Ako vyzerá budúcnosť logistiky? Vedieť, ktoré trendy budú formovať toto odvetvie v roku 2025, pomôže vašej firme optimalizovať svoje procesy, udržať si konkurencieschopnosť a fungovať udržateľne. Tu sa ponoríme do logistických inovácií a technológií, o ktoré sa tento rok môžeme oprieť.
AI v logistike
Umelá inteligencia zohrala ústrednú úlohu v našich predpovediach logistických trendov na rok 2024 a rok 2025 bude rovnaký. V skutočnosti sa význam umelej inteligencie v logistike výrazne rozšíril, čo sa odráža v najnovšom vydaní DHL Logistics Trend Radar, ktorý zdôrazňuje päť významných trendov, ktoré pomáhajú podnikom optimalizovať ich dodávateľský reťazec: počítačové videnie, zvuková umelá inteligencia, generatívna umelá inteligencia, etika umelej inteligencie a pokročilá analytika. Pozrime sa bližšie na každý z nich a preskúmajme, ako môžu pomôcť malým a stredným podnikom v ich každodennej prevádzke.
Počítačové videnie
Pokročilé fotoaparáty teraz dokážu spracovať vizuálne údaje z fotografií alebo videí s rovnakou schopnosťou ako ľudské oko pomocou algoritmov AI na analýzu údajov extrahovaných z digitálnych snímok.
Sledovanie majetku v sklade je dôležitou súčasťou logistiky elektronického obchodu a počítačové videnie teraz pomáha podporovať monitorovanie zásob. Kamery s počítačovým videním vo vysokom rozlíšení dokážu identifikovať balíky, čítať ich čiarové kódy alebo QR kódy, rozpoznať ďalšie informácie a potom aktualizovať záznamy o zásobách v reálnom čase – v prípade potreby dokonca zadávať objednávky na doplnenie dodávateľom.
Technológia je dostupná aj pre malé a stredné podniky; Môže byť integrovaný do cenovo dostupných ručných skenerov, aby sa urýchlila fáza triedenia a balenia.
Vysoká presnosť počítačového videnia minimalizuje riziká, ako je strata balíka, krádež alebo chybné smerovanie. Vďaka presnejšiemu plneniu objednávok môžu podniky elektronického obchodu znížiť počet vrátených produktov.
Počítačové videnie zohráva úlohu aj pri zvyšovaní udržateľnosti plnenia MSP. Dokáže zobraziť položku a automaticky vypočítať balenie správnej veľkosti, ktoré sa má použiť. Tým sa znižuje množstvo prepravovaného vzduchu, čím sa podnikom šetria náklady na prepravu a znižujú sa zbytočné "prázdne" emisie z dopravy.
Zvuková umelá inteligencia
Tak ako je počítačové videnie očami vašich logistických operácií, zvuková umelá inteligencia je ušami. Táto logistická technológia dokáže interpretovať zvukové anomálie v sklade – vrátane tých, ktoré sú pre ľudské ucho príliš jemné – a predpovedať chyby strojov. To znamená, že napríklad chybný dopravný pás je možné rýchlo odhaliť a opraviť skôr, ako dôjde k oneskoreniu výroby.
A nie sú to len stroje, ktoré môže technológia monitorovať. Zvuková umelá inteligencia môže byť použitá na prediktívne riadenie únavy – zisťovanie z hlasu pracovníka, či je unavený. Vodičovi diaľkovej dodávky môže navrhnúť, aby si dal prestávku – čím sa zvýši produktivita zamestnanca a zníži sa celkové riziko dodávateľského reťazca.
Audio AI tak zabezpečuje, aby stroje a ľudia vždy pracovali bezpečne na maximum, a to predvídaním a negáciou akýchkoľvek chýb, ktoré by mohli spomaliť výrobu.
Generatívna umelá inteligencia
GenAI je produkcia nového obsahu – vrátane obrázkov, textu, zvuku a videa – na základe vzorcov získaných z existujúcich údajov. Vďaka širokej škále aplikácií možno nie je prekvapujúce, že v najnovšom globálnom prieskume McKinsey Global Survey on AI (2024)1 65 % respondentov uviedlo, že ich organizácie pravidelne používajú GenAI.
Pre MSP sú jeho prínosy ďalekosiahle:
Automatizácia tvorby obsahu: vypracovanie blogových príspevkov, textov reklám, príspevkov na sociálnych sieťach a marketingových materiálov. A vďaka personalizácii, ktorá je kľúčom k vytváraniu pútavých kampaní, dokáže generatívna umelá inteligencia analyzovať a interpretovať správanie a preferencie zákazníkov, aby vytvorila čo najvplyvnejší obsah pre konkrétne publikum.
Zefektívnenie služieb zákazníkom: automatizované chatboty môžu odpovedať na otázky zákazníkov 24 hodín denne, 7 dní v týždni, vo viacerých jazykoch. Využitím údajov o zákazníkoch môžu dokonca odporúčať produkty na základe predchádzajúceho nákupného správania používateľa – personalizovanejšia služba, ktorá sľubuje väčšie konverzie.
Urýchlenie vývoja produktov: generatívna umelá inteligencia funguje ako inovatívny nástroj, ktorý číta trendy v odvetví, spätnú väzbu od zákazníkov a stratégie konkurencie, aby nasmeroval vývoj vášho produktu smerom k prekonaniu medzier na trhu.
V DHL Express sa využíva generatívna umelá inteligencia, aby zákazníkom poskytla plynulejší zážitok z medzinárodnej prepravy. Vlajková loď medzinárodného prepravného portálu lídra v oblasti logistiky, MyGTS, využíva AI a strojové učenie, aby pomohla zákazníkom nájsť správne HS kódy pre ich zásielky, vďaka čomu je colné odbavenie rýchlejšie a presnejšie.
"S GenAI môže logistika prekonať tradičné obmedzenia a ponúknuť prehľady a automatizáciu v reálnom čase, ktoré podporujú inteligentnejšie, rýchlejšie a udržateľnejšie operácie."
Emily Pitcher, senior manažérka pre inovácie, DHL CSI
Etika umelej inteligencie
Aj keď je toľko AI presadzované, vyvoláva to mnoho etických dilem. Ako to ovplyvní pracovné miesta? Nahradí – a môže – nahradiť ľudskú kreativitu? Je to hrozba pre súkromie osobných údajov? A potom je tu samozrejme nebezpečenstvo deepfakes...
Trend etiky umelej inteligencie sa týka rastúceho zamerania na riešenie etických aspektov a dôsledkov technológií umelej inteligencie, najmä obáv týkajúcich sa súkromia a bezpečnosti citlivých údajov.
V roku 2025 sa tak bude podporovať "zodpovedná" umelá inteligencia, pričom podniky budú povzbudzované, aby zavádzali umelú inteligenciu do logistiky spôsobom, ktorý je etický, transparentný a rešpektuje práva duševného vlastníctva. Tie, ktoré nedodržiavajú správne normy, riskujú, že ich povesť medzi zákazníkmi pošpiní.
Pokročilá analytika
Trend pokročilej analytiky sa vzťahuje na "ďalšiu generáciu" spracovania údajov. To zahŕňa celý rad metodík vrátane štatistickej analýzy, prediktívneho modelovania, umelej inteligencie, strojového učenia a dolovania údajov – čo umožňuje organizáciám využívať údaje na strategické rozhodovanie a konkurenčnú výhodu.
Približne 73 % údajov sa nepoužíva na analýzu v malých a stredných spoločnostiach2.
V logistike, kde sa toľko rozhodnutí opiera o údaje, nemožno podceňovať úlohu pokročilej analytiky. Zamyslite sa nad týmito príkladmi:
Prognóza dopytu. Udržiavanie úrovne zásob môže byť pre MSP výzvou. Softvér na správu zásob poháňaný umelou inteligenciou však dokáže analyzovať historické údaje o zákazníkoch a trendy na trhu, aby pomohol podnikom presnejšie predvídať ich potreby zásob. To pomáha optimalizovať skladovací priestor a znížiť plytvanie zásobami.
Optimalizácia trasy. Pre malé a stredné podniky, ktoré uskutočňujú viacero dodávok, môže softvér na optimalizáciu trás pomôcť naplánovať najefektívnejšiu postupnosť s prihliadnutím na faktory, ako je vzdialenosť, premávka v reálnom čase a kapacita vozidla. To znamená, že ušetria čas, znížia emisie paliva a rýchlejšie dostanú tovar k zákazníkom.
Väčšia viditeľnosť v dodávateľskom reťazci. Analytika môže podnikom pomôcť sledovať aktíva pri ich pohybe v dodávateľskom reťazci a identifikovať oblasti neefektívnosti. To môže pomôcť pri zlepšovaní a implementácii automatizovaných procesov na zefektívnenie výroby – čo zase znižuje odpad a zbytočné náklady.
Ako ukazujú tieto príklady, malé a stredné podniky využívajúce silu pokročilej analytiky budú ťažiť z výrazne zvýšenej prevádzkovej efektívnosti a spokojnosti zákazníkov.
Udržateľná logistika
V roku 2024 sme elektrické vozidlá a alternatívne palivá označili za kľúčové trendy udržateľnej logistiky, ktoré treba sledovať. V roku 2025 ich význam zostane, ale očakávajte, že sa k nim na pódiu trendov pripojí infraštruktúra obnoviteľnej energie a obehovosť.
Infraštruktúra energie z obnoviteľných zdrojov
Týka sa to rozvoja dostatočných a spoľahlivých sietí na výrobu, prenos a skladovanie obnoviteľnej energie. Aplikácie siahajú od elektrických vozidiel a vodíkových nabíjacích staníc až po celé siete, ako sú siete nosičov energie.
Logistické spoločnosti sa musia čoraz viac prispôsobovať dopytu po elektrickej energii, ktorý prináša elektrifikácia vozidiel. Okrem toho snaha o uhlíkovo neutrálne budovy prispieva k týmto výzvam, pričom sklady, distribučné centrá a ďalšie zariadenia dodávateľského reťazca vyžadujú energeticky efektívne technológie, postupy a integráciu výroby a skladovania energie z obnoviteľných zdrojov na mieste.
Pre malé a stredné podniky je zrejmým riešením integrácia solárnych panelov, ktoré majú ďalšie výhody v podobe úspory nákladov a energetickej bezpečnosti. Diverzifikácia dodávateľského reťazca môže tiež podporiť udržateľnú logistiku – inteligentným umiestnením skladov a distribučných centier. Pre MSP to môže znamenať výber skladového miesta bližšie k zákazníkom, aby sa znížili emisie na poslednej míli.
V prieskume spoločnosti DHL najmenej dve tretiny malých a stredných podnikov v rôznych odvetviach uviedli, že udržateľnosť je pre nich buď "veľmi dôležitá" alebo "mimoriadne dôležitá".
Obehovosť
Elektronický obchod má niekedy zlú povesť pre svoju rýchlo sa rozvíjajúcu a jednorazovú povahu. Napriek tomu, poháňaný najmä meniacimi sa postojmi spotrebiteľov, sa objavuje udržateľnejší model. Cieľom cirkularity je eliminovať odpad tým, že vopred zváži celý životný cyklus produktu, navrhne a využije každú položku a jej základné časti, ktoré sa majú vrátiť v dodávateľskom reťazci.
V roku 2020 Európska komisia3 prijala nový akčný plán pre obehové hospodárstvo (CEAP) – legislatívu, ktorá nabáda podniky, aby "zlepšili trvanlivosť, opätovnú použiteľnosť, modernizovateľnosť a opraviteľnosť výrobkov".
Podporuje to reverzná logistika – model, ktorý podporuje recykláciu, opätovné použitie, opravy a ďalší predaj výrobkov. Podniky elektronického obchodu, ktoré sa zaoberajú veľkým objemom vrátených produktov, sa o to môžu oprieť, aby predĺžili životný cyklus produktov a odklonili ich od skládok.
Obehovosť zahŕňa aj balenie výrobkov. Už bola vyvinutá nová generácia recyklovateľných, biologicky odbúrateľných a pre planétu vrátane tých, ktoré sú vyrobené z bambusu, morských rias a húb. Očakávajte, že v roku 2025 uvidíte ešte viac prekvapivých inovácií.
Rok 2025 je rokom udržateľnosti. Otvorte si obchodný účet DHL Express a profitujte z radu špecializovaných udržateľných prepravných riešení vrátane GoGreen Plus.