situaci zlepšit: například slevu na budoucí nákup, nebo v případě ztráty zásilky vrácení peněz. I tak je klíčová komunikace: zůstaňte v kontaktu se zákazníkem až do úplného vyřešení problému.

8. Ignorování zásad vracení peněz

Když prodáváte na mezinárodní úrovni, je důležitá důkladná politika vracení zboží – a musí být jasně zobrazena i na vašich webových stránkách. Pokud tak neučiníte, je to další chyba, která může zahraničním zákazníkům zabránit v nákupu u vás. Dobrá politika vracení zboží a peněz buduje důvěru zákazníků. 67 % zákazníků před nákupem online zkontroluje zásady vracení zboží. 

9. Problémy s lokální měnou

Nutnost platit v cizí měně může zákazníky ihned odradit. Je pro ně mnohem těžší porovnávat ceny, zároveň budou muset platit poplatky za zahraniční transakce. To už jsou dvě negativa a je mnohem pravděpodobnější, že odejdou a nakoupí jinde. Ve skutečnosti 13 % online nakupujících opustí svůj nákupní košík, pokud uvidí ceny zobrazené v cizí měně.

I když přistoupí k nákupu, zmatek ohledně cen může vést k tomu, že poté zpochybní platby kreditní kartou a bude požadovat zpětné zúčtování, což může poškodit vaše cashflow i pověst.

Přijetí místní měny vašich mezinárodních zákazníků a uvedení této skutečnosti na webových stránkách je uklidní a zvýší pravděpodobnost, že u vás nakoupí. Pokud samotná přeprava probíhá bez problémů, máte náskok před konkurencí, která nepřijímá cizí měny.

Založení účtu ve více měnách je nyní snazší než kdy jindy. Tím eliminujete poplatky za zahraniční transakce pro své mezinárodní zákazníky a výrazně vám to zjednoduší život.

10. Malá podpora zákaznického servisu

I když se vám podaří zefektivnit přepravu a doručujete v 99 % případů bez problémů, občas se může stát něco nečekaného. Někteří majitelé e-shopů dělají chybu, když nejsou na tyto situace připraveni a neposkytují dostatečnou zákaznickou podporu v oblasti přepravy.

Je důležité mít k dispozici kvalitní zákaznickou podporu, která rychle reaguje na dotazy, obavy a problémy mezinárodních zákazníků. Pokud tomu tak není, můžete kvůli nenadálé události, která je mimo vaši kontrolu, přijít o zákazníky, které jste nelehce získali. 

A nezapomeňte ani na potenciální jazykovou bariéru! Pokud prodáváte přes hranice, obraťte se na zkušeného přepravního partnera , který je zvyklý jednat s mezinárodními zákazníky a může poskytnout potřebnou podporu v jejich rodném jazyce.

11. Absence udržitelnosti

Klimatická změna je v současnosti významným tématem a mnozí lidé se snaží chovat udržitelně. Očekávají to i od firem, se kterými spolupracují. Bylo by chybou v oblasti elektronického obchodování nenabízet ekologické možnosti doručení. Spolupráce s logistickou společností, která se aktivně angažuje v oblasti udržitelnosti, navíc přináší i marketingové výhody.

Společnost DHL má ambiciózní cíl snížit do roku 2050 všechny emise související s logistikou na nulu. Zaměřuje se na pomoc zákazníkům při hledání nových a inovativních udržitelných řešení spojeném s jejich zásilkami. Například s GoGreen Plus mohou podniky snížit emise uhlíku pomocí udržitelného leteckého paliva. Toto biopalivo se vyrábí z obnovitelných zdrojů, jako jsou rostlinné oleje, živočišné tuky, odpadní produkty a zemědělské plodiny. SAF je speciálně navrženo jako náhrada tradičního leteckého paliva a může snížit emise skleníkových plynů až o 80 % ve srovnání s fosilními palivy.  

Jak vám mohou pomoci naše přepravní služby v e-commerce

Mezinárodní přeprava se může zdát složitá, ale nemusí tomu tak být! Spolupráce s lídrem v oblasti logistiky, který má globální síť, usnadní vaší firmě přístup k novým trhům.

Společnost DHL Express nedávno spustila MyGTS (My Global Trade Services), bezplatnou, uživatelsky přívětivou platformu, která pomůže vaší firmě bezproblémově se orientovat ve všech mezinárodních přepravních předpisech. 

  • Přesné kódy HS: už žádné dohady; MyGTS využívá umělou inteligenci, aby vám pokaždé poskytla správnou klasifikaci vaší zásilky, což urychluje celní odbavení. Hledejte HS kódy pomocí klíčových slov nebo adresáře s kódem.

  • Náklady na doručení pro zboží v jakékoli zemi: vypočítejte náklady na produkt, cla a daně a poplatky za dopravu, abyste vylepšili svou cenovou strategii a poskytli svým zákazníkům transparentnost ohledně poplatků za dopravu.

  • Pokyny k dovozním omezením v jednotlivých zemích před odesláním – už žádné zboží zadržované na hranicích!

Můžete se také podívat na průvodce exportem, kde najdete všechny místní poznatky, které vám pomohou zaujmout zahraniční zákazníky.

Uzavřete partnerství s největší mezinárodní společností na světě a zajistěte si tak bezproblémový vstup na nové trhy.