Sve što treba da znate o pomorskom zbirnom kontejnerskom transportu
Nema potrebe za sumnjama u vezi sa vašim znanjem o pomorskom zbirnom kontejnerskom transportu (LCL-u).
Kao i većina ljudi, imaćete neke ideje o pomorskom zbirnom kontejnerskom transportu (LCL-u). Ali možda bi trebalo da osvežite pamćenje o nekoliko detalja, ili je možda vreme da odbacite jednu ili dve zastarele pretpostavke? Nije sramota vratiti se na sam početak!
Ovaj uvodni članak „101“ predstavlja osnove ove metode pomorskog transporta tereta, vodeći vas korak po korak kroz ključne karakteristike i prednosti. Ne treba vam nikakvo prethodno znanje ili iskustvo u vezi sa LCL dostavom.
Kada pročitate ovaj članak, možda ćete želeti da proširite LCL u dizajnu rešenja za lanac nabavke. Pročitajte i – Korišćenje LCL: kada koristiti pomorski LCL transport?
Šta je LCL?
LCL je opcija za pomorski transport tereta kada nemate dovoljne količine da opravdate cenu punog kontejnera. Premeštanje vašeg tereta na ovaj način znači da se kontejnerski prostor deli sa teretom jednog ili više drugih pošiljalaca.
Kako bi LCL mogao da radi za mene?
Vaš teret se odvozi u skladište ili kontejnersku teretnu stanicu (CFS) gde se utovaruje u kontejner, zajedno sa teretom drugih pošiljalaca. Ovaj proces utovara mora biti siguran i, za dodatni nivo sigurnosti, kontejnerom treba da upravlja vaš špediter.
Kada se popuni, kontejner se predaje pomorskom prevozniku za međunarodni transport. Na drugom kraju, kada brod stigne u odredišnu luku, vaš špediter preuzima kontejner i donosi ga u odredišno skladište ili CFS.
Ovde se kontejner otvara i vaš teret se odvaja od tereta drugih pošiljalaca. Posebno je važno, u ovoj fazi, osigurati da nema oštećenja ili gubitka tereta. Zbog toga se koriste kućne otpremnice vašeg tereta – ovaj dokument potvrđuje siguran prijem otpremljene pošiljke nakon pregleda. Sada vaš špediter može isporučiti vaš teret direktno vašem klijentu.
Steknite logističke uvide putem e-pošte
Pretplatite se na naša mesečna tržišna ažuriranja i budite pozvani na ekskluzivne vebinare na kojima naši stručnjaci za špediciju odgovaraju na sva Vaša pitanja o globalnoj trgovini.
Koliko plaćam LCL?
Odlična vest je da plaćate samo prostor koji koristite! Vaš teret se meri na bazi po kubnom metru (CBM) i vaša cena se izračunava na osnovu toga kao procenat ukupnog kapaciteta kontejnera. To je veoma različito od transporta punim kontejnerima - sa FCL-om morate da platite za ceo kontejner, čak i ako je poluprazan.
"Najkorišćeniji pomorski teretni kontejner je najisplativiji način za otpremu tereta."
Takođe ćete morati da platite troškove porekla i odredišta, koji zavise od specifičnih incoterma vaše pošiljke. Ponekad se ovi troškovi obračunavaju na osnovu CBM ili kao paušalna naknada i vaš špediter treba da vam objasni punu listu troškova.
Koje su moje pogodnosti?
Jasno je da možete uštedeti novac u poređenju sa FCL-om jer ne plaćate punu cenu celog kontejnera. Još jedna važna prednost je pouzdanost lanca nabavke, posebno ako šaljete svoju robu u vreme nestašice kontejnera. Lakše je dobiti LCL kapacitet tako da – dok čekaju na raspoloživi FCL kapacitet – kompanije mogu da koriste LCL za vremenski osetljiviji pomorski transport tereta. Da biste maksimizirali pouzdanost, izaberite špeditera sa globalnom LCL mrežom i iskustvom u potpunoj kontroli i praćenju LCL tereta tokom celokupnog putovanja, od preuzimanja tereta i utovara kontejnera do dolaska i istovara, pa do konačne isporuke.
Koliko je održiv LCL?
Želite da smanjite emisiju CO₂? Pomorski transport je mnogo zeleniji od avio prevoza, a LCL je obično ekološki prihvatljiviji od FCL-a, jer delite ugljen-dioksid sa drugim otpremnicima. Pored toga, neki špediteri pružaju opcije za umetanje ugljenika – to jest, direktnu kompenzaciju za gasove staklene bašte smanjenjem emisija unutar lanca nabavke vaše organizacije. Na primer, DHL Global Forwarding nudi DHL GoGreen Plus za kupce koji koriste LCL. Ovim neutrališemo emisije ugljika korišćenjem subvencionisanih morskih biogoriva a kupci s odobrenim SBTi ciljevima ne plaćaju nikakve dodatne troškove za to. Ako je potrebno, možemo pripremiti godišnje izveštaje da prikažemo tačan iznos vaše uštede u emisiji CO₂ na osnovu vašeg godišnjeg obima tereta, težine tereta i otpremljenih trgovačkih traka.
Koja su uobičajena vremena tranzita?
Spakovali ste svoju robu, ona je pokupljena, utovarena u kontejner i stavljena na okeanski brod. Šta se dalje dešava? Ovo zavisi od trgovačke trake. Tranzit unutar Azije može trajati samo nekoliko dana, dok isporuka iz Azije do istočne obale SAD može trajati nekoliko sedmica.
Jedna stvar koju treba imati na umu je da LCL tranzit obično traje četiri do pet dana duže od FCL kretanja na istoj trgovačkoj traci. To je zato što je vašem špediteru potrebno vreme da pravilno pregleda teret pre utovara – provode se provere kvaliteta i kvantiteta i procedure obrade izvoza, vaš teret mora biti izmeren i fotografisan, a potrebno je i vezivanje i osiguranje tereta i isporuka kontejnera u luku. Na drugom kraju putovanja, vašem špediteru treba vremena da preuzme kontejner iz luke, bezbedno istovari sadržaj kontejnera i izvrši dodatnu inspekciju kako bi proverio količinu i kvalitet robe.
Da li je ovo dodatno vreme tranzita problem?
Ovo dodatno vreme tranzita ne mora da predstavlja problem. Na isti način kao što planirate dodatno vreme za FCL selidbu umesto avio transporta, sa LCL-om jednostavno proširujete vremenski okvir u poređenju sa FCL-om. Vaš špediter bi trebalo da vas obavesti o rasporedu, tako da možete lako da dogovorite druge termine oko ovoga.
Koliko je bezbedan moj teret?
Premeštanje LCL može biti izuzetno bezbedno, posebno između dva bezbedna skladišta ili kontejnerskih teretnih stanica. Sa više od 2.800 direktnih LCL usluga nedeljno, DHL Global Forwarding premešta LCL teret između više od 45.000 različitih skladišnih parova i mi obezbeđujemo da svi ovi objekti imaju perimetarsku ogradu, obezbeđenje 24/7, opsežne mogućnosti televizije zatvorenog kruga (CCTV) i obaveznu identifikaciju osoblja. Za teret visoke vrednosti ili carinski teret, naši objekti takođe uključuju unutrašnje ograde.
Kao i kod svih načina prevoza, postoji jak argument za obezbeđivanje dobre polise osiguranja tereta za vaše LCL poteze, umesto da se oslanjate na međunarodne konvencije o teretnom prevozu za kompenzaciju. Saznajte zašto je pošiljaocima potrebno osiguranje tereta.
Kako da upakujem svoju robu?
Postoji mnogo načina za pakovanje LCL tereta. Kao opšte pravilo, vaš teret treba da se može složiti i viljuškar bi trebao da može da ga pomera. Da li je vaša roba lagana? Verovatno je najbolje da ih stavite u jaku kartonsku kutiju, koja može uključivati jastuke i unutrašnje blokiranje i podupiranje. Isto tako, za teži teret, razmislite o stavljanju u sanduk i paletiranju. Dosledne veličine kutija i sanduka će verovatno pojednostaviti vaše LCL procese. DHL Global Forwarding nudi detaljne konsultacije o opcijama pakovanja. Možete saznati više u našim detaljnim uputstvima za LCL pakovanje.
Želite da pročitate više priča o špediciji?
Steknite najnovije informacije o vazdušnoj, pomorskoj i železničkoj špediciji u svom e-sandučetu svakog meseca, zajedno sa redovnim pozivima na naše vebinare.