#eCommerce

Bežné chyby, ktorých sa podniky elektronického obchodu dopúšťajú pri medzinárodnej preprave

Vivien Christel Vella
Vivien Christel Vella
5 min čítania
Akcia
facebook sharing button
twitter sharing button
linkedin sharing button
Smart Share Buttons Icon Akcia
Tento článok sa týka
Tento článok sa týka
Vyhýbanie sa nástrahám prepravy do zahraničia
Zdroje pre presné kalkulácie a správne papierovanie
Ako správne prepraviť elektronický obchod

Medzinárodná preprava je oblasťou, kde sa často robia chyby v elektronickom obchode - zatiaľ čo problémy s doručením sú jedným z hlavných spôsobov, ako môže byť spokojnosť zákazníkov narušená. Tu sa pozrieme na najčastejšie a často nákladné chyby elektronického obchodu pri cezhraničnej preprave a na to, ako sa im vyhnúť.

Prečo je dôležité zefektívniť prepravu?

Chyby pri preprave môžu ohroziť spokojnosť zákazníkov; Pomalé alebo nepresné doručenie môže poškodiť ich vnímanie vašej značky.

Okrem zlepšenia dodacích lehôt a zvýšenia spokojnosti zákazníkov môže optimalizácia a zefektívnenie prepravy tiež zvýšiť nákladovú efektívnosť a celkovú prevádzkovú výkonnosť vašej firmy.

Ak ste vo veľmi ranom štádiu predaja v zahraničí, stojí za to pozrieť si nášho sprievodcu základmi, ako začať posielať do zahraničia.

Bežné chyby podnikania v elektronickom obchode pri odosielaní

Teraz poďme podrobne preskúmať tieto chyby elektronického obchodu súvisiace s prepravou vrátane niekoľkých rád, ako sa im vyhnúť.

Nedostatočný prieskum prepravy

Majitelia firiem s elektronickým obchodom nerobia dostatočný prieskum prepravy vopred - a zisťujú, že za to platia neočakávanými oneskoreniami a inými nepríjemnými prekvapeniami.

Pri medzinárodnej preprave je potrebné zvážiť veľa. Nedodržanie colných predpisov alebo nesprávne vyplnenie dokumentácie riskuje, že vaša zásielka bude zadržaná na hraniciach. A aby to bolo ešte zložitejšie, predpisy sa v jednotlivých krajinách líšia, takže tento proces môže byť obzvlášť časovo náročný, ak posielate zásielky na viaceré trhy.

Tu vám môže pomôcť MyGTS (My Global Trade Services) spoločnosti DHL. Táto platforma je navrhnutá tak, aby vaše zásielky rýchlo prešli colnicou. Môžete plánovať a spravovať všetky aspekty medzinárodnej prepravy z jedného miesta, vrátane nájdenia správneho kódu harmonizovaného systému na klasifikáciu vášho tovaru. Môžete si tiež vypočítať vstupné náklady, aby ste mohli informovať o svojich cenových rozhodnutiach, a stiahnuť si všetky dokumenty, ktoré budete potrebovať na prekročenie hraníc.

Ak chcete rozšíriť svoje podnikanie na nových trhoch, MyGTS je základným nástrojom!

Nepresné odhady prepravných nákladov

Náklady na lodnú dopravu sa v poslednej dobe zvýšili, čo je spôsobené faktormi, ako sú ceny pohonných hmôt, náklady na pracovnú silu a preťaženie prístavov. To viedlo k tomu, že podniky ich často podceňujú.

Preto je dôležitý výpočet vstupných nákladov. Sú to v podstate všetky náklady spojené s dopravou vašich produktov do cieľovej krajiny – vrátane prepravných poplatkov, ciel a daní.

Nástroj DHL MyGTS na plánovanie predbežných zásielok vám poskytne odhad vstupných nákladov na vašu zásielku. Môžete to použiť na informovanie o svojej cenovej stratégii (aby ste zostali ziskoví) a poskytli svojim zákazníkom úplnú transparentnosť o ich poplatkoch za dopravu.

Zanedbanie prepravnej dokumentácie

Ak nemáte správne prepravné dokumenty, existuje vysoká šanca, že vaše zásielky budú oneskorené a vaši zákazníci odídu sklamaní - ako zistili mnohé podniky elektronického obchodu na svoje náklady.

Komerčná faktúra je kľúčový prepravný dokument, ktorý vždy sprevádza zásielku. Poskytuje colným orgánom informácie, ktoré potrebujú na posúdenie, či sa tovar môže pohybovať do krajiny alebo z krajiny a či sú potrebné nejaké kontroly. Pomáha im tiež rozhodovať o clách a daniach. Medzi kľúčové body, ktoré je potrebné uviesť na komerčnej faktúre, patrí kód HS, presný popis tovaru, krajina pôvodu a hodnota.

Najlepší tip: ak používate šablónu na vytvorenie vlastného dokumentu, vždy ho pomenujte ako komerčnú faktúru, a nie ako zálohovú faktúru. Niektoré krajiny ju okamžite odmietnu, ak sa v skutočnosti nenazýva komerčná faktúra!

Ďalšie dokumenty, ktoré možno budete musieť priložiť: nákladný list, letecký nákladný list, osvedčenie o pôvode, vývozné a dovozné licencie, vývozný baliaci zoznam a osvedčenie o poistení. Viac podrobností nájdete v našom sprievodcovi papierovaním pre medzinárodnú prepravu.

Niečo, čo treba mať na pamäti do budúcnosti: krajiny sa čoraz viac odkláňajú od papierových colných dokumentov v prospech digitalizovaných verzií. Napríklad Spojené kráľovstvo nedávno poslalo vôbec prvú plne digitalizovanú zásielkutovaru 2 z Burnley do Singapuru.

Neefektívne prepravné balenie

Ďalšou chybou elektronického obchodu, ktorej sa treba vyhnúť, je nevhodné balenie. Nadrozmerné obaly – zlá prax z dôvodu udržateľnosti – tiež nezabezpečia položky vo vnútri. Výsledok? Tovar je pri doručení poškodený. Niet divu, že príjemca žiada maloobchodníka o riešenia, ktoré zohľadňujú jeho konečný výsledok.

Aby ste sa vyhli tejto situácii, uistite sa, že vaše výrobky sú dodávané v balení správnej veľkosti a zabalené bezpečne a spoľahlivo. A pre každý prípad vždy uzavrite poistenie prepravy. To vás pokryje aj v prípade, že sa váš tovar stratí počas prepravy.

Neinformovanosť o prepravných obmedzeniach

Ako sme uviedli v našej časti o výskume lodnej dopravy, podniky elektronického obchodu príliš často neskúmajú prepravné a obchodné pokyny pre krajiny, z ktorých a do ktorých odosielajú, čo vedie k tomu, že sa im tovar vráti.

Nájsť tieto pokyny a obmedzenia prepravy tiež nie je ťažké. Stačí vyhľadať online názvy krajín a dovozné a vývozné predpisy. Zvyčajne sa vám zobrazia výsledky vrátane výsledkov z príslušných vládnych obchodných oddelení - ktoré sú, samozrejme, najspoľahlivejšími zdrojmi pre tento typ informácií.

Ponuka obmedzených možností dopravy

Doplácajú na to maloobchodníci, ktorí nespĺňajú očakávania zákazníkov v oblasti prepravy: zákazník často nakupuje inde. A pamätajte, že nie všetci zákazníci majú rovnaké priority.

Odpoveďou je ponuka flexibilnej prepravy, a to je miesto, kde je doručenie na požiadanie vašou tajnou zbraňou. Táto služba umožňuje online zákazníkom vybrať si presne, kedy a kde budú doručené ich objednávky. Môžu sa napríklad rozhodnúť, že svoj balík pošlú do skrinky na balíky alebo nechajú u suseda, ak vedia, že tam nebudú (čo tiež znižuje vašu neúspešnú mieru doručenia!) Okrem toho budú dostávať pravidelné oznámenia o stave svojej zásielky, aby mohli sledovať, kde sa nachádza. Stručne povedané, ODD poskytuje vašim zákazníkom pohodlnú skúsenosť, čo znamená, že je pravdepodobnejšie, že budú znova nakupovať vo vašej firme.

Zlé sledovanie a komunikácia

Väčšina zákazníkov teraz očakáva, že budú môcť sledovať svoje objednávky - a väčšina medzinárodných prepravných spoločností ponúka systém sledovania. Takže maloobchodníci, ktorí túto službu neponúkajú, robia veľkú chybu v elektronickom obchode. Trik je samozrejme v tom, že si vyberiete prepravnú spoločnosť so spoľahlivým sledovacím systémom!

Keď sa balík stratí alebo sa oneskorí, je to pre zákazníkov frustrujúce a môže to ovplyvniť ich spokojnosť a lojalitu, ako aj povesť vašej firmy. Nekomunikácia so zákazníkom v tejto situácii je však ďalšou častou chybou elektronického obchodu. Je oveľa lepšie byť proaktívny. Hneď ako sa dozviete, že existuje potenciálne oneskorenie zásielky, kontaktujte nás a vopred upozornite zákazníka. Môžete použiť ktorýkoľvek z obvyklých kanálov.

Ak je oneskorenie neočakávané a zákazník vás kontaktuje, aby ste sa sťažovali, ospravedlňte sa za problém a prejavte určitú empatiu. Môžete tiež zvážiť ponuku riešenia na zlepšenie situácie: napríklad zľavu na budúci nákup alebo v prípade straty balíka vrátenie peňazí. Aj vtedy je komunikácia kľúčová: zostať v kontakte so zákazníkom, kým sa problém úplne nevyrieši.

Ignorovanie pravidiel vrátenia tovaru a peňazí

Pri medzinárodnom predaji je dôležitá dôkladná politika vrátenia tovaru – a musí byť jasne zobrazená aj na vašej webovej lokalite. Ak tak neurobíte, je to ďalšia chyba elektronického obchodu, ktorá môže zabrániť zákazníkom v iných krajinách nakupovať u vás.

Dobrá politika vrátenia tovaru a peňazí buduje dôveru zákazníkov. Koniec koncov, keďže predávate v inej krajine, vaša značka nemusí mať rozšírenú povesť a zahraniční zákazníci sa môžu spočiatku obávať, že nebudú môcť vrátiť položku. Vaša politika im môže upokojiť myseľ a dodať im dôveru, aby u vás mohli nakupovať. V skutočnosti 67% zákazníkov3 kontroluje politiku vrátenia tovaru pred uskutočnením nákupu online. Takže môžu dokonca pomôcť maximalizovať váš predaj.

Problémy s menou a platbami

Je to veľká požiadavka vašich zahraničných zákazníkov, aby platili za tovar vo vašej mene, a nie vo svojej vlastnej miestnej mene. Takže nerobte túto základnú chybu elektronického obchodu - nechajte to na svojich konkurentov!

Nutnosť platiť v cudzej mene môže zákazníkov okamžite odradiť. Na začiatok je pre nich oveľa ťažšie porovnávať ceny. A to znamená, že okrem vašich cien budú musieť platiť aj poplatky za zahraničné transakcie. To je okamžitý dvojitý negatív, čo znamená, že je oveľa pravdepodobnejšie, že prejdú a nakupujú inde. V skutočnosti 13% online nakupujúcich opustí svoj nákupný košík, ak uvidia ceny zobrazené v cudzej mene4.

A aj keď pokračujú v nákupe, zmätok v cenách môže viesť k tomu, že potom spochybnia platby kreditnou kartou a budú požadovať kompenzácie, čo môže poškodiť váš peňažný tok aj vašu povesť.

Prijatie miestnej meny vašich medzinárodných zákazníkov a objasnenie na vašich webových stránkach ich upokojí a zvýši pravdepodobnosť, že od vás nakúpia. Pokiaľ samotná preprava prebehne bez problémov, môžete očakávať verných zákazníkov - a získať náskok pred konkurenciou, ktorá neakceptuje cudziu menu.

Nakoniec, založenie účtu s viacerými menami je teraz jednoduchšie ako kedykoľvek predtým. Ak tak urobíte, eliminujete poplatky za zahraničné transakcie pre vašich medzinárodných zákazníkov a výrazne vám uľahčíte život.

Nedostatok prepravného zákazníckeho servisu

Bez ohľadu na to, ako dobre zefektívnite prepravu, a aj keď to doručuje perfektne 99% času, občas sa niečo nevyhnutné pokazí. Bohužiaľ, niektorí majitelia firiem elektronického obchodu robia chybu, že nie sú pripravení na problém tým, že poskytujú nedostatočný zákaznícky servis.

Je dôležité, aby ste mali k dispozícii náležitú zákaznícku podporu, aby ste mohli rýchlo riešiť otázky, obavy a problémy medzinárodných zákazníkov. V opačnom prípade vás nehoda, ktorá je mimo vašej kontroly, môže stáť zákazníkov, na ktorých prilákaní ste tak tvrdo pracovali.

A nezabudnite ani na potenciálnu jazykovú bariéru! Ak predávate cezhranične, zapojte skúseného prepravného partnera , ktorý je zvyknutý jednať s medzinárodnými zákazníkmi a môže poskytnúť potrebnú podporu v ich miestnom jazyku.

Nezohľadnenie udržateľnosti

Zmena klímy je v týchto dňoch na mysli nás všetkých a mnohí ľudia urobili veľké zmeny vo svojom vlastnom správaní, aby boli udržateľnejší. Očakávajú to aj od podnikov, s ktorými spolupracujú. Bolo by teda obrovskou chybou elektronického obchodu neponúkať možnosti ekologického doručenia. Z marketingového hľadiska má tiež zmysel spolupracovať s logistickou spoločnosťou, ktorá má náskok vo svojich vlastných záväzkoch v oblasti udržateľnosti.

DHL má ambiciózny cieľ znížiť všetky emisie súvisiace s logistikou na nulu do roku 2050. Ako taká sa venuje pomoci zákazníkom nájsť nové a inovatívne udržateľné riešenia pre ich dodávky. Napríklad s GoGreen Plus môžu podniky znížiť emisie uhlíka spojené s ich zásielkami pomocou udržateľného leteckého paliva. Toto biopalivo sa vyrába z obnoviteľných zdrojov, ako sú rastlinné oleje, živočíšne tuky, odpadové produkty a poľnohospodárske plodiny. Udržateľné letecké palivá sú špeciálne navrhnuté tak, aby sa používali ako náhrada za tradičné letecké palivo a môžu znížiť emisie skleníkových plynov až o 80 % v porovnaní s fosílnymi palivami.  

Ako vám môžu pomôcť naše prepravné služby elektronického obchodu

Medzinárodná preprava sa môže zdať zložitá, ale nemusí to tak byť! Partnerstvo s lídrom v oblasti logistiky s globálnou sieťou pomôže vášmu podniku bez námahy nájsť a dostať sa na nové trhy.

DHL Express nedávno spustil MyGTS (My Global Trade Services), bezplatnú, užívateľsky prívetivú platformu, ktorá pomôže vášmu podnikaniu bezproblémovo sa orientovať vo všetkých medzinárodných prepravných predpisoch. Prístup:

  • Presné kódy HS: už žiadne dohady; MyGTS využíva umelú inteligenciu, aby vám vždy poskytla správnu klasifikáciu vašej zásielky, vďaka čomu je colné odbavenie rýchlejšie. Vyhľadajte kódy HS pomocou kľúčových slov alebo adresára kódov.

  • Vstupné náklady na tovar v ktorejkoľvek krajine: vypočítajte náklady na produkt, clá a dane a prepravné poplatky, aby ste zlepšili svoju cenovú stratégiu a poskytli svojim zákazníkom transparentnosť v súvislosti s prepravnými poplatkami, čím sa buduje dôvera vo vašu firmu.  

  • Pokyny týkajúce sa dovozných obmedzení každej krajiny pred odoslaním – už žiadny tovar zdržiavaný na hraniciach!

Môžete si tiež pozrieť sprievodcov exportom kanála Discover, kde nájdete všetky miestne štatistiky, ktoré vám pomôžu zaujať a prilákať cezhraničných zákazníkov.

Začnite svoje partnerstvo s najmedzinárodnejšou spoločnosťou na svete a bez problémov sa dostanete na nové trhy.